1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MİMARLAR ENDİŞELİ
MİMARLAR ENDİŞELİ

MİMARLAR ENDİŞELİ

Dünya Mimarlık Günü kapsamında kente gelen CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç, Gaziantep'te kent dokularının yavaş yavaş bozulduğunu söyledi.

A+A-

 Sorguç, "Yapılar belki yaşayanlarla beraber hareket ediyor. Ama mimari anlamda bu belleğimizi yitirmiş olursak, aslında bu da tüm kentin belleğini yitirdiği anlamına gelir” dedi.  Mimarlar Odası Şube Başkanı Özgür Girişken de, “Şehirlerimizin bir mimari karakteri yok. Son yıllarda AVM’ler gökdelenler, siteler koca bir kütle geliyor. Şehir planları yapılıyor ama sık sık değişiyor” yorumunu yaptı. 

HASSASİYET ÖNEMLİ 

Kent kimliğinin sadece yapılar ile ilgili bir şey olmadığına vurgu yapan Sorguç, artık yeni kuşağın bir önceki kuşağa ait olan yapıları bilmediğini söyledi. Sorguç “ Bir kuşak için 3 dönem vardır. İnsanlar çocukken ayrı bir yapı içersinde, ergenken başka bir yapı içerisinde ve olgunlaşınca başka bir yapı içersine giriyor. Tabi bu iyi bir şey değil. Müzik gibi edebiyat gibi yerine ait yerleri terk etmek gibi. Bunların muhafaza edilmesi gerekir. bu konuda en büyük görev gençlerimize düşüyor. Belki mimarlıkla dünyayı değiştiremeyiz ama insani hassasiyet ile belki değiştirilebileceğini belirtti.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ 

Türk Mühendisler ve Mimarlar Odası Birliği(TMMOB) Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Dünya Mimarlık Günü kapsamında etkinliklerine devam ediyor. Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam eden etkinlikte yapılan konferansa konuşmacı olarak CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç katıldı. Ayrıca meslekte 25. ve 40. yıllarını dolduran mimarlara plaketleri takdim edildi. 

KATILIM YOĞUNDU

Dünya Mimarlık Günü kapsamında etkinliklerine devam Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi 6. gününde de devam etti. Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen sergi ve konferansa CM Mimarlık kurucusu Cem Sorguç, çok sayıda davetli ve Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri katıldı.

SERGİYE İLGİ BÜYÜK

Öğrencilere yönelik yapılan konferansta Cem Sorguç mesleki başarılarını ve tecrübelerini anlattı. Yapılan etkinliği değerlendiren Sorguç “ Buraya gelmiş olmaktan dolayı bende çok mutluyum. Hem öğrenciler için hem de bu işe yani başlayanlar için güzel olacağını düşünüyorum” dedi.  Şehitkâmil Kültür Ve Kongre Merkezi’nde yapılan etkinlikte Cem Sorguç’un başarılı proje ve çalışmalarından oluşan bir sergi de düzenlendi. Davetliler sergiye büyük ilgi gösterdi.

GİRİŞKEN'DEN SUNUM

Konferansta açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken “Birçok farklı bilim ve sanat dalında etkilikler ile zenginleştirmeye çalıştığımız bu etkinlikler dizisinde iktisattan, çocuk çalışmalarına, mozaikten şehre uzanan birçok alana değinirken mesleğimizin başarılı isimlerine yer vermememiz söz konusu olamazdı. Uluslararası Mimarlar Birliği UIA tarafından bu yılın Dünya Mimarlık Teması “Daha İyi Bir Dünya İçin” olarak belirlenmiştir. Sorun şu ki biz iyi bir dünyanın tam olarak ne anlama geldiğini tanımlayabilmiş miyiz? İnsanoğlu belki de tarihinin en güvensiz olduğu dönemde; savaşlar, afetler, ekonomik şartlar, çevre felaketleri altında en savunmasız olduğu bir dönemde bulunuyor. Biz mimarlar fark yaratabilir miyiz, bir şeyleri değiştirebilir miyiz? Bu soruya Şilili mimar Alejandro Aravena bu yıl Venedik Mimarlık Birliği’nin temasını belirlerken bir gergedanın ancak bir sivrisinekler ordusu devirebilir. Mimarlar sıklıkla bir değişim yaratmak için çok güçsüz ve yalnız olduklarını düşünür. Ancak mimarların bir arada yapabileceklerinin etkisi bir canavarı devirebilecek kadar güçlüdür” dedi.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.