Abdülkadir Toprak

Abdülkadir Toprak

Yazarın Tüm Yazıları >

MUHTAR

A+A-

Bir muhtar var bizim Cerit obalarında.

Cerit yeni yapan köyü muhtarı Adnan Aslan oğlu yöremizde Menderes kiya olarak anılır.. Size muhtarı anlatmadan önce 1970li yıllarında bir gazetede okuduğum başarılı köy öğretmeninin haberinden alıntılarla yazıma başlayacağım;

Öğretmenin otuz öğrencisi var. Öğrencilerini yeteneklerine göre sınava hazırlamış, onların eğitime devamını sağlamış, köy halkı ile güzel irtibatlı, sosyal, çalışkan bir öğretmen.. Bu öğretmenin teftiş notu, orta başarıları müfettiş tarafından görülmemişti. Gelelim bizim örnek muhtara:

Gaziantep Şehitkamil ilçesi Sof dağında yerleşmiş on dokuz köyümüz var.

Cerit Yeni yapan köyü Adana eski yolu üzerinde bulunan köyüne yaklaşılınca köyün güzelliği fark edilir.

Muhtar kendi köyüne hizmet ettiği gibi diğer köylerin muhtarlarıyla beraber hareket ederek yörenin gelişmesine çalışır. Muhtar lise mezunu.. Genç yaşta 1990 yılında muhtar oldu halen rakipsiz göreve devam ediyor.

Yeniyapan köyünün bitişiğinde bulunan Acaroba köyünde tüm köylerimize hizmet veren sağlık ocağı,ortaokul ve lisemiz var. Lisenin yapım kararı alınıncaya kadar muhtarla beraber uzun süren zorlu bir çalışmamız oldu. O zaman bakan olan Fatma Şahinin desteği ile Lise de yapıldı.

Muhtarın köyünde halı dokuma eğitim atölyesi var. Burada 1.130 kğ ağırlığında halı dokunup ihraç edildi.

Muhtar köyünün insanlarına her alanda hizmet sağladığı gibi cenaze yıkama yeri olan 22 dönüm arazi üzerine etrafı çevrili mezarlık yaptırdı. 22 dönüm araziyi, bu alanda arazi parasal olarak çok kıymetli olmasına rağmen Kulu Köroğlu amca bağışladı. Şimdi Kulu köroğlu amcanın mezarı da bu alanda bulunmaktadır .

Muhtar köyünün gerektiğinde ambulans şoförüdür. Köydeki gençlerin okul kayıtlarıyla uğraşır.

Sof dağında yörenin büyük bir sorunu olan maden arama çalışma izni ile çalışan taş ocaklarıyla mücadele de yörenin yediden yetmişe insanını yanına alarak hukuk kuralları içinde mücadele verir.

Köyündeki caminin dış duvarını iskele kurmaksızın kendi kurduğu bir düzenekle boyadığını gördüm .

Şehirdeki protokolla memuru ile hep irtibat halindedir. Muhtarın hizmetlerini saymakla bitiremeyiz.

Köyünün hatta Gaziantepin tanıtımı için yaygın medya T.V lerini davet edip onları ağırlar. Yörenin tanınmasını sağlar.

 

Sonuç: Bu kadar başarılı muhtar köyünde bulunan artık yılan akrep yuvası olan eskimiş bir ilkokul binasının yenisini yaptıramamaktadır. Şimdiki bina 150 hane köye ve çalışkan muhtara yakışmamaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.