1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. NEFES ALDIRAN HABER
NEFES ALDIRAN HABER

NEFES ALDIRAN HABER

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank’ın yaptığı düzenleme ile Irak’a ihracat yapan ihracatçı firmaların kredilerinin vadelerinin uzatıldığını,...

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Eximbank’ın yaptığı düzenleme ile Irak’a ihracat yapan ihracatçı firmaların kredilerinin vadelerinin uzatıldığını, benzer kolaylıkların Irak’ta iş yapan müteahhitlik firmalarına getirildiğini belirtti.  Bakan Zeybekci, "Bakanlık olarak proaktif bir yaklaşımla bölgede yaşanan gelişmelerden etkilenen işadamlarımızın sorunlarının çözüme kavuşturulmasının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Irak’ta yaşanan gelişmelerden dolayı Eximbank’ın bu düzenlemesi, Irak’a ihracat yapan, Irak’ta müteahhitlik hizmeti gerçekleştiren firmalarımızın nefes almasını sağlayacak, firmalarımızı rahatlatacaktır" dedi.

"2014 yılının Haziran ayında Irak’ta baş gösteren hadiselerle bu ülkeyle derin ekonomik ilişkileri olan ülkemizde de hissedilmektedir. Nitekim son dönemde bu ülkeye yönelik ihracatta nisbi gerilemeler gözlemlenmektedir" diyen Zeybekci, "2014 yılı Ocak-Ağustos (1 Ocak-18 Ağustos) dönemi itibarıyla baktığımızda ihracatımız 2013 yılının aynı dönemine göre % 3,4 oranında azalma kaydetmiştir. Irak’ta meydana gelen hadiselerin ülkemiz ihracatçılarına olan etkisinin en aza indirilmesi hususunda ilk günden bu yana Bakanlığımız ilgili kamu ve özel sektör temsilcileriyle iletişim halinde yoğun bir mesai sarf etmektedir. Kuşkusuz ortaya çıkan en önemli sorunlardan birisi de krizin getirdiği etkiler karşısında ortaya çıkan “finansal yük” olup Eximbank tarafından 19 Ağustos 2014 tarihinde Irak ile ilgili kredilerde vade uzatımına ilişkin yapılan düzenlemelerle Irak’a ihracat yapan firmalarımızın pazarda yaşadıkları kayıplardan dolayı karşılaştıkları finansal sıkıntıların bir ölçüde rahatlatılması imkânı sağlanmıştır. Yapılan bu düzenleme ile Irak’a yönelik ihracat işlemleri esnasında kullanılan kısa vadeli TL ve döviz cinsinden krediler ile orta ve uzun vadeli kredilerin vadeleri uzatılmıştır. Bu çerçevede söz konusu kredilerin vadelerinin asgari 6’şar aylık dönemlerde uzatılması yönünde bir düzenleme Türk Eximbank tarafından getirilmiştir. Diğer taraftan krizden etkilenen lojistik sektörü de ihmal edilmemiş kullanılan kredi cinslerine aynı imkanlar sunulmuştur" şeklinde konuştu.

NELER YAPILACAK ?

Getirilen Düzenlemeler ile ilgili bilgi veren Zeybekci, "Irak’a ihracat taahhüt beyanı alınmış krediler ile kullanmış olduğu kredinin ihracat taahhüdünü Irak’a yapılmış ihracatlar ile kapatan firmaların/aracı bankalarının talep etmeleri halinde halen kredi riski açık olan TL ve döviz kısa vadeli ihracat kredilerinin (TCMB kaynaklı Reeskont ve Sevk Sonrası Reeskont Kredileri hariç) ve ağırlıklı olarak sınır komşularımıza yapılan uluslararası taşımacılık hizmetleri ile taahhütleri kapatılan halen riski açık Uluslararası Nakliyat Pazarlama Kredilerinin ara dönem vadeleri veya nihai vadelerinin; Orijinal vadelerinde tahakkuk eden faiz tutarlarının ödenmesi, İlgili uygulama esasları çerçevesinde teminat mektubu tutar ve vadelerinin uygun olması, İhracat taahhüdü/navlun hizmeti taahhüdünün kapatılması konusunda yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde işlem yapılması koşullarıyla, teşvik mevzuatında belirlenen azami sürelere kadar firmaların ve aracı bankaların taleplerine paralel olacak şekilde asgari 6’şar (altı) aylık dönemlerde uzatılacak, vade uzatımında yeni dönem için 540 gün veya daha kısa vadeli kredilerde vade uzatımı yapılan her bir 6 aylık dönem için yeni faiz oranları esas alınacaktır"

YENİ FAİZ ORANLARI AYARLANACAK

"Irak’a ihracat gerçekleştirmek için kredi kullanan veya kullanmış olduğu kredinin ihracat taahhüdünü Irak’a yapılmış ihracatlar ile kapatan firmalar ile Irak’ta gerçekleştirecekleri projeler kapsamında kredi kullanan firmaların talep etmeleri halinde, halen kredi riski açık olan orta ve uzun vadeli döviz kredilerinin ara dönem vadeleri veya nihai vadeleri; Orijinal vadelerinde tahakkuk eden faiz tutarlarının ödenmesi, İlgili uygulama esasları çerçevesinde teminat mektubu tutar ve vadelerinin uygun olması, Döviz taahhüdü istenilen kredilerde, firmaların projelerine ilişkin düzenlenmiş olan Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgesi süresinin yeni kredi vadesi ile uyumlu olması, Uzatılan sürenin 24 ay ile sınırlı olması koşullarıyla, asgari 6’şar (altı) aylık dönemlerde uzatılacak, vade uzatımı yapılan her bir 6 aylık dönem için yeni faiz oranları uygulanacaktır. Diğer taraftan, Irak, Türk firmaları tarafından dünyada en fazla proje üstlenilen 4. ülke konumundadır. Haziran ayından bu yana yaşanan gelişmeler, Irak ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi olumsuz etkilemiş, müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız da ne yazık ki bu olumsuz sürecin dışında kalamamışlardır. Bu süreçte, Bakanlığımız, firmalarımızın kayıplarının tespitine yönelik çalışmaları da gerçekleştirmiş ve Irak’taki olayların sektörümüze etkilerinin azaltılmasına yönelik bir yol haritası da belirlemiştir. Bu eylem paketi içerisinde Eximbank tarafından uygulanmakta olan “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi” programından Irak’ta iş yapan firmaların “tavizli” olarak yararlandırılması da yer almaktadır" DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.