1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mimarsız mimari olmaz
Mimarsız mimari olmaz

Mimarsız mimari olmaz

Dünya Mimarlık Günü kapsamında Gaziantep Mimarlar Odası’nın davetlisi olarak Gaziantep’e gelen İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Oruç Çakmaklı Hüseyin Enç Kültür Evi’nde düzenlenen söyleşide, mimarsız mimarinin olmayacağını söyledi.

A+A-

Dünya Mimarlık Günü kapsamında Gaziantep Mimarlar Odası tarafından düzenlenen etkinlikler dizisi hafta sonu Hüseyin Enç Kültür Evi’nde son buldu. Dünya Mimarlık Günü kapsamında Gaziantep Mimarlar Odası’nın davetlisi olarak Gaziantep’e gelen İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Oruç Çakmaklı, hafta sonu Hüseyin Enç Kültür Evi’nde düzenlenen etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.

KUTSAL BİR MESLEKTİR

Öğrencilerle yaptığı söyleşide günümüz mimarlık mesleğine değinen Çakmaklı “ Mimarlık çok kutsal bir meslektir. Fakat günümüzde bazen mimarlar mimari yapıların önünde engel oluyor. Buda küresel eğitimden kaynaklanan bir durum. Siz geleceğin mimarları olarak hep beraber mimarlıkta yeni akımlar başlatabiliriz” dedi.  Öte yandan tarihi mekanların restorasyon çalışmalarının hassasiyetle yapılmasını vurgulayan Çakmaklı “ Tüketim ekonomi artık bizi tüketmeye çalışıyor. Bundandır ki artık ne tarihi ne de kültürü konuşuyoruz. Geçmiş dönem mimari yapılarının restorasyonunu yine o dönemi andıracak hassasiyetle yapmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

BEKLEDİĞİMİZ HEDEFLERE ULAŞTIK

Yapılan etkinliklerde hedeflerine ulaştıklarını dile getiren  Mimarlar Odası Şubesi Başkanı Özgür Girişken “ Mimarlık günlerini düzenlediğimiz için çok mutluyuz. Farklı branşlardan hocalarla, sanatçılarla, düşünce insanlarıyla, öğrencilerle bu türlü faaliyetlerde bir araya gelmek bizi mutlu etti.  Ayrıca önümüzde ki yıllarda daha kapsamlı çalışmaların olacağı müjdesini veren Girişken “ bizim için çok verimli bir etkinlikti. Önümüzdeki yıl bu çalışmaların kapsamını ve çapını genişleterek; odamızın kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinde en ön sırada yer almasını sürdürmek istiyoruz. Etkinliklerimizi yine tüm halka açık olarak gerçekleştireceğiz. Umuyoruz ki yeni etkinliklerimizle daha sık görüşeceğiz.  Etkinliğimize katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz”  dedi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN KALDI

Etkinliklere yoğun ilgi gösteren Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri yapılan etkinlikleri çok faydalı olduğunu söyledi. Açıklamalarda bulunan Fakülte öğrencileri “ Tarihi mekanları anlamak adına Mimarlar Odası biz öğrencilere çok büyük katkı sağladı. Biz öğrencilerin henüz göremediği mimari yapılarda ki tasarımları ve incelikleri meslekteki büyüklerimizle beraber bu yapıları inceleme fırsatını bize verdikleri için Gaziantep Mimarlar Odası’na çok teşekkür ediyoruz. Bu tür etkinliklerin tekrar yapılmasını çok istiyoruz” dedi.

UĞUR KALKAN’DAN ŞİİR

Hüseyin Enç Kültür Evi’nde düzenlene söyleşide öğrencilerle bir araya gelen Çakmaklı, öğrencilerin şiir isteğini kırmayarak öğrencilere şiirler okudu. CHP Şahinbey Meclis Üyesi Uğur Kalkan söyleşide okuduğu şiiri, isteklerini kırmayıp şiir okuyan Çakmaklı’ya armağan etti.

Öte yandan Çakmaklı ve davetlilerin hatıra fotoğrafı çekmesiyle söyleşi son buldu. Ayrıca söyleşi bitiminde Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Mimar Cemil Açıkkol rehberliğinde  öğrenciler, Çakmaklı ile tarihi Gaziantep mekânlarını gezdi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.