1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Neler söylediler?
Neler söylediler?

Neler söylediler?

Erdoğan: Bıçak sırtındaydımEkici: Ak Parti de beklemiyorduKarayılan: Memleket için geçmiş olsunTaşdoğan: Bahçeli'nin arkasındayızSiyasi parti il başkanları...

A+A-

Erdoğan: Bıçak sırtındaydım

Ekici: Ak Parti de beklemiyordu

Karayılan: Memleket için geçmiş olsun

Taşdoğan: Bahçeli'nin arkasındayız

Siyasi parti il başkanları ve milletvekilleri 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi. CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu sonucu Ak Parti'nin bile beklemediğini belirtirken, MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, 20-25 bin kayıp olacağını düşündüklerini ancak bu kadarını beklemediklerini söyledi. Karayılan, "Hile yok ama bir korku ve sindirme politikasının bir sonucu olarak böyle bir tablo ortaya çıktı" dedi. Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise sahada 7.5 milletvekilini gördüğünü, bıçak sırtında olduğunu belirtirken, "MHP, CHP ve diğer partilerin büyük desteğini gördüm" dedi. 

ERDOĞAN:BIÇAK SIRTI GÖRDÜM

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 7.5 milletvekili sahada net görülüyordu. Birebir çok koşturdum, her gün muhalefetten ciddi şekilde rozetler takıyordum. Sebebi Türkiye'de hükümetsizliğin ülkede yarattığı sıkıntılar. Ak partinin boşluğunu Türkiye'nin kaldıramayacağı görüldü. Muhalefetten sağ duyulu kesimin büyük kısmı bunun üzerine büyük geçişler yaptı. Bu muhalefetle hükümet olmaz dediler, muhalefeti samimi bulmadılar. Seçimleri ortada görüyordum, bıçak sırtı gördüm, soran herkesede bunu söyledim. Çünkü bıçak sırtındaydı. Fakat destek çoktu. Halkın bütün değişik kesimlerinden müthiş bir destek vardı. CHP'lisi, MHP'lisi ve diğer partilerden yeminle destek olacaklarını söylediler. Bende çıkarsa oradan çıkar dedim" dedi. İyi bir seçim olduğunu, Türkiye'nin kazandığını belirten Erdoğan, "Nefsimizi çok da öne çıkarmak istemedik. Terörü seçen partinin ders alması, sorumluluktan kaçan partinin ders alması Türkiye için kazanç. Ak Parti'nin 317 milletvekiliyle tekrar iktidara gelmesi Türkiye'nin 2023 projeleri çok önemliydi. 2053, 2071 projelerimiz var. Türkiye'yi dünyanın liderliğine taşıyacağız. 4 yıllık dönemde bunlar görülecek çok büyük adımlar atılacak. Hem terör bitirilecek hem de güçlü bir ekonomiyle birlikte arka arkaya dev projeler hayata geçirilecek" dedi.

EKİCİ:AK PARTİ DE BEKLEMİYORDU

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, bu sonucu Ak Parti'nin bile beklemediğini belirtirken, halkın iradesine saygı duymak gerektiğini söyledi. "Biz ülkemizde huzur istiyoruz, inşallah huzurlu icraatlarda bulunurlar. Ülkenin huzurunu bozacak girişimlerde bulunmazlar' diyen Ekici, "Seçmen böyle uygun gördü. Şikayet edenler şikayetlerini söylüyordu. Mevcudu koruyabildik. Seçmen çok farklı bir tercih yaptı. Korku, huzursuzluk insanları tedirgin etti. Bombalar patladı, insanlar öldü. Vatandaş huzurlu yaşamak istiyor. Kimse beklemiyordu. Ak Parti de bu sonucu beklemiyordu. Ak partililer en fazla 7 diyordu" dedi.

"Halk bize muhalefet görevi verdi" diyen Ekici, "Biz hata yapılmasını engelleyeceğiz. Yapıcı muhaletemize devam edeceğiz. Tek başına iktidar şansı verilenler inşallan yanlış girişimlerde bulunmaz, halkın huzurunu bozmaz" dedi.

