1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Nakıboğlu adı değiştirildi
Nakıboğlu adı değiştirildi

Nakıboğlu adı değiştirildi

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Başkan Fatma Şahin başkanlığında yapıldı.

A+A-

HABER - SALMAN ERDİNE - MERAL KINACILAR
89 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında 5 gündem maddesi de gündem dışı görüşüldü. Meclis toplantısında bir çok bazı meydan, yol ve bulvarın ismi değiştirildi. Demokrasi Meydanı'nın ismi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Bahaaddin Nakıboğlu Bulvarının ismi, Şehit Ömer Halis Demir Bulvarı, Beyazlar Mahallesinde yeni açılan 35 metre genişliğindeki imar yoluna 15 Temmuz Şehitleri Bulvarı, Çınarlı meydanı olarak açıklanan meydanın ismi  Milli İrade Meydanı, Araban'da Recep Tayyip Erdoğan parkı önündeki meydana 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri isminin verilmesi kararlaştırıldı.

ŞAHİN: DARBE KADERİMİZ DEĞİL

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, meclis toplantısı öncesinde konuştu. Şahin, “Yaşam tarzı ne olursa olsun sözkonusu vatansa, bayraksa, ezansa ortak değerler üzerinden işbirliği güçbirliğinin göstergesidir 15 Temmuz. Kalkışmaya en güzel dersi milletimiz hemşehrilerimiz vermiştir. Milletimiz darbe bizim kaderimiz değildir diyerek, olaya el koydu. 81 ilde oldugu gibi çok güzel bir sınav verdik" dedi.

İKİNCİ 25 ARALIK

'Demokrasi ve Şehitler Mitinginin finalinde darbeye karşı duruşumuz taçlandırılmıştır' diyen Şahin, "Destansı bir ikinci Kurutuluş mücadelemiz idi, ikinci bir 25 Aralık’ı yaşadık. Valimizin başkınlığında yürütülen çalışmalar sonucunda komutanların verdiği ifadelere bakıldığında tehlikenin ne kadar büyük olduğunu gördük. Valimiz, belediye başkanlarımız, tüm siyasi partilerin temsilcileriyle halkımız bütünleşti, tarihe altın harflerle geçtik" diye konuştu.

nakiboglu-adi-degistirildi5.jpg

17-25 ARALIK SONRASI HIZLI KARARLAR ALDIK

Bu meclisin bundan böyle aldığı kararlarla bu şehri yönetmenin gururunu ve şerefini yaşayacağını dile getiren Şahin, "Meclis çalışanları başta olmak üzere AK Parti, CHP ve MHP meclis üyelerine tek tek teşekkür ederim. 17-25 Aralık olayları yaşanırken kimse 15 Temmuz darbe girişiminin yaşanabileceğine ihtimal vermiyordu. Onları bu kadar hainleşeceklerini, bu kadar vatana ihanet içerisinde olacaklarını, asker kılığına girip bir tetrörist başının sözleriyle hareket edeceğini düşünemedik. Bu meclis o günden bu yana alınması gereken kararları ivedilikle aldı. İki kez olağanüstü toplandı. Zirve Üniversitesi’nden geriye kalan arazileri hızlı bir şekilde alınmasına yönelik kararı oybirliğiyle aldık. Alleben Göleti’ndeki eğitim kampüsünü yıkma kararı aldık. Öngörü olarak zamanında yapması gerekenleri ele almış bir meclisiz. Bu kararları aldığımızda tüm partilerin ortak kararıyla aldık" dedi. 

ORTAK BİLDİRİ OKUNDU

Büyükşehir Belediyesinde grubu olan Ak Parti, CHP, MHP ve DP temsilcileri, 15 Temmuz darbe girişimini kınayan bir bildiri yayımladı. Ortak bildiriyi AK Parti Grubu başkanvekili Mehmet Alparslan Gökçek, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk millet tarafından püskürtüldüğünü, darbeye yeltenenlerin bir kez daha Türk milletinin gücünü gördüğünü bildirerek, darbe girişimini lanetledi.

50 OTOBÜS İÇİN KREDİ

Gündemin 4. maddesi olan, Belediye ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (EBRD) 50 adet CNG'li (Comperssed Natural Class-Sıkıştırılmış Doğalgaz) otobüs alamında kullanılmak üzere 5 Milyon Avrosu hibe, 5 Milyon Avrosu ise kredi olmak üzere knedi kullanılması ve kredi ile ilgili tüm işlemler için büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin'e yet verilmesi teklif karar olarak kabul edildi. Fatma Şahin, "Suriyelilerin de gelişiyle toplu taşımada araçlarıı gücünü artırmalıyız" dedi.

nakiboglu-adi-degistirildi230.jpg

DANIŞTAY'DAN OTOBÜS KARARI

Gündemin 7. maddesi olan, şehrimizde yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin otobüse dönüşümünün yapılması ile ilgili Gaziantep 1. İdare Mahkemesinin 26.11.2014 tarih ve E:2013/1724 K:2014/996 sayılı kararına belediemiz tarafından yapılan temyiz başvurusu neticesinde Danıştay 8. Daire Başkanlığı 01.03.2016 tarih ve Esas No:2015/1442, Karar No:2016/1832 sayılı kararı ile Gaziantep 1. İdari Mahkemesinin 26.11.2014 tarih ve Esas No:2013/1724 Karar No 2014/996 sayılı iptal kararının bozulmasına karar verdiğinden, Büyükşehir Belediye meclisinin almış oduğu 16.01.2015 tarih ve 11 sayılı karar ile 25.11.2015 tarih ve 731 sayılı kararların iptali hakkında madde görüşüldü. Komisyona havale edilen madde ile ilgili konuşan Şahin, Danıştayın kararını verdiğini, eski hale dönülemeyeceğine karar verdiğini belirtti.

