1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ne söylediler ?
Ne söylediler ?

Ne söylediler ?

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in seçim bildirgesinde ve dağıttığı broşörlerde tamamen meydan yapılacağını söylediği Kamil Ocak Stadyumunun,...

A+A-

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in seçim bildirgesinde ve dağıttığı broşörlerde tamamen meydan yapılacağını söylediği Kamil Ocak Stadyumunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 bin kişilik cami yapılacağını dile getirmesi Gaziantep'te büyük yankı uyandırmıştı. Abdülkadir Konukoğlu'nun stadın yerine cami yaptırma teklifini hatırlatan ve yapılmasını isteyen Cumhurbaşkanının bu talebinden sonra Fatma Şahin, belediye olarak yüzeysel ve somut olmayan açıklama yaparak kafaları karıştırmıştı. 

Gaziantep kamuoyunu oldukça meşgul eden bu konu için konuşan  eski büyükşehir belediye Başkanı Celal Doğan "bu bölgede 3 tane cami var. Tabakhanede iki tane var bir de Ulu Cami var. Bizler Caminin de gerekli olduğuna inanan insanlarız. Zaten benim dönemimde 55 tane cami imarına imza attım. Ancak Cami ihtiyaç olan yere yapılır. Kamil Ocak Stadının yeri Demokrasi Meydanıyla birleşirse kent nefes alır. Camiye karşı değilim. Ama Demokrasi Meydanı ile Kamil Ocak stadının yeri meydan olmalı. O zaman Roma'daki meydandan daha güzel olur" dedi. Bu arada İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Melih Meriç ise farklı yaklaşım gösterdi ve yapılacak camiye karşı olmadıklarını belirterek"ancak burayla ilgili AVM, çok katlı konut dedikoduları dolaşıyor. Tek endişemiz bu" diye konuştu. 

CELAL DOĞAN: BU BÖLGEDE CAMİYE İHTİYAÇ YOK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Celal Doğan, Kamil Ocak Stadı'nın yıkılacağını belirterek, "3 tane cami var o bölgede. Tabakhanede iki tane var bir de Ulu Cami var. dönemimde 55 tane cami imarına imza attım. Cami ihtiyaç olan yere yapılır. Kamil Ocak Stadının yeri Demokrasi Meydanıyla birleşirse kent nefes alır. Camiye karşı değilim. Ama Demokrasi Meydanı ile Kamil Ocak stadının yeri meydan olmalı. O zaman Roma'daki meydandan daha güzel olur" dedi.

İÇİNDE CAMİ DE PLANLANMALI

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Melih Meriç, camiye karşı olmadıklarını, ancak ortada bu alana, yüksek yoğunluklu konut ve AVM yapılacağı yönünde bazı iddiaların dolaştığını belirttti. Meriç, "Buraya cami yapılmalı. Bunun yanısıra Bedesten'den başlayarak Demokrasi Meydanı ve Kamil Ocak Stadyumu alanının komple planlarak Gaziantep'e yakışır genişlikte, modernlikte yeşil alanların da olduğu, içinde camininde olabileceği bir planlama yapılmalı" dedi.

TRAMVAYLAR ALTTAN VERİLMELİ

Meriç, hatta Demokrasi Meydanı ile Kamil Ocak Stadyumunun arasındaki yolların da bu işin içerisine katılarak, gerekirse tramvayların alttan, yolu üsten vererek, köprüler yapılarak bir bütünlük sağlanarak çok geniş bir park yapılabileceğini ifade ederek, "Biz böyle bir plana destek veririz. AVM, çok katlı binalar, ticaret alanlarının olmaması kaydıyla caminin böyle büyük bir meydanın içerisine yapılmasına karşı değiliz. Gaziantep'e yakışır bir caminin de yapılması yönünde Fatma Hanıma destek veririz. Hatta belki cami güzel de olabilir. Adana'daki Sabancı Cami gibi, Süleymaniye Cami tarzı gibi. Bedesten, Demokrasi Meydanı ve aradaki yollar ve Kamil Ocak stadyumu yerini kample bir plan doğrultusunda ortaya koymak lazım. Bu plan için ilgili çalışmayı yapmak lazım. O zaman gerçekten yeşil alanlarıyla Gaziantep'e yakışır bir meydana kavuşmuş oluruz" diye konuştu.

ALT OTOPARK YAPILMALI

Bu meydan çalışmasıyla bölgenin otopark sorununun da çözülebileceğini söyleyen Meriç, "Demokrasi Meydanının altından başlayarak, Şehitkamil belediyesinin köşesine vergi dairesinin yanındaki boş arsa ve Kamil Ocak Stadyumu dahil edilerek komple altı çok katlı otopark yapılabilir. Yine söylüyorum tek endişemiz cami dışında burada hiçbir hiç bir ticari ve konut alanının yapılmaması. Çünkü yapıldığı takdirde o bölge şu anda bile trafik yoğunluğunu kaldırmıyor. Öyle bir çalışma yapılırsa şehir merkezi tamamıyle öldürülmüş olur" şeklinde konuştu.

BÜYÜKŞEHİR AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nden, Kamil Ocak Stadı'nın yeriyle ilgili yapılan açıklamada, "Demokrasi Meydanı’nın kuzeyinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) mülkiyetindeki yaklaşık 45.000 m² alana sahip olan Kamil Ocak Stadyumu, Beylerbeyi Mahallesi’nde yapımı devam eden maliyeti 120 milyon TL olan yeni stadyumun hizmete girmesiyle yıkılacak. TOKİ tarafından konut+ticaret alanı olarak önerilen plan taslağı, bu alana yaklaşık 135 bin metrekare ilave inşaat, yapı, nüfus ve ulaşım yoğunluğu getirecek olması nedenleriyle yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları tarafından kabul edilmedi. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin’in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dönemindeki yoğun gayretleri neticesinde de TOKİ tarafından hazırlanan plan taslağı iptal edilerek geri çekilmiştir. Sonrasında TOKİ tarafından hazırlanan diğer plan değişikliği taslakları da Belediyemiz tarafından kabul görmemiştir. Kamil Ocak Stadyumu, Demokrasi Meydanı ve Belediyemizce kamulaştırılarak yıkılan Alışveriş Merkezi alanları bütününde yaşayan bir meydan öncelikli yeni bir tasarım çalışması düşünülmektedir. Bu çalışma kapsamında meydan ile bütünleşecek, meydana kimlik ve fonksiyon kazandıracak ve Gaziantep’in tarihi dokusuyla uyumlu olacak şekilde 75 bin metrekare alanın, meydan ana fikri doğrultusunda, 5 bin metrekarelik bölümüne Meydan Camii Alanı düzenlenmesi proje içerisinde düşünülmektedir" denilmişti. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum