1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MISIRDAKİ İDAMLARA TEPKİ
MISIRDAKİ İDAMLARA  TEPKİ

MISIRDAKİ İDAMLARA TEPKİ

Mısır’da gerçekleşen idam kararlarına Gaziantep’ten Peygamber Sevdalıları Platformu tepki gösterdi. Balıklı Meydanı'nda Cuma namazı sonrası...

A+A-

Mısır’da gerçekleşen idam kararlarına Gaziantep’ten Peygamber Sevdalıları Platformu tepki gösterdi. 
Balıklı Meydanı'nda Cuma namazı sonrası bir araya gelen Peygamber Sevdalıları Platformu üyeleri, ellerinde pankartlarla sloganlar atarak Mısır'da gerçekleştirilen idamları protesto etti. Açıklama öncesi Kuran-ı Kerim okundu.
Peygamber Sevdalıları Platformu adına Mehmet Faik Doğan açıklama yaparak şunları söyledi:
“Mısır’da, darbe karşıtlarını yargılamak üzere özel olarak kurulan mahkemelerden Minye Ceza Mahkemesi, Mart ayında verdiği ön kararla idama mahkum ettiği 529 kişinin ardından yine sudan gerekçelerle bu davanın devamı niteliğinde olan başka bir davada yargılanan ve aralarında İhvan lideri Muhammed Bedii’nin de olduğu tam 683 darbe karşıtının idamına hükmetti. Bizler bu tür mahkeme kararlarının yabancısı değiliz. Bizim ülkemizde İstiklal Mahkemeleri de özel kurulmuştu ve sanığın idamına delillerin bilahare araştırılmasına diye kararların alındığını biliyoruz. Yakın tarih de sırf Gazze’ye destek için kermes yaptıklarından dolayı bayanlarında içinde bulunduğu onlarca müslümana yüz yılları aşan cezaların verildiğini gördük. Yani bizler Mısır'da kurulan özel mahkemeleri iyi biliyoruz. Zira 529 muhavvidin mahkemesi toplam 20 dakika da karar bağlanılmış. Ve ardından 683 müslüman toplam 9 dakika içerisinde idama mahkum edilmiştir. Şuna da inanıyoruz ki bu zihniyet olduğu sürece bu zulümlerin de ardı ve arkası kesilmeyecek. Mısır halkı, katil darbeci rejim tarafından idamlarla korkutulmaya ölümlerle terbiye edilmeye, çaresizlik ve ümitsizlikle kullaştırılmaya çalışılıyor. Mısırda ki cuntacıların emir eri olan mahkeme tarafından verilen keyfi idam kararlarını bir küstahlık olarak gördüğümüzü ilan ediyoruz. Bizler peygamber sevdalıları platformu olarak Mısır’daki zalim cunta rejimini ve destekçilerini tel’in ediyoruz. Elimizden geldiğince ve gücümüz yettiğince zalim cunta rejimi ve onun boğucu zulmüne karşı direnen kardeşlerimiz ve onların aydınlık mücadelesi ile birlikte olacağımızı tekrar ilan ediyoruz” dedi.
Yapılan açıklama ardından tekrar dua edilerek toplanan kalabalık sessiz bir şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.