1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. NASIL DOLANDIRIYORLAR
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

NASIL DOLANDIRIYORLAR

A+A-

Son günlerde ünlülere ve işadamlarına dadanan suç örgütü çeteleri, can yakmaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın bilgi eksikliği ve bu konuda bilinç azlığı ya da olmaması bu tür organizasyonlara adeta davetiye çıkarıyor. Başta vicdanen sonra da mesleğim gereği yaşanan olaylara kayıtsız kalamazdım. Kalamam da. Gerek adli boyutu, gerekse Polis boyutu açısından incelediğimde son dönemde artan telefonla dolandırıcılık olayları hakkında bilgilerimi ve görgülerimi kamuoyu ile paylaşmak şart oldu. 

Masum insanları tuzağa düşürmek için kendilerini Polis ya da Savcı olarak tanıtan dolandırıcıların ipliğini pazara çıkarmak, vatandaşlarımızı uyarmak için bazı detayları açıklamak istiyorum. İlginçtir. Bu dolandırıcılar son dönemde 532 ile başlayan telefonları arayıp tuzağa düşürmek istiyorlar? 

Neden 532 li numaraları hedef alıyorlar sorusuna verilecek cevap ise bu telefon numaraları ülkemizde ilk dağıtılan telefon numaraları olmasıdır. Çünkü sanayici, turizmci ve işadamlarının daha çok kullandıkları bu hatlar dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Önce tuzağa düşürmek istedikleri kişiler hakkında amaçlarına ulaşmak ve dolandırmak için, gerek internetten,( sosyal medya )  gerekse çevresinden iş, sosyal çevre gibi etraflı bilgilere erişiyorlar. 

Bilgileri de sağlayan (Son dönemlerde bu tür suç organizasyonların içinde meslekten atılan ve suç örgütlerine kendilerini kullandırtan kamu görevlileri de var) Planlarını hayat geçirmek ve de ele geçmemek için de başta Suriye ve yakın ülkelere yerleşmiş organizasyonlar var. Bu suç çetelerinin Türkiye’deki elemanları da kurbanlardan gelecek paralar için ya Banka ATM’lerinin başında ya da Bankaların şubelerinde pusu kuruyorlar. Yaşadıkları mekânları bir Polis merkezi gibi internetten indirdikleri Polis telsiz anonsu ile donatıp, hipnozvari yöntemlerle tehdit, korkutma, sindirme ve şantaj yöntemleriyle nitelikli dolandırıcılık eylemini gerçekleştiriyorlar. 

Geliştirdikleri yöntemlerle aradıkları kişileri sindiren bu dolandırıcılar kurbana ‘ terör örgütüne bir operasyon düzenledik. Sizin adınıza sim kartı ele geçirdik. Bankalarda hesabınız varmış. Hesabınızı kurtarmak için vereceğimiz hesaba parayı acilen yatırın. Bu arada Sakın kimseye bilgi vermeyin, telefonu kapatmayın, Polise söylemeyin yoksa operasyon yatar’ gibi yalanlarla amaçlarına ulaşıyorlar. Daha önceleri seçtikleri kurbanlara cevapsız çağrı atıp karşı tarafın kendilerini aramalarını bekliyorlardı. Arayan kurbana ise’ neden Albayın eşini rahatsız ediyorsun? Seni gazetelere şikâyet edeceğiz, sapık seni. Nasılsa arama kaydın telefonumuzda. Şikâyet edersek rezil olursun. Sen bize biraz kontör yükle ya da şu hesaba para yatır. Kapatalım bu olayı.  ‘ gibi basit yöntemlerle korkutup sindiriyorlardı. Zaman içinde dolandırıcılar da saf değiştirip yeni yöntemler geliştiriyorlar. 

En başta halkın ‘Polis ya da Savcı’ paranoyasını kullanarak gerçekleşen bu tür vakalarda şu gerçek iyi bilinmelidir. Savcı ya da Polis kendi şahsına kayıtlı telefonuyla kimseyi adliyeye veya Polis merkezine çağırmaz. Yine tekrar ediyorum. Hiç bir hakim ya da savcı telefonla vatandaşı kendi adına kayıtlı bir telefonla makamına çağırmaz. Mahkemelerde bekleyen onbinlerce dosya vardır şu anda. Bu dosya tarafları için Cumhuriyet savcıları her dosya için telefon açsa bunun için ne mesaileri yeter, ne de telefon santralindeki memurlar. Eğer bir vatandaşın herhangi bir duruşması var ise ilgili mahkemeden Polis merkezlerine müzekkere yazılır.( çağrı pusulası) görevli Polis memuru, sivil kıyafetli ise kimliğini göstermek suretiyle, gerek mahalle muhtarı kanalıyla, gerekse bizzat resmi kıyafetle o kişinin ikametine gelerek, Polis merkezinin atentli kâğıdı ile pusula bırakır.

Pusulada hangi mahkemeden çağrıldığı, ilgili Polis merkezinin telefonu ve Polis memurunun telefonu yazılıdır. Polis bilgi vermek suretiyle hangi gün ve saatte ilgili mahkeme salonunda olması konusunda bilgilendirir. Başka bir yol ise, şâhısa hangi mahkemeden çağrı var ise Tebligat kanunu çerçevesinde ve Ulusal yargı projesi kapsamında dava dosya numarası ve mahkeme ismi yazılıdır. Eğer adına bir telefon kaydı var ise önce 4060 ile başlayan telefon numarasından bilgilendirme mesajı atılır. Ayrıca duruşması varsa yine tebligatla çağrılır. 

Telefonla değil. Eğer gelmezse hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılır. Vatandaşlarımızın bu konuda başvuru kaynaklarından birisi de e devlet projesi kapsamında her vatandaşımıza özel olarak adlarına verilen e devlet şifresidir. Bu şifre TÜM PTT şubelerinde bulunmaktadır. 

Bu şifre aracılığı ücretsiz olarak adliye ve mahkeme alanına giren tüm konularda bilgi sahibi olabilirler. Bu konuyla ilgili gelen Telefonlarda ise yaşadıkları sıkıntılar konusunda ücretsiz 155 Polis İmdat telefonları aracılığı ile yardım isteyebilirler. 

 

İnternette bilhassa sosyal paylaşım sitelerinde özel bilgileri paylaşmadan önce gözü 4 değil 44 kere açmakta fayda var. Lütfen dayınızın soyadını facebook ya da twitter sayfanızda paylaşırken annenizin kızlık soyadını paylaştığınızı bilin. Dikkat canınız çok yanabilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.