1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Müsiad binası akıllı olacak
Müsiad binası akıllı olacak

Müsiad binası akıllı olacak

MÜSİAD Gaziantep Şubesi'nin yeni hizmet binası temeli Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de katılımı ile yapıldı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat...

A+A-

MÜSİAD Gaziantep Şubesi'nin yeni hizmet binası temeli Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin de katılımı ile yapıldı. Törende konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Devlet eliyle ülkenin kalkınma dönemleri artık geride kaldı. Artık her şeyi Allah'ın izniyle özel sektör eliyle yapacağız" dedi.

MÜSİAD Gaziantep Şubesi'nin, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği karşısındaki arazide yapılacak yeni hizmet binası temel atma töreni yapıldı. Temel atma törenine Bakan Nihat Zeybekçi'nin yanısıra Vali Erdal Ata, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nureddin Nebati, TİM Başkanı Mehmet Özekşi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in yanısıra çok sayıda işadamı, sanayici, bürokrat  katıldı. 

DÜĞÜN GÜNÜMÜZ

Şehitkamil Belediyesi tarafından aşure dağıtılan törenin açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Gaziantep Şube Başkanı Kurt Ali Kılçık, bugün düğün günleri olduğunu belirterek, "MÜSİAD Gaziantep'te 1993 yılında kurulduğunda küçük bir dükkanda kuruldu. İlk başkanı Enver Mıhçıoğlu'ydu. 8 kişilik yönetimde Adil Konukoğlu da vardı. Bugün ilk 500 içerisinde 41 tane MÜSİAD üyesi var. 1600 metrekare inşaat alanımız var" dedi.

AKILLI BİNA OLACAK

Gaziantep'in  7 milyar dolar ihracat hedefine koştuğunu belirten Kılçık, "Biz de 2023 yılına doğru önümüze konulan 30 milyar dolar hedefe doğru koşmak için değil, koşmamız gerektiğinin bilincinde olarak çalışıyoruz. İnşallah Türkiye koşarken Gaziantep uçacak. Eski binamız bize yetmiyordu. Sağ olsunlar belediye başkanlarımız bize katkı sağladılar. Bize verdikleri katkılardan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Binamız Türkiye'nin 2023 vizyonuna uygun olarak inşa edilen akıllı bir bina olarak inşa ediliyor" dedi.

BU HARCIN ÖNEMİ BÜYÜK

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da konuşmasında yeni binanın harcının anlamının çok büyük olduğunu belirterek, "Üretim, istihdam, dayanışmanın temelini atıyoruz. Bugün 20. yılını kutlayan Gaziantep şubemizin temelini atarken bu harcın önemi bizim için gerçekten büyük. Bir taraftan bu harç üretimin, istihdamın, dayanışmanın bir temeli, diğer taraftan Şehitkamil, Şahinbey, Karayılan'ın burada verilmiş olan mücadelenin  bir göstergesi. Suriye'de yaşanan kanlı savaşın neticesinde 300 bin Suriyeliyi kendi bünyesinde barındırarak ensar ve muhacir anlayışını en güzel şekilde yaşatan ve bu şekilde peygamberimizin övgüsüne mazhar olan insanlarla birlikte olmaktan şahsım adına büyük onur ve gurur duyuyorum" diye konuştu.

 

MÜSİAD SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ BEŞİĞİ

Törende konuşan Ak Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ise MÜSİAD'ın kendi dalında diğer sivil toplum kuruluşlarına ağabeylik yaptığını, adeta sivil toplum kuruluşlarının beşiği olan bir dernek olduğunu söyledi. Erdoğan, "Bu derneğin  yeni binasının temelini atıyor olmaktan çok mutluyuz. Çünkü sanayi ve ticareti olabildiğince geliştirmemiz gerekiyor. Bu konuda da MÜSİAD, sanayi konusunda oldukça ileride bir noktada bulunuyor" dedi.

HÜKMETMİYORUZ, HİZMET EDİYORUZ

'Konuşmasına nereden nereye geldik' diyen Bakan Nihat Zeybekçi, "Varmak istediğimiz nokta da bu. Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedef hiç bir zaman ülkeyi yönetmek hükmetmek olmadı. Ancak hizmet etmeye hizmetkar olmaya geldik. İstişare ile ortak karar alma mekanizmasını etkin çalıştırıyoruz. Dedik ki biz bir kişiye düşündürüp binlerce kişiye uygulatan bir zihniyet içinde olmayacağız. Biz binlerce kişiyi düşündürüp karar verdirip, bir kişiye uygulatan bir anlayış içinde olacağız dedik. Yani STK sivil topluma, istişareye, görüş alışverişine, ortak karar alma mekanizmalarına ne kadar önem vereceğimizi ilk günden itibaren söyledik ve halen aynı şekilde devam ediyoruz. Birilerinin anlaması hemen hemen imkansız olan istişare mekanizmalarımızı o kadar etkin çalıştırıyoruz ki, hemen hemen yüzde 100'e yakın konularda isabetli karar almayı da başarıyoruz" diye konuştu.

DEVLET ELİYLE KALKINMA DÖNEMİ GERİDE KALDI

Türkiye'nin kalkınmasında, aş ve işin artmasında namerde muhtaç olmadan bir adım daha ileri gitmesinde özel sektör eliyle yapılan işlerin önemine değinen Zeybekçi, "Devlet eliyle ülkenin kalkınma dönemleri artık geride kaldı. Devlet yatırımları, kamu yatırımları dönemleri artık yani devlet fabrikalarıyla devlet üretim tesisleriyle bir şey yapmanın dönemleri artık geçti. Onun için artık her şeyi Allah'ın izniyle özel sektör eliyle yapacağız" dedi.

 

Konuşmaların ardından MÜSİAD Gaziantep Şubesi yeni hizmet binasının temeli atıldı. Meral KINACILAR, Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.