1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Moraller bozulmayacak
Moraller bozulmayacak

Moraller bozulmayacak

Temmuz ayında gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 düştü.

A+A-

HABER MERKEZİ
GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, "2023 hedeflerinden taviz vermek yok. Daha çok üretecek, daha çok çalışacak ve dünyanın bütün pazarlarında ürünlerimizi en iyi koşullarda pazarlamaya devam edeceğiz” dedi. Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık ise, darbe girişiminin de ihracatı sınırlı da olsa etkilediğini söyleyerek, olumsuz verilerin temmuz ayıyla sınırlı kalacağını kaydetti. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu da  "İhracata daha çok sarılarak, yurtdışında rakiplerimize göre daha aktif bir strateji izlemeliyiz. Mevcut pazarlarda varlığımızı pekiştirmek, yeni pazarlarda var olmak en önemli gündemimiz olmalıdır" mesajını verdi.

ÇIKMAZ: TAVİZ VERMEYECEĞİZ

GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Ocak Temmuz 2016 döneminde GAİB’in 182 ülkeye toplam 4 milyar 399 milyon 587 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini, aynı süreçte Gaziantep’in ihracatının da 3 milyar 511 milyon 596 bin dolar olduğunu açıklayarak “2023 hedeflerinden taviz vermek yok. Daha çok üretecek, daha çok çalışacak ve dünyanın bütün pazarlarında ürünlerimizi en iyi koşullarda pazarlamaya devam edeceğiz” dedi

ORTADOĞU İLK SIRADA

Ocak Temmuz 2016 dönemiyle ilgili gerçekleştirilen ihracatta Ortadoğu ülkelerinin birinci sırada olduğunu ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz açıklamasına “Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri yüzde 54,8 pay ile ilk sırada yer almakta, AB Ülkeleri yüzde 18,5 pay ile ikinci ve Afrika Ülkeleri  yüzde 11,2 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır" diye konuştu.

BARTIK: SINIRLI TUTACAĞIZ

Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, temmuz ayı ihracat verilerine ilişkin yaptığı açıklamada, ihracatın temmuz ayında çok sert düştüğünü belirtti.  9 günlük bayram tatilinin ihracatın düşüşünde etkili olduğunu ifade eden Bartık, darbe girişiminin de ihracatı sınırlı da olsa etkilediğini söyleyerek, olumsuz verilerin temmuz ayıyla sınırlı kalacağını kaydetti.

EL BİRLİĞİYLE HAREKET EDECEĞİZ

Hükümetin ve iş dünyasının ihracatın artırılması amacıyla seferber olduğunun altını çizen Bartık, el birliğiyle ihracatı artırmaya çalışacaklarını dile getirdi. Geçen yılın temmuz ayında 453 milyon 551 bin dolar ihracat yaptıklarını hatırlatan Bartık, bu rakamın temmuz ayında yüzde 18 düşerek 371 milyon 832 bin dolara gerilediğini ifade etti.

KONUKOĞLU: İŞİMİZE DÖRT ELLE SARILACAĞIZ

Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yıl Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18 oranında düşüşle toplam 371 milyon 832 bin dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi. Türkiye’nin darbe girişimiyle çok büyük bir badire atlattığını ve tarihi bir dönemden geçtiğine işaret eden Konukoğlu,  hükümetin ekonomi yönünde attığı hızlı adımlar sayesinde piyasaların sağlıklı şekilde işlemeye devam ettiğini anlattı.

İSTİKRAR ÖNEMLİ

Güçlü demokrasi ve siyasi istikrarın varlığının altını çizen Konukoğlu, ‘’İş dünyası olarak, ülkemize ve ekonomimize güveniyoruz. Türkiye sağlam ve güvenilir bir limandır. Ekonominin bu badireden daha güçlü şekilde çıkması için daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Biz işimize dört elle sarılmaya devam ediyoruz’’ dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.