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Şahinbey İçesi Beyazlar Mahallesinde yeni açılan 35 metre genişliğindeki imar yoluna 15 Temmuz Şehitleri Bulvarı isminin verilmesi teklif karar olarak oy birliği ile kabul edildi. Şahinbey ilçesinde Bey Mahallesinde Çınarlı parkı bitişiğindeki meydanın isminin Milli İrade Meydanı olarak isimlendirilmesi teklif karar olarak kabul edildi. Araban ilçesinde ilçe merkezinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan parkı önündeki meydana 15 Temuz Demokrasi Şehitleri isminin verilmesi görüşüldü.

DSİ YATIRIM PROGRAMINA ALDI

Fatma Şahin'in en büyük projelerinden biri olan Düzbağ Projesi'ni DSİ yatırım programına aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, meclis toplantısında yaptığı konuşmada, bu projeyle yıllık 100 Milyon liralık elektrik parasından kurtulacaklarını söyledi. GASKi Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, 2019 başından itibaren şehrimize kaliteli ve ucuz suyun getirileceğini belirtti.  Sönmezler, "Baraj, regülatör, túnel, isale hattı var. DSİ yatırım programına alnıd. 30 yıl vadeli borçlanacağız. Barajın ihalesi yapıldı" dedi. 

NAKIBOĞLU BULVARININ İSMİ DEĞİŞTİ

Bahaaddin Nakıboğlu Bulvarı'nın ismi, değiştirilerek Şehit Ömer Halis Demir Bulvarı oldu. Fatma Şahin başkanlığında yapılan meclis toplantısında Demokrasi Meydanı'nın ismi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirilirken, gündem dışındaki maddelerden biri de, Bahaaddin Nakıboğlu Bulvarının isminin değiştirilmesi  ile ilgiliydi. Oy birliği ile isim değişikliği kabul edildi.

SUCU, KOMİSYONDA GÖRÜŞELİM DEDİ

Demokrasi Meydanı'nın isminin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı yapılması konusunun gündeme gelmesi üzerine söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Bu konuyu komisyonda görüşelim" dedi. Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu meclisin karar olması yönünde konuşma yaptı. Bunun üzerine oylama yapıldı. Oy birliği ile Demokrasi Meydanı'nın ismi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirildi.

SUCU:BU NOKTAYA NASIL GELDİK?

CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, darbe girişimini kınadığı konuşmasında, bu saldırıyı çeşitli açılardan ele alıp değerlendirmemiz gerektiğini belirtti. Sucu, "Sorulacak sorulardan başlıcası dünyanın en güçlü ordularından birinin genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları nasıl esir alınır? Cumhurbaşkanı dâhil olmak üzere devlet ve ülkemizi savunmak koruyup kollamakla yükümlü kişilerin en yakınlarına hain, darbeci örgüt üyeleri nasıl gaetirilir? Bir ülkenin silahlı kuvvetlerinde daha 10 ay önce terfi ettirilen 26 generalden 18 inin darbe girişiminde bulunan örgütün içinde olması nasıl görülmez? Yine bu ülkenin 13 bin hâkim savcısının neredeyse üçte birinin darbeci yapının yetiştirdiği kişiler olması nasıl tespit edilemez? Çocuklarımızı, geleceğimiz, emanet ettiğimiz çocuklarımızı yetiştiren on binlerce öğretmen nereden çıktı yetişti geldi ve eğitimin içine yuvalandı? Bu listeyi uzatabilirim işadamları, doktorlar, akademisyenler, valiler uzar gider. Kısaca biz bu noktaya nasıl geldik?" dedi.

BİR KESİM KANDIRILMADI

'Biz buraya göz göre göre geldik' diyen Sucu, "Şimdi bu ülkede herkes kandırıldım diyor, AKP lisi, liberali, gazetecisi, yazarı, yöneticisi, vekili, bakanı, hatta cumhurbaşkanı herkes kandırıldık diyor. Bir kesim hariç, bir kesimi kandıramadılar, inandıramadılar bir kesimle hiç ilişkiye geçemediler. Atatürkçüler, cumhuriyetin kuruluş değerlerine inanan ve güvenen o yolda yürümeye çalışan, laikliği olmazsa olmaz görenleri kandıramadılar. Bu yapıyı hep söyledik, işaret ettik, aman ha dedik ama sesimizi duymadınız kulaklarınızı kapadınız. Laikliğin ne denli önemli olduğunu gördük, bu ülke insanlar inançlarını istedikleri gibi yaşasınlar ve ibadet etsinler ama devlet laik olsun. Sayın genel başkanımızın bu süreçte hep vurguladığı gibi liyakat esas olsun. İlla bizden olacak anlayışı terk edilsin. biata bağlılığa bakmayın, Görev verilirken kafasının içine bakılsın, ülkeye millete hizmet ülküsüne, bilgisine yeteneklerine bakılsın artık" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.