1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Mobil cihaz güvenliği ihmale gelmez -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Mobil cihaz güvenliği ihmale gelmez -1-

A+A-

Bir okuyucumuz: ‘Dünyanın parasını ödeyip İphone sahibi oldum. Bu nitelikli telefonumla bankacılık işlemleri ve sanal alışveriş işlemleri yapıyorum. Fakat içimde bu telefonu kaybedersem ya da arama motorlarında kötücül bir virüs bulaşırsa ne yapacağım diye içim içimi kemiriyor!

Telefon güvenliğimi sağlamak adına ne önerirsiniz. Diğer bir sorum ise sınıra yakın bir yerleşim merkezinde ikamet ediyorum. Mobil cihazımın başka bir devletin GSM operatörüne bağlanmaması için ne yapmam gerekiyor?

Sevgili okuyucumuz, abone tarafından kullanılan telefon hattı uluslararası dolaşım hizmetine (roaming) açılmadığı müddetçe diğer ülke şebekeleri kullanılamayacaktır. Ancak hattın uluslararası dolaşım hizmetine açık olması durumunda kıyı veya sınır bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yurtdışındaki işletmecilerin şebekesi üzerinden hizmet alma ve bu durumda yüksek faturalar ile karşılaşma ihtimalleri bulunmaktadır.

Bu durum ile karşılaşmamak için; aboneler hizmet aldıkları işletmeci ile irtibata geçerek hatlarını uluslararası dolaşım hizmetine açık hale getirmiş iseler hatlarını anılan hizmete kapalı hale getirebilirler veya mobil cihazlarının ayarlar menüsünden, kendi şebeke işletmecilerini (ağ operatörleri/operatörler) manuel olarak seçerek yurtdışından hizmet veren şebekeye otomatik geçiş yapılmasını engelleyebilirler.

Sanal dünya gelişirken, mobil cihazlar da çoğalıyor. Virüsler günden güne çeşitlenerek yayılıyor. Peki, avuç dolusu paralar ödenen mobil cihazlar için gereken güvenlik önlemleri neden alınmıyor? Çünkü bilgi teknolojileri konusunda yeterli donanıma sahip olamamak acı sonuçları da beraberinde getirebiliyor.

Sevgili okuyucumuz, mobil cihaz alırken, satın alınacak cihazın ambalajının açılmamış olması, cihazın markası, modeli ve seri numarası veya IMEI numarasının faturada belirtilmiş olması, Cihazda”CE” işaretinin varlığının kontrol edilmesi gereklidir.

Türkçe kullanım kılavuzu olan cihazların satın alınması, Cihazın güvensiz ürün (Çevre ve tüketicinin korunması açısından asgari güvenlik koşullarını sağlamayan ve/veya teknik düzenlemelere sembol, ambalajlama, işaretleme, etiketleme ve uygunluk değerlendirmesi işlemlerine uygun üretilmemiş ürün güvensizdir.) olup olmadığının kontrol edilmesi, cihazın güvensizlik nedeniyle piyasadan toplatılan cihaz olup olmadığının yazılı ve görsel medyadan takip edilmesi hususlarına dikkat edilmesinde fayda görülmektedir.

Telefonunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak ve kafanızın rahat etmesi için daha üst seviyede koruma istiyorsanız Premium özelliklere sahip olmanız güvenliğiniz için şart. Premium özelliklere sahip olmak için, ESET Mobile Security indirin ve Premiuma yükseltin. Kamera Görüntüsü, Düşük Pil Alarmı, SIM Eşleştirme, SMS & Arama Filtreleme, Uzaktan Silme, Proaktif Anti-Theft, Kimlik Avı koruması, Ekran Mesajı, Yer İzleme gibi nitelikli özelliklerle yüksek koruma sağlayabilirsiniz. Bundan başka, İşte iPhone için korunmanın başka yolları. SÜRECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.