1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MÜTHİŞ BİR UYGULAMA
MÜTHİŞ BİR UYGULAMA

MÜTHİŞ BİR UYGULAMA

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen İntörn Mühendislik Zirvesi ve Eğitim Programı Paneli’ne katılan Ak Parti Gaziantep...

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen İntörn Mühendislik Zirvesi ve Eğitim Programı Paneli’ne katılan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi ve Gaziantep Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, mühendis adaylarıyla tecrübelerini paylaşıp tavsiyelerde bulundu. Konuşmacılar, “İntörn mühendislik müthiş bir uygulama” dedi.

MEYVELERİNİ ALDI

GAÜN Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen paneli yönetin Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, intörn mühendislik uygulamasının meyvelerinin alındığını ve Türkiye’deki üniversiteler tarafından kopyalandığını, YÖK’e bu sistemde mühendislik eğitimi verilmesi konusunda başvurular olduğunu ifade eden Bayram, bu başarıda üniversite-sanayi işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Etkinliğin sonunda panelistlere mühendis adayı öğrencilerin imzaladığı baretler hediye edildi.

FARK YARATMAK ZORUNDASINIZ

Panelin ilk konuşmacısı olan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, zihniyet değişiminin Türkiye için çok önemli olduğuna işaret ederken, Gaziantep Üniversitesi’ndeki değişim hızının Türkiye’deki değişim hızından daha fazla olduğunu vurgulayarak, “Hangi bölümü bitirirse bitirsin, üniversiteden sonra iş başvurusu yaptığı zaman öğrencinin yeterli olup olmadığının, ya da işverenin beklentilerinin söz konusu. Önemli olan nokta bu” dedi.

TİRYAKİOĞLU: HAYAL VE HEDEFLERİNİZ OLSUN

Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ise, Gaziantep Üniversitesi’nin Türkiye’de çok farklı bir yeri olduğunu belirtirken, “Böyle olmalı. Çünkü, Gaziantep sıradan bir şehir değil. Gaziantep’in çok parametreleri, ölçülemeyecek, hesap edilemeyecek zenginlikleri var. Bunu her şeyden önce keşfetmemiz lazım” dedi. Gaziantep sanayisinin Gaziantep Üniversitesi öğrencileri için önemli bir fırsat olduğunun altını çizen Tiryakioğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ÜUlaşabileceğimiz bir hedef olması lazım. Aksi takdirde sarhoş gibi yaşıyor pozisyonuna gelirsiniz. Yarını, bir yıl, beş yıl sonrasının planlamayan bir insan bana göre kördür. Körlük olarak değil de, daha ileriye bakmanın modelini mutlaka kendi içimizde geliştirmemiz lazım. Bilgi size gelmesin, gidin siz bilgiyi alın"

ÜNİVERDİ: BİZİM SİZE, SİZİN BİZE İHTİYACIMIZ VAR

Konuşmasında, Türkiye’yi bugüne kadar yöneten insanların önemli bir bölümünün mühendislikten geldiğini ifade eden Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi de, “Çünkü mühendislikte farklı bir yetenek vardır. Mühendis matematiksel düşünür ve düşündüğünü de bir program dahilinde karşıya sunar. Mühendislik bu anlamda ülkemizin geleceğidir” dedi. Türkiye’nin 2023 hedefine ancak mühendislerin sayesinde ulaşabileceğini kaydeden Ünverdi şöyle devam etti: “Çünkü, hedefi olan ülkede yaşıyoruz. 2023 yılını hedefliyoruz. Bunları ancak sizler sayesinde başarabiliriz. Yoksa eski atadan gelen üretim şekilleriyle üretim yapan sanayicilerle bir yere varamayız. Bir yere kadar zaten gelmişiz ama bundan sonrasında kendi kabuğumuzu kırma anlamında mühendise ihtiyacımız var"

İNTÖRNLÜK MUHTEŞEM BİR UYGULAMA

Gaziantep Üniversitesi’nin yaşama geçirdiği İntörn mühendislik uygulamasını “Muhteşem” olarak değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ise, “Dedelerimiz, babalarımız hep bilek, omuz gücüyle buralara geldiler. Artık tıkandık ve seviye atlamamız gerekiyor. Eski bilgilerle bunları yapmamız söz konusu değil. Farklı şeyler konuşmamız farklı şeyler düşünmemiz lazım. Bunun için de temelde iyi bir eğitim almış olmamız gerekiyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.