1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MÜSİAD'dan Almanya çağrısı
MÜSİAD'dan  Almanya çağrısı

MÜSİAD'dan Almanya çağrısı

MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, Almanya ile ticari ilişkilerin devam etmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile Gümrük Birliği'nin genişletilmeyeceğini söylediğin hatırlatarak, Almanya ile ticari ilişkilerin devam etmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. 

Çelenk, “Türkiye halihazırda AB’ye üye olmamasına karşın Gümrük Birliği’ne dahil olan tek ülke olma niteliğini sürdürüyor. Dolayısıyla bu durumun ticari anlamda sürdürülebilir bir durum olmadığı aşikar. Zira Türkiye'nin Gümrük Birliği’ne 1996 yılında dahil olduğu ve bu dönemde AB’nin yalnızca 15 üyesi bulunurken günümüzde 28 üyesinin bulunduğu göz önüne alındığında, Gümrük Birliği’nin Türkiye açısından ihtiyaçları karşılayamadığı ve güncellenmesi gerektiği açıkça görülüyor. Buna ek olarak mevcut sistemde Gümrük Birliği’nin tarım, hizmetler ve kamu alımlarını kapsamıyor olması, 150 milyar dolar civarında seyreden Türkiye ile AB arasındaki ticaret hacminin genişletilmesinin önünde bir engel olarak duruyor. Yine ülkemizin Gümrük Birliği’ne dahil olmasına rağmen, Gümrük Birliği hakkında alınacak kararlarda söz sahibi olmaması ve Türk iş adamlarından Avro Bölgesi’ne geçişlerde vize talep edilmesi; mevcut şartlarda Gümrük Birliği’nin işlerliğini yitirdiğini gözler önüne seriyor. Bu bağlamda; başta KOBİ’lerimiz olmak üzere bütün firmalarımız açısından oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz Gümrük Birliği’nin güncellenmesi hususunda, Almanya'nın ortaya koyduğu yapıcılıktan uzak bu tavrı kaygıyla takip ediyoruz” dedi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.