1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nakıboğlu eve gönderildi
Nakıboğlu eve gönderildi

Nakıboğlu eve gönderildi

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ'den tutuklu bulunan Cahit Nakıboğlu'nu sağlık sorunları nedeniyle ev hapsiyle cezalandırılmasına karar vererek tahliye etti.

A+A-

 Cahit Nakıboğlu, yurt dışına çıkmamak ve konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbiriyle tahliye edilirken, mahkeme Taner Nakıboğlu'yla ilgili ise, kaçma şüphesinin bulunması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verdi.

Cahit Nakıboğlu'nun Avukatı Mustafa Öztürk'ün 25/12/2017 tarih ve 03.01.2018  tarihli tahliye dilekçeleri mahkeme tarafından değerlendirildi. Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, vergi usul kanununa muhalefet suçlarından kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama suçlarından 24 Temmuz 2016 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulan Cahit Nakıboğlu, dün mahkeme tarafından ev hapsiyle cezalandırılarak tahliye edildi. 

TANER NAKIBOĞLU'NUN TUTUKLULUĞUNA KARAR VERİLDİ

Mahkeme Taner Nakıboğlu'nun CMK'nun 108. maddesi gereğince tutukluluk durumunun devam edip etmeyeceği konusunu da değerlendirdi. Mahkeme sanıklardan Taner Nakıboğlu'nun, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunması, atılı suçun 5271 sayılı CMK'nun 100 3-a maddesinde sayılan katalog suçlardan olması, delillerin tam olarak toplanmamış oluşu, eylem için öngörülen ceza miktarı gözönüne alındığında sanığın kaçma şühhesinin bulunduğu gerekçesiyle tutululuk halinin devamına karar verdi.

CAHİT NAKIBOĞLU'NA TAHLİYE 

Mahkeme sanıklardan Cahit Nakıboğlu'nu ise ev hapsiyle tahliye etti. Mahkeme kararında, "Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen 22.05.2013 tarihli özürlü sağlık kurulu raporuna göre, tüm vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde 80 olduğu, Gaziantep Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Koroner Anjiyografi raporuna ve yine epikriz raporuna göre, 3 damarın tam olarak tıkalı olduğu, ana damardalardan bir damarı yüzde 80, bir damarın yüzde 50, bir damarın yüzde 60 tıkalı olduğu belirtildi. Sanıkta ayrıca astım, diyabet yüksek tansiyon, parkinson ve alzheimer rahatsızlıklarının bulunduğu, biletteral üst ve alt ekstremite kas gücünün zayıf olduğu, safra kesesinde taş olduğu, işitme kaybı olduğu tüm bu hastalıkları ve vücut kayıp oranı nedeniyle günlük yaşamsal ihtiyaçlarını tek başına gidermede sıkıntı yaşadığına yer verildi. Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi başhekimliğince düzenlenen sağlık kurulu Raporuna göre cezaevinde kalmasına engel bir durum olmadığı kanaaine varılmış olsada, sanığın vücut fonksiyon kaybı oranının yüzde 80 olması, cezaevinde 24 saat doktor bulunmaması bu nedenle cezavi koşullarında acil durumlarda her zaman müdahale imkanının olmayışı gözönüne alınarak, yurt dışına çıkmamak ve konutu terk etmemek şartıyla ev hapsiyle tahliyesine karar verildi" denildi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.