1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Mobil cihaz güvenliği ihmale gelmez -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Mobil cihaz güvenliği ihmale gelmez -2-

A+A-

 Bir PIN ya da parmak izi güvenliği

E-mailden banka hesaplarına oradan alışverişe kadar geniş bir yelpazede günlük hayatta yaptığımız işleri akıllı telefonlarla yapabiliyoruz. Tabi bu bilgiler de korunmayı hak ediyor. Ekranınızı kilitlemek herhangi bir karışmadan koruyacaktır. Ama burada dikkat edilecek başka bir husus yaygın olan şifrelerin kullanılmaması. “0000” “1234” gibi.

Daha uzun sözcüklerden oluşan şifre

Dört rakamlı şifreler genellikle 10.000de 1 ihtimal çözülebilirler. Bazen bir defalık denemede birisinin bunu çözme olasılığı var. Bu olasılığı göz önünde bulundurup daha ziyade bir korumaya ihtiyacınız varsa bir sözcük dizisi kullanabilirsiniz. Burada büyük küçük sembollerin bir arada kullanılması güvenliği daha da artıracaktır.

Kendi kendini yok etme özelliği

Telefonunuza istenmeyen misafirlerin erişmemesi konusunda ciddiyseniz iPhoneunuza, birisinin verilerinize izinsiz erişimini anladığında tüm datayı silme komutu verebilirsiniz. Bu telefonunuzdaki tüm veriyi silecektir. Eğer parmak izi tanımlamanız açıksa 3 kez denemeden sonra PIN soracaktır.

Gizlilik ayarları

Telefonunuzda belki onlarca uygula yüklemişinizdir. Bu uygulamalar telefonda bulunan değişik özelliklere erişim hakları vardır. Bazıları kameraya bazıları mikrofona bazıları ise fotoğraflarınıza kadar erişim sağlayabilir. Bu nedenle her uygulamaya ayrı ayrı bu erişimleri yapabileceğine dair izin yetkilerini değiştirmelisiniz.

Bildirimleri kapatma

Kilit ekranında bildirimlerin bir özetini görmek her zaman kullanışlıdır. Ancak bu bildirimler kişisel ya da gizli bir bilgi taşıyorsa bu durum sizin için bir sıkıntı doğuracaktır. Bu özelliğin aldığınız mesajların içeriğini, takvim gibi bildirimleri ekrana taşıyacağını unutmayın.

Siriyi kapatma

Siri aynen bildirimlerde olduğu gibi telefonunuz kilitli olsa bile bilgilerinizi sızdırıyor olabilir. Telefonunuzu sahipsiz bulan bir bilgisayar korsanı adınız, numaranız gibi bilgilere ulaşmak için Siriye bir dizi soru sorabilir. Ayarlar menüsüne girerek “Touch Pad&Şifreler” altında bulunan “Siri” sekmesini kapalı konumuna getirerek ekran kilitliyken erişimi kapatabilirsiniz.

Otomatik tamamlama özelliğini kapatma

Akıllı telefonla gelen bir özellikte otomatik tamamlara özelliği. Bu özellikte aslında kullanışlı bir yapıya sahip. Özellikle Safaride kimlik bilgilerinizi, mailinizi, kredi kartı numaranızı uzun uzadıya yazmak zorunda kalmıyorsunuz. Ama bu güzellik tabiki başka birinin sizin telefonunuzu kullanmasına kadar geçerli. Bu özelliği kapatmak için ayarlargenel menüsüne girerek “şifreler&Otomatik tamamlama”yı kullanın.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.