KARAYILAN:MEMLEKET İÇİN GEÇMİŞ OLSUN

HDP Gaziantep İl eş başkanı Mehmet Karayılan, bu sonucu Türkiye'de hiç kimsenin beklemediğini belirterek, "Ne aydınlar, ne yazarlar, ne çizerler, ne araştırma şirketleri böyle bir sonucu tahmin etmiyordu. Memleket için geçmiş olsun. İnsanların sağduyu ile bilinçli bir şekilde iradelerinin sandığa yansıdığını düşünmüyorum. Hile yok ama bir korku ve sindirme politikasının bir sonucu olarak böyle bir tablo ortaya çıktı. İnsanlar, gelecek kaygısına, korkularına teslim oldu" dedi.

KAOS İSTEMEDİLER

'İnsanlar kaos yaşamak istemediler. Sanki bu kaos AKP tek başına iktidara gelirse olmaz diye bir algı yarattılar' diyen Karayılan, "İnsanlara bu düşünce hakim oldu. Bu da pikolojik baskı ve sindirmenin bir sonucu. Toplum bilinçli olmayınca böyle oluyor. İnsanların geleceğini inşa etme konusunda korkuya dayanarak irade beyan etmeleri sağlıklı demokratik bir sonuç değil. 12 Eylül darbesine bakıyorsun yüzde 98 oy kullanmışlar evet demişler. İnsanlar korku psikolojisi içerisinde sandığa iradesini yansıtmadı" dedi.

İNSANLAR KABULLENDİ

İnsanların bu iktidarın zayıfladığında ne kadar tehkilekeli olabileceğini görerek, lanet olsun hesabı yaptıklarını iddia eden Karayılan, "İnsanlar şunu kabullendi. Biz iktidarda olmazsak, kaos gerginlik, şiddet artacak denildi. İnsanlar yine aynı sonuçlar çıkacak, hükümet krizleri çıkacak, gerginlik kaos olacak endişine kapıldı ve lanet olsun bu şekilde yapalım diye bir tutum içerisine girdiler. Öbür türlü AKP'nin inişini durdurma çok zor bir olaydı" dedi. Partilerinin arkasında 5 milyon seçmen olmasının çok önemli olduğunu belirten Karayılan, "Türkiye'nin geleceği açısından önemli. Ümidimiz kırılmadı. Siyasal bir partiyiz, bütün halklardan oy aldık, inançlardan oy aldık. Halkların destekleri varsa sen bir güçsün. Seçim sonuçlarını sağduyulu karşılayacağız, mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

TAŞDOĞAN:OYLARIMIZ YARI YARIYA DÜŞTÜ

MHP Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, milli iradeye saygı duymak gerektiğini, ancak memlekete yazık olduğunu söyledi. Taşdoğan, bu sonucu beklemediklerini belirtirken, "Bu kadarını beklemiyorduk, 20-25 bin kayıp olacağını düşünüyordum ama bu kadar büyüğünü beklemiyorduk. Oylarımız yarı yarıya düştü. 70 bin kayıp var. Oy düşüşünün bizlede alakası var, oturup düşüneceğiz, yetkili kurullarla tartışacağız, birşey varsa hepimizde vardır. Sayın genel başkanımıza karşı algı operasyonu seçimden önce başladı, seçimden sonra devam ediyor. Milletvekili sayısına odaklı bir parti değiliz biz bir dava, ideoloji fikir partisiyiz. Tabi zaman bizi haklı çıkaracaktır her zaman olduğu gibi. İnsanlar yine Devlet Bey haklıymış diyecek ama memleket çok şey kaybediyor" dedi. 

BAHÇELİ'NİN YAPTIĞI NE VAR?

 

'Devletin bütün imkanları karşımızdaydı, devletin en yetkili isimleri memurları bile karşımızda esnaf ziyaretlerine kadar çıktı' diyen Taşdoğan, "Algı operasyonu tehdit, şantaj işten çıkarma tehlitler olduğunu duyduk. Bizde kendimizle ilgili eksik yanlış hataları düşüneceğiz, bir karara varacağız. Bahçeli hırsızlık, yolsuzluk mu etti, tehdit mi etti, şantaj mı yaptı? Suriye iç savaşını mı körükledi? Bahçelinin yaptığı ne var? Genel başkanımızın her zaman arkasındayız" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.