1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Moral buldu
Moral buldu

Moral buldu

Gaziantep'teki miting programını iptal eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün kentimize gelerek seçim çalışmaları kapsamında bir dizi esnaf...

A+A-

Gaziantep'teki miting programını iptal eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün kentimize gelerek seçim çalışmaları kapsamında bir dizi esnaf gezisi ve ziyaretlerde bulundu. Kılıçdaroğlu Gaziantep ziyaretinde moral buldu.

Özel uçakla Gaziantep'e gelen Kılıçdaroğlu'nu havaalanında Hakkı Süha Okay, Erdoğan Toprak, eski yeni milletvekilleri, milletvekili adayları, il, ilçe teşkilatları ile çok sayıda partili karşıladı. Küçük Sanayi Sitesi, Nakliyatçılar Sitesi ve Hal esnafını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, tek tek sorun dinledi. Kılıçdaroğlu'na sorunlarını anlatan esnaf, selfi çektirmeyi de ihmal etmedi. Esnafın ilgisi karşısında gezi programını uzatan Kılıçdaroğlu, buradan Nizip'e geçti.

İLK ZİYARET KÜSGET'E

Kılıçdaroğlu ilk olarak Küçük Sanayi Sitesi Başkanlığı'nı ziyaret etti. Başkan Mustafa Kemal Güneş, CHP'nin gerek koalisyon sürecindeki, gerekse terör olaylarından sonraki tavrının takdir gördüğünü belirttti. Güneş, "Yeterki bu kan dursun, gözyaşı dursun söylemleriniz insanlar tarafından takdir görmektedir. İnşallah bu takdir partinizin halk tabanında da sürecektir. Barış, birlik ve beraberlik, ekonomomizin daha ileriye gitmesi için önemlidir. Küçük esnafın yüreğini büyüterek bizleri gerçekten onurlandırdığınız, gururlandırdığınız için teşekkür ediyorum başarılar diliyorum. Gaziantep'ten bir ufak bir hatıramız olacak. Bu paşa mangalının etrafında 6 tane gül var. Bu güllerin neyi simgelediğini biliyorsunuz. Devrimcilik önemli, asıl devrimcilik değişimdir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: MUTLUYUM

Kılıçdaroğlu da, adı küçük ama Türkiye'nin en büyük sanayi sitesinde olmaktan mutlu olduğunu belirterek, "Sayın Başkan bir vurgu yaptı, birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var dedi. Gerçekten de şu anda ihtiyaç duyduğumuz şey birlik ve beraberlik. Esnafımız, sanayicimiz, memurumuruz, işçimiz çalışıyor devlete yük olmuyor. Bu ortamda bizim esnafımızın da, sanayicimizin de, küçük kobinin de hepsinin rahat çalışmalarına uygun bir ortam hazırlamamız lazım. Huzur içerisinde bunlar üretim yapmalılar. Bu şartlar Türkiye'de kayboldu. Bunu yakalamak zorundayız birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumak zorundayız. Hepimizin ortak bir hedefi var. Güçlü bir Türkiye olmak" dedi.

SİYASET KAVGA ARACI DEĞİL

Siyasetin kavga aracı olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Siyaset gerginlik alanı değildir. Siyaset vatandaşı ayrıştırma bölünme alanı değildir. Siyaset vatandaşın derdi varsa derdini çözmedir. Çocuğu işsizse iş bulmaktır, küçük sanayide çalışan bir esnafın sorunu varsa o sorunu gidermektir. İhracatçının sorununu, fıstık, zeytin üreticisinin sorununu gidermektir. Siyasetin görevi budur. Biz bu görevlerimizi unuttuk ayrışma sürecini başlattık, kavga sürecini başlattık. Yeni bir dili kullanmaya özen gösteriyoruz. Yeni bir dili de kullanacağız. Sayın başkan senin huzurunda açık yüreklilikle sesleniyorum. Benim size sözüm var, sözümü tutacağım. Bu ülkede kavgayı, döğüşü bitireceğiz. Başka çaremiz yok. Beraber olacağız. CHP'ye oy verirsiniz vermezsiniz o sizin tamamen özgür iradenize bağlı. Ama benim size sözüm rahat üretim yapabileceğiniz bir ortamı size sağlamak. Siyasetçinin görevi budur ve benim size sözüm. Bütün esnaflara söz veriyorum" diye konuştu. Esnaf soru sormak isteyince toplantı basına kapatıldı.

FATURA GARİBAN BÜROKRATA ÇIKTI

Kılıçdaroğlu, Küsget'ten çıkarken gazetecilerin patlamadan dolayı görevden alınan emniyet müdürüyle ilgili sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "İçişleri ve Adalet Bakanlarının istifa etmesi gerekir. Başbakan Davutoğlu var, bu ülkenin içişleri bakanı var, adalet bakanı var.  Eğer istifa etmeleri gerekiyorsa bunların istifa etmesi lazım. Bu işin siyasi sorumluluğu var. Siyasi sorumlular üllkeyi yönetenler. Faturayı aşağıdaki gariban bürokrata çıkarıyorlar. Kendilerinin istifa etmeleri gerekiyor" dedi. Kılıçdaroğlu, Ankara'daki saldırıların IŞİD tarafından yapıldığına ilişkin bir soruyu ise, "Kesinleşti, onu biliyorum" dedi.

NAKLİYATÇILAR DERT KÜPÜ

Gaziantep Nakliyatçılar Odası'nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu başkan Zafer Aydıngüler ile görüşerek sorunlarını dinledi.  Zafer Aydıngüler, "HGS, otomatik geçiş sistemiyle ilgili sorunumuz var. Bizde dünyada görülmemiş bir ceza sistemi var. Otobanda okumadığı zaman ceza 120 lira, bin küsura kadar artıyor.  Çoğu firmanın 20-35 milyar gibi HGS borçları devam ediyor. Biz bununla ilgili bakanlığa yazı verdik. Dünyada görülmemiş bir şey. Adamın borcu duruyor, 10 katı 100 katı cezaya niye çeviriyorsunuz. İnsanları sömürüyorsun insanlar araç satarken borcu 35 bin, arabası 7.5 bin lira. Bu çok büyük bir sıkıntı var. Bizim Bulgaristan'dan 10 kat daha büyük filomuz var. Ama onlar bizden daha çok taşıma yapıyor. Ağır vasıtalar 31.12.2015 tarihi itibariyle dijitale geçiyor. Bunun da maliyeti 2 Bin, 2 bin 500 lira. Yine orta dedece, üst dereceler SRC belgelerini almakta zorluk çekiyor" dedi.

DERTLERİNİZİ BİLİYORUM

'Kılıçdaroğlu kamyon esnafına benim kadar giden ve onların sorunlarını dinleyen ikinci bir genel başkan yoktur' diyerek, "Dertleri biliyorum. Ama bu sorunları çözmek benim tek başıma masada oturup karar almamla olmuyor. Sizin görüşünüzü almamız lazım, biraraya geleceğiz. Oturup makul bir çözüm bulacağız. Tır filosu açısından Türkiye Avrupa'da söz sahibi olan bir ülke. Suriye'de olay çıktı nasıl gideceksiniz, Irak'a gidemiyorsunuz. Pek çok sorun var. Bir içeride sorun var birde izlenen politikalar nedeniyle size darbe vuran bir sorun var. Onların beraber çözülmesi lazım" dedi. Kılıçdaroğlu, "50 tane belge var. Kamyonu satıyorum, 6 ay geçiyor 6 ay sonra senin aldığın belgeyi iptal ediyorlar. 7.nci ayda belge aldın aynı belgeyi yüksek paralarla bir daha geri al diyorlar. En azından bana bir hak verinler. 6 ay olmasın. Bir sene, iki sene sonra alırım yeni kamyonu. bana bir hak versinler. yeni kamyon alırsam hepsini biliyoruz" dedi.

SUCU DERT YANDI

Kılıçdaroğlu, Hal esnafını da ziyaret ederek dernek başkanı Hayri Sucu'dan bilgi aldı.Hayri Sucu, hal esnafının iş yapamadığını sektörün durgun olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu da, "İnşallah iktidara geldiğimizde düzelteceğiz" dedi.

NİZİP'TE BÜYÜK COŞKU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, "Bizi ayırmak istiyorlar ayrılmayalım, bizi bölmek istiyorlar bölünmeyelim. Kardeşçe bir arada huzur içerisinde yaşayabiliriz" dedi. Kılıçdaroğlu, CHP Nizip İlçe Başkanlığı önünde halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çok güzel bir ülke olduğunu, ancak güzel olmayan bazı siyasetçilerin bulunduğunu belirterek, vatandaşlardan söz konusu siyasetçilere 1 Kasım'da gereken dersi vermelerini istedi.

YETKİ İSTEDİ

 

Oy kullanmanın vatandaşlık görevi olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "1 Kasım'da sandığa gidin. Eğer diyorsanız ki; 'hayatımızdan memnunuz', o zaman gözünüz kapalı gidin AKP'ye oy verin. Ama 'memnun değiliz, Türkiye'de huzur kalmadı' diyorsanız onun adresi de belli gelin CHP'ye oy verin. Bunun orta yolu yok. Saraya hizmet eden bir başbakan istiyorsanız adres belli, Davutoğlu. Saraya değil de millete hizmet eden bir başbakan istiyorsanız onun adresi de belli, CHP ve Kılıçdaroğlu. Ben saraya hizmet etmem, halka hizmet ederim. Ben saraydan yetki almam, yetkiyi milletten alırım, millete güvenir onları baş tacı yaparım." MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.