1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mimarlar 4 dava kazandı
Mimarlar 4 dava kazandı

Mimarlar 4 dava kazandı

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, belediyeler aleyhine açtığı 4 davayı kazandı.

A+A-

Mahkeme, Binevler Mahallesi’nde Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan yurt alanının etraftaki konutlar 3-4 katlı iken 7 kat yapılmak istenmesine, Kilis yolu üzerindeki Ekolojik tabanlı projede konut+ ticari alan yönünde plan tadilatına, ayrıca Çevre Yolu’nun İbrahimli çıkışıyla Prime Mall’ı bir birine bağlayan yol üzerinde bulunan alanda yeşil alan ve park fonksiyonlarının yerine konut yapılmak istenmesiyle ilgili iki ayrı plana dur dedi. Oda Başkanı Girişken,  “Kazandığımız bu davaları ilan ederken sevinmiyoruz. Enerjimizi daha farklı alanlarda daha verimli kullanmak istiyoruz. Amacımız daha iyi bir Gaziantep’i inşa edebilmek” dedi.

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken kent gündemine ilişkin konuları basın mensuplarıyla paylaştı.

AMAÇ TOPLUMLA BÜTÜNLEŞEBİLME

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Hasan Özgür Girişken, Mimarlar olarak giderek ağırlaşan şartlarda mesleklerini sürdürmeye çalıştıklarını kaydetti. Girişken, “Bilimden sanattan yana olan tavrımız değişmiyor. Dünya Mimarlar Günü’nde toplumla daha iyi bütünleşebilme adına etkinlikler düzenliyoruz. Gaziantep Mimarlık günleri adı altında çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz. Mimarlık hayatın her alanı ile ilgili bir meslek. Bu konuda daha fazla vurgu yapabilme adında ekonomiden, plastik sanatlara, mozaikten şiire, çocuk ve mimarlık atölyelerinden oluşan birçok etkinliği takvimimize yerleştirdik. Bundan sonraki amacımız bu geleneği gelecek yıllara da aktarmak olacaktır. Ekim ayının Gaziantep için kültür ve sanatla dolu bir ay olmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

BİNEVLER’DEKİ YURT PLANI İPTAL

Özgür Girişken, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi olarak belediyeler aleyhine açtıkları 4 davayı kazandıklarını kaydederek şöyle konuştu: “Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi olarak belediyeler aleyhine açtığımız dört dava lehimize sonuçlandı. Bu davalardan ilki Binevler Mahallesi’nde Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan yurt alanı ile ilgiliydi. Genellikle 3-4 katlı konutların bulunduğu alana Şahinbey Belediyesi emsal sınırı olmayan 7 katlı yurt alanı oluşturmak istemişti. Bizde yurtlara ihtiyaç olduğunun farkındayız. Yurt yapımlarını destekliyoruz. Fakat yurtlarında belli ölçü ve kurallara göre yapılmasını talep ediyoruz. Dolayısıyla buna itiraz etmiştik mahkeme itirazımızı haklı görüp çevre teşekkülüne aykırı olduğuna karar vererek, planın iptal edilmesine karar verdi”

YEŞİL ALANA DOKUNULMASIN

Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyelerine Osmangazi Mahallesi’ndeki yapılaşma için açtıkları davadan da zaferle ayrıldıklarını kaydeden Başkan Girişken, “2’inci ve 3’üncü davalarımızda Osmangazi Mahallesi’ndeki yapılaşmaya açtığımız davalardı. Bu davaları Büyükşehir ve Şehitkamil Belediyesine açtık. Şu an çok gündemde olan Metro Hiper Market’in batı kanadında Çevre Yolu’nun İbrahimli çıkışıyla Prime Mall’ı bir birine bağlayan yol üzerinde bulunan planlanan alana itirazımız olmuştu. Burada yeşil alan ve park fonksiyonlarının yerine belediye konut yapmak istiyor. Bizim amacımız yeşil alana konut yapılmaması. Mahkeme açtığımız iki davada da bizi haklı görerek, yeşil dokunun zedelenmesine izin vermedi ve plan tadilatını bozdu” dedi.

EKOLOJİK KENT PROJESİNDE HASSASIZ

Belediyelere karşı açtıkları ve kazandıkları dördüncü davanın da Kilis Yolu üzerindeki Ekolojik Kent projesine olduğunu dile getiren Özgür Girişken, şöyle konuştu: “Kazandığımız 4’ünci davada Gaziantep Ekolojik tabanlı Kilis yolu üzerindeki Ekolojik tabanlı projeydi. Burada konut+ ticari alan yönünde plan tadilatı vardı. Biz bu konuda çok hassasız. Burada bize uygun olmayan her plana itiraz edeceğiz. Mahkeme burada merkezi iş alanı olan bölgede konut yapılmaması yönünde planda değişiklik yapılamayacağını hükmetti”

KAZANDIĞIMIZ İÇİN SEVİNMİYORUZ

'Biz artık plan ve imar tadilatlarını takip etmek istemiyoruz. Enerjimizi daha farklı alanlarda daha verimli kullanmak istiyoruz' diye konuşan Özgür Girişken, rantın ön plana çıktığı değil, kamu yararının ön plana çıktığı planların yapılaması gerektiğini vurguladı. Girişken, “Kazandığımız bu davaları ilan ederken sevinmiyoruz. Biz artık plan ve imar tadilatlarını takip etmek istemiyoruz. Enerjimizi daha farklı alanlarda daha verimli kullanmak istiyoruz. Amacımız daha iyi bir Gaziantep’i inşa edebilmek. Gaziantep’i herkes için yaşabilir hale getirmek. Bunu başarabilmenin de en iyi yolu rantın öne çıktığı plan anlayışı değil. Kamu faydasını önde tutmuş planlar ortaya koymaktır. Hala rant değeri göz önünde bulundurularak, planlar yapılıyor. Bunun en son ve güncel örneklerinden birisi de Mero civarındaki Osman Gazi Mahallesi’nde imar planıdır. Plan değişikliği yapılan bölge Yüzüncüyıl Parkı’nın bir parçasıdır. Burada yapılan her türlü konut planına karşı çıkacağız. Dava süreci devam etmesine rağmen Büyükşehir Belediyesi burada altyapı ve yol çalışmalarına başladı. Bu durum sadece bizi rahatsız etmiyor. Bölge halkını da rahatsız ediyor” ifadelerine yer verdi.

MİMARLAR ODASI OLARAK OPSİYONA 

GÖZ YUMMA DURUMUMUZ OLAMAZ

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Panaroma Müzesi’nin plan değişikliği hakkında da konuşan Başkan Özgür Girişken, şunları kaydetti: “ Geçen haftalarda Mimarlar Odası olarak itirazda bulunduğumuz Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Panaroma Müzesi’nde yapılan plan değişikliği var. Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Panaroma Müzesi’nin yapımını destekliyoruz. Burada gönüllü olarak çalışan yönetim kