1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müftü oraya cami istiyor
Müftü oraya cami istiyor

Müftü oraya cami istiyor

İl Müftüsü Ahmet Çelik, Gaziantep'in merkezinde, kente kimlik ve siluet kazandıracak büyük bir şehir camisine ihtiyaç olduğunu söyleyerek, gözlerin tekrar Kamil Ocak stadına çevrilmesine yol açtı..

A+A-

 Kamil Ocak ismi belirtmeyen ancak bu yönde işaret veren Müftü Çelik, "Gaziantep'te şehir merkezinde yapılacak bir camiye karşı çıkanı görmedim. Kamuoyundan bu konuda bir tepki olmadı. Merkeze yapılacak olan bir cami Gaziantep'e kimlik kazandırır, birde camiyi Gaziantep genelinde sahiplenme olur"dedi.

Müftü Ahmet Çelik, Kamil Ocak Stadyumu'nun yerine yapılması düşünülen camiye veya AVM gibi yüksek binalar yerine meydan yapılması şeklindeki kamuoyu tarafından tepki gösterildiği ve özellikle mimarlar odasının karşı olduğuyla ilgili sözlerimiz üzerine, "Cumhurbaşkanımız yapılsın dedi, Fatma hanım tamam dedi, Abdulkadir Konukoğlu Bey kabul etti. Mimarlar odası kamuoyu değil. Kamuoyundan tepki gelmedi.  Gaziantep'te o camiye karşı çıkanı görmedim. Ciddi söylüyorum. Mimarlar, şöyle yapılsın diyebilirler. Türkiyenin kamuoyu mimarlardan, inşaatçılardan veya müftülerden ibaret değildir. Bir odadan ibaret değildir. Diyanetin dediği anlamda bir caminin yapılmasına kimsenin karşı çıkacağını zannetmiyorum. Çıkmaz da, olmaz da zaten. Tam aksine Gaziantep'e kimlik kazandırır" diye konuştu.

MERKEZDE YAPILACAK BİR CAMİYE KARŞI ÇIKANI GÖRMEDİM

Merkezde, özellikle de Kamil Ocak'ın yerine yapılması gündeme gelen camiye kamuoyundan tepki olduğunu hatırlattığımız Müftü Ahmet Çelik, "Gaziantep'te şehir merkezinde yapılacak bir camiye karşı çıkanı görmedim. Kamuoyundan bu konuda bir tepki olmadı. Merkeze yapılacak cami Gaziantep'e kimlik kazandırır, birde camiyi Gaziantep genelinde sahiplenme olur. Orada bir aşevleri olur, sanat merkezleri olur. Bu konuda bakın Antalya Üniversitesi'ne Diyanet işleri başkanlığınında desteğiyle 8 bin kişilik cami yapılıyor. Üniversitenin içinde mahalleye de hitap edebilecek o caminin içinde yapılışında aşevleri, sanat galerileri var. Bu camide biz bir tane sergi açabilmeliyiz. Cami avlusunda kitap fuarı açabilmeliyiz, mesela Kocatepe camiinde bu yapılıyor. Kocatepe'nin avlusunda her sene diyanet kitap fuarı açar. Ben Çankaya'da müftülük yaptım bir ramazanda her gün biz orada 3 bin kişiye yemek verdik. Kim verdi, ben vermedim sıraya geçiyor hayır sahipleri veriyor. Yani cami hayatla buluşmalı. Cami insanımızla buluşmalı, insanımıza dokunmalı, orada hayat bulmalı, orada cıvıl cıvıl olmalı, bir takım sosyal aktivitiler etkinlikler orada yapılmalı" diye konuştu.

BUNA KARŞI ÇIKMAK HASTALIKTIR

'Gidin Avrupa'ya büyük katedraller ana caddelerde insanların en çok uğradığı gelip geçtiği yerlerdedir' diyen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Yani tersine gitmenin anlamı yok. Tarihle didişmenin, sosyolojiyle didişmenin anlamı yok. Ben bu tür şeylere kıvır zıvır diyen anlayışa, sosyolojinle, tarihinle didişme diyorum, medeniyetle didişme diyorum. Bunların önünü açmalıyız. Uygun bir şekilde nasıl yapabiliriz insanımızla daha çok nasıl buluşturabiliriz, şehrimizin sosyal yapısına, kardeşliğine, birliğine nasıl daha çok katkıda bulunabiliriz bunları düşünmeliyiz. Buna karşı çıkmak marazi bir hastalıktır, ama teklif getirmek öneri getirmek daha güzeli şöyledir demek bizi ilerletecek duygulardır, düşüncelerdir. Camilerimizide böyle düşünmeliyiz. Bugün Türkiye genelinde her cuma takriben 17 milyon kişi cuma namazlarından geçmektedir" şeklinde konuştu.

ŞEHİR CAMİSİNE İHTİYAÇ VAR

Diyanet İşleri Başkanlığının son dönemlerde şehir camileri, şehre siluet, kimlik kazandıracak olan büyük camiler planladığını anlatan Ahmet Çelik şunları söyledi:"Mesela Ankara'da Kocatepe, İstanbul'da çamlıca, Kahramanmaraş'ta Abdulhamithan, Adana'da Sabancı merkez cami, Çorum'da Akşemsettin cami, Kırıkkale'de Nur cami gibi. Biz Gaziantep'e merkeze bir cami yapılmasından yanayız. İhtiyaç var. Hem de kelimenin tam anlamıyla ihtiyaç var. Gaziantep'e bir kimlik ve siluet kazandıracak, dört minareli bir cami yapılmalı. Müştemilatlı, sosyal alanlarıyla bir camiye ihtiyaç var. Biz buna dönem camisi diyoruz. Bu aynı zamanda bir medeniyet aidiyetide ifade ediyor. Gaziantep'te tarihi camilerimiz var.  Üstelik medreseli camiler. Şeyh Fethullah, Mehmet Nuri Paşa, Alaybey ve bunların yanısıra epeyce cami yaptırdık, çokça cami yaptırdık ama baktığınız zaman birtane büyük şehir camisine ihtiyaç olduğu görülecektir."

GAZİANTEP'TE 1000 CİVARINDA CAMİ VAR

Gaziantep genelinde 1000 civarında cami, 150 müezzin olduğunu belirten Ahmet Çelik, şehrin çok hızlı büyüdüğünü büyüme oranında da camiye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 40 civarında camii inşaatının devam ettiğini söyleyen Çelik, "Gaziantep'te bizi sevindiren ve Allah'a şükrettiren, hamdettiren bir şey hayır sahipleri camilere sahip çıkıyor. Gerçekten hayırsever insanlarımız Allah onlardan razı olsun, Allah hayırlarını kabul etsin cami yaptırıyorlar, Gazianteplilerin hizmetine veriyorlar. Bizim insanımız tarih boyuncada böyle olmuş, yerleştiği yere cami yaptırma ihtiyacı duymuş. Kendisi için ev yaptırmış Allah içinde bir ev yaptırma gayreti içinde olmuş. Gaziantep cami sayısını hızla artıran bir şehir olmasına karşın, cami sayısı nüfusuna göre az. Türkiye genelinde 40'ın altına indik. Personel sayımızda camiye göre eksiğimiz var ama ciddi bir eksiğimiz yok. Şu anda 80 kadar imama ihtiyacımız var. " dedi.

MESCİT YAPTIRIN

Türkiye'de namaz kılanların oranının cami cemaatine göre çok fazla olduğunu, bunun nedenleri arasında dikey büyümenin etkisi olduğunu dile getiren Çelik, "Büyükşehirlerde bir yerden bir yere gitmek zorlaştı, çünkü apartmanlaştık, dikey büyüyoruz. Yatay yaşamıyoruz. Apartmanlardan inip 300-400 metre camiye gidip gelmek zorlaştı. Onun için biz Gaziantep'te mescit türü camilerin yapılmasını telkin ediyoruz. Apartmanların aralarına yakın olsun, küçük olsun, mescit türü camilerimiz olsun istiyoruz. Müstakil yapılsın, Selçuklu tipi üstü çatılı, 300-500 kişilik mescitler. Şu anda 6-7 tane bu tür cami var. Mesela Kahraman Eruslu'nun Karataş'ta yaptığı, Abdulkadir Büyükkonuklu camisi, İbrahimli'ye yapıldı, bir tane Abduladir Aksu bulvarına yapılıyor" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum