1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mühendis zorunluluğu
Mühendis zorunluluğu

Mühendis zorunluluğu

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından açılan 2 ayrı davada kamu yararı açısından asansör firmalarında elektrik ve / veya elektronik mühendislerinin...

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından açılan 2 ayrı davada kamu yararı açısından asansör firmalarında elektrik ve / veya elektronik mühendislerinin istihdamının zorunlu olduğu yönünde karar verildi. EMO Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgelerinde de yönetmelik gereği her işletmede bir elektrik mühendisi bulundurma zorunluluğu olduğunu belirtti.

Danıştay, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği'ndeki "asansör monte eden" ve "yetkili servis" tanımlarını elektrik/elektronik mühendisi ibaresi içermediği gerekçesiyle iptal etti.

Mahkeme kararının gerekçesinde şu ifadelere yer verdi :

"...insanların ve/veya yüklerin taşınmasına yönelik bir tertibat olan asansörlerin, uygulama sürecinde yüksek riskli sanayi ürünü grubunda yer aldığı; bu nedenle hizmete alındıktan sonra can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin yetkili mühendislerce yapılması gerektiği; bir başka ifade ile asansörlerin aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin gerçek veya tüzel kişilerce istihdam edilecek Elektrik/Elektronik ve Makine Mühendisleri eliyle yapılmasının kamu yararına ve hizmetin gereklerini uygun olduğu, davalı idarece de aksinin iddia edilmediği anlaşılmaktadır.

Bu durumda, Yönetmeliğin 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendindeki ‘Asansör monte eden' ve (ğ) bendindeki ‘Yetkili servis' tanımlarında, Elektrik/Elektronik Mühendislerine yer verilmemesinde, can ve mal güvenliği açısından hukuka, kamu yararına ve hizmet gereklerine uygunluk bulunmamaktadır."

Yine EMO tarafından TSE tarafından yürürlüğe konulan "Yetkili Servisler-Asansörler, Yürüyen Merdivenler ve Yürüyen yolcu Bantları için Kurallar" (TS 12255 Standardı) hakkında açılan davada da yetkili servis tanımı ve çalışanların özellikleri ile ilgili kuralların yer aldığı madde aynı gerekçelerle iptal edildi. Her iki madde için de iptal kararı elektrik/elektronik mühendisi zorunluluğuna yer verilmemesine dayanırken, "...tanımda Elektrik/Elektronik mühendisine yer verilmemesinde can ve mal güvenliği açısından hukuka, kamu yararına ve hizmet gereklerine uygunluk bulunmadığı" vurgusu yapıldı.

Konunun muhatabı olan TSE ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can ve mal güvenliği sağlanması temelinde kamu yararı açısından derhal yeni düzenleme yaparak asansör firmalarında EMO tarafından yetkilendirilmiş elektrik ve/veya elektronik mühendisi istihdam edilmesini sağlamalıdır.

 

Danıştayın bu kararını güvenli bir çalışma ve yaşama ortamının oluşturulması açısından son derece önemli ve yerinde bir karar olarak görüyoruz. Kanunların amacına ulaşması ancak ilgili bütün paydaşlarca benimsenmesi ve uygulamaya geçirilmesi ile mümkün olacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum