1. YAZARLAR

  2. Emre Karaoğlu

  3. Muhasebesiz İşletme Pusulasız Gemi Gibidir
Emre Karaoğlu

Emre Karaoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Muhasebesiz İşletme Pusulasız Gemi Gibidir

A+A-

Gaziantep Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 2 yıl önceki muhasebe haftası etkinlikleri kapsamında şehrimizin billboardlarına verdikleri bu ilanı yazımın başlığı yapmak istedim.

Evet, geçtiğimiz hafta 1-7 Mart Muhasebe Haftası’nı kutladık. İsterdim ki tüm yazılı ve görsel medyada özellikle 1 Mart Muhasebeciler Günü’ne gereken vurgu yapılsaydı. Dinlediğim özel bir radyoya mesaj göndermeseydim, bugün Muhasebeciler Günü diye yazmasaydım, belki de o gün boyunca hiçbir şekilde anons bile edilmeyecekti.

Bir Tıp Bayramı, Avukatlar Günü, Hemşireler Günü, Eczacılar Günü, Gazeteciler Günü gibi birçok günde bu saydığım meslekleri icra eden değerli vatandaşlarımız gibi, bizler de gündem olmalıydık. Ana haber bültenlerinde 1 Mart Muhasebeciler Günü etkinlikleri yayınlanmalı, gazetelerde haberlerimiz çıkmalıydı.

Toplumumuzun bu mesleği yeterince tanımadığını düşünüyorum. Çoğu zaman vatandaş aklındaki muhasebeci profilini dışa yansıttığında biz muhasebe meslek mensuplarını, mali müşavirleri gerçekten eksik ve yanlış tanıdıklarına şahit oluyorum.

Evet, muhasebe bir işletmenin pusulasıdır. Bir işletme muhasebesine, muhasebecisine, mali müşavirine ne kadar önem verirse o kadar başarılı olur.

Muhasebe demek, kelime anlamıyla,  hesaplaşma, karşılıklı olarak hesap görme, hesap işleri ile uğraşmak olarak tanımlanır. Muhasebeciler işletmelere önünü gösterir, adeta kalabalık bir trafikte kestirme yolları gösteren yol göstericilerdir. Yalnızca işletmelerin değil, toplumun her kesiminden insana mali konularda bilgi veren, ekonomi başta olmak üzere, vergi ve sosyal güvenlik konuları üzerine danışmanlık eden, belki de insanları doğru bildikleri yanlışlardan dönmelerini sağlayarak maddi olarak büyük zararlardan dönmelerini sağlayan kişilerdir.

Mali müşavirlik mesleği kariyer bir meslektir. Akademik bir meslektir, muhasebe aslında bir bilim dalıdır. Doktorlar nasıl bir bilimi icra ediyorlarsa, mali müşavirler, muhasebeciler de bir bilim dalının icracılarıdır.

Çevrenizde, yakınlarınız arasında mutlaka bir muhasebeci, mali müşavir tanışınız vardır. Bir gün vakit bulursanız mali müşavirlerin neler yaptığını gözlemlemek için yanlarına gidin, onları ziyaret edin, bir çaylarını için. İnanın o zaman demek istediğimi tam olarak anlayacaksınız. Çok değil, 1 saat yanında oturmanız yeterlidir.

Bu mesleğe katılacak genç kardeşlerime de birkaç tavsiyede bulunmalıyım. Bu mesleğe girmekte çekinmeyin. Ama birçoğunuz muhasebeciliği, mali müşavirliği zor bulacak, sıkıcı bulacak, sürekli resmiyet içinde bulunmaktan bunalacak ama mesleğe yatkınsanız, yapabilirim diyorsanız, kendinizi sürekli, bir ömür boyu eğitmek, geliştirmekten gocunmayacaksanız, insanlara danışmanlık etmekten, yönlendirmekten hoşlanıyorsanız düşünmeden bu mesleğe ilk adımı atın…

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olduktan sonra diğer meslekler gibi hemen bu işin erbabı olamasanız da, 3-4 yıl gibi bir sürede mali müşavirlik ruhsatını alabilirsiniz. Bu mesleğin prestijinin daha da artması, hak ettiği noktaya erişmesi için, pırıl pırıl gençlere ihtiyacımız var. Kendini iyi yetiştirmiş kaliteli bir şekilde yetişmiş meslek mensubunun işsiz kalması gibi bir ihtimali görmüyorum.

Bu yazımı okuyup da belki bir genci bu mesleğe kazandırabildiysem ne mutlu bana…

“Geçmişin fotoğrafını muhasebe çeker, geleceğin resmini ise muhasebeciler çizer”

Dursun Ali Yaz üstadın bu güzel sözüyle bu haftaki yazımı noktalamak istiyorum. Gelecek hafta görüşünceye dek, sağlıkla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.