1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Neler söylediler?
Neler söylediler?

Neler söylediler?

GTO Başkan yardımcısı Sanayici Bilal Kara'nın Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi ziyaretinde dile getirdiği, zora düşen işadamları...

A+A-

GTO Başkan yardımcısı Sanayici Bilal Kara'nın Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi ziyaretinde dile getirdiği, zora düşen işadamları için ŞEHİR IMF'si adı altında  bağımsız bir kurul oluşturulup buradan desteklenmesi önerisi dikkate değer bulunuyor. Ak Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Mehmet Sarı, OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, Ak Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve İMO Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç'in ardından dün de Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Gaziantep Kulübü Başkanı Kamil Gereçci ve sanayici Arif Bekmez de Kara'nın fikrine katıldıklarını, bu projenin iyi bir altyapı ile hayata geçirilebileceğini ifade ettiler. 

Neler Söylediler?

 

TEMELLERİ İYİ ATILMALI

Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Bilal Kara'nın söylediklerinin mantıklı olduğunu ancak uygulama noktasında temellerinin iyi atılıp, altının iyi doldurulması gerektiğini söyledi. Tiryakioğlu, "Bir işe başlayıp, başarısız olunursa iyi olmaz. Bütün dayanışma projeleri iyidir. Bu tür projeler sadece maddiyat olarak değil manevi olarak da insanların dayanışmasını sağlar. Hatta zorda kalan değil mevcut olan firmaların da yapısını güçlendirmek lazım. Bunu da bir kültür haline dönüştürmek gerekir. Yani dayanışmayı sosyal kültürel hale getirmek, insanların zihnine kazımak, şehrin tüm kılcal damarlarına yerleştirmek lazım. Zorda kalan firmalara yardımcı olabilecek, böyle bu kültür oluşturmak lazım. Sayın Bilal Kara'ya katılıyorum. Bunun hayata geçirilmesi için iyi bir altyapı oluşturulması lazım. Akil insanlardan komisyonlar oluşturabilir. Birlikte hareket edilerek ortak platform kurulabilir. Faydayı sözde değil özde görüyoruz. Özde birlik önemli, samimi olmak önemli" diye konuştu.

 

OLURSA GÜZEL OLUR

 

Yüksel Halı Yönetim Kurulu Başkanı Arif Bekmez, Bilal Kara'nın düşüncesinin güzel ama Gaziantep'te gerçekleşmesinin biraz zor olduğunu söyledi. Arif Bekmez, "Bunu hayata geçirebilmek ,insanları ikna etmek belli bir zaman alır. Olursa tabi güzel olur" dedi.

Dünyadaki durgunluktan Gaziantepli sanayicilerin de etkilendiğini belirten Arif Bekmez şunları söyledi:"Çevremizdeki ülkelerin hepsinde belli sıkıntılar var. Bugün en büyük pazarlarımızdan bir tanesi Suudi Arabistan. Suudi Arabistan'da petrol fiyatı düştü onlar öyle bir sıkıntıda. Irak'ta savaş var onlar öyle bir sıkıntıda. Rusya'da ambargo var onlar öyle bir sıkıntıda. Libya'da iç savaş var. Şu anda bir Amerika pazarımız var. Avrupa'da da durgunluk var. Kime satacasın malı? Özbekistan'da, Kırgızistan'da, Tacikistan'da yüzde 40-50 enflasyon var. İnsanların gelirleri düştü. Perdesini, halısını değiştiremiyor. Ancak kendi geçimini sağlıyor. Daha önce 1000 dolara çalışan bir işçinin eline 400-500 dolar geçiyor. Rekabet de var. Tacikistan, Kırgızistan, Azerbaycan gümrüklerinde artış var. İran bizim giden tırlarımıza mazot vermiyor."

 

 

ODALAR ÖNCÜLÜĞÜNDE SEKTÖR SEKTÖR OLABİLİR

 

Gaziantep Kulübü Başkanı Kamil Gereççi, Bilal Bey'in fikrinin güzel ve mantıklı olduğunu, yüzde yüz katıldığını belirterek, "Odaların öncülüğünde sektör sektör bu yapılabilir" dedi.

 

'Aslında bu tür şeyler bizim tarihimizde ve kültürümüzde var' diyen Kamil Gereççi, "Ahilik sistemi varken bu tür şeyler orada çözülüyordu. Ahilik esnaf içinde olan hadiselerdi. Ama şimdi sanayicilik içinde rakamlar çok büyük. Bunun kriterlerini iyi ortaya koymak ve üzerinde çalışmak lazım. Gerçekleşmesi tabi oldukça zor görünüyor. Bunun hayata geçirilebilmesi için önce kriterleri ortaya koymak lazım. Fikir olarak güzel bir fikir. Bu konuyu sektörel olarak düşünmek lazım. Odaların öncülüğünde sektör sektör bu yapılabilir. Her sektörün kendi sistemini oluşturması lazım. Çünkü sektörün içinde kimin ne olduğunu kimin ne yaptığını kimin borcunda samimi olduğunu o sektörde faaliyet gösteren insanlar bilir" diye konuştu. 

 

 

BANKALAR ÜZERİNE GİTMEZ

İşadamı Bilal Kara, bu projenin mantıklı giderse yürüyeceğini belirterek, "Nasıl bir oluşum olabilir, ticaret odası yüzde 20, sanayi odası yüzde 10, borsa yüzde 5, diğer kuruluşlar da işin içerisine girer, bir havuz olur, o havuzdan herkes yararlanır. Bankalar da arkalarında güç olduğu için kimsenin üzerine gitmez" dedi.

 

ESNAFLAR BATMAKTAN KURTULABİLİR

 

 

Bu projeyi esnaf bazlı düşündüğünü, Organize'de 20 milyon dolara ihtiyacı olan büyük firmalar için bunun gerçekleşmesinin biraz zor olduğunu dile getiren Bilal Kara, "Eğer 300-400 bin dolarla sanayici kurtulacaksa sanayiciye de verilir. Bu projede küçük esnafın 300-400 bin dolara ihtiyacı varsa, bu temin edilebilir. Bu tür esnaflar batmaktan kurtarılabilir. Çünkü herkes üzerine gidiyor. Esnaf malını mülkünü buraya teslim eder. 5 ay sonra parası gelecektir. Tabi her önüne gelene verilirse bu iş de yatar. Nasıl bir oluşum olabilir, ticaret odası yüzde 20, sanayi odası yüzde 10, borsa yüzde 5, diğer kuruluşlar işin içerisine girer bir havuz olur, o havuzdan herkes yararlanır. Bankalar da arkalarında güç olduğu için üzerine gitmez. Şimdi biri çekini yazdırıyor hemen diğerleri de gelip yazdırıyor. Ama buradan bir destek alırsa adam işini yürütür. Zor gününde destek olur. Kim batmak ister? Yanlış adama mal satıyor, bir ülkeye mal satıyor zora düşüyor" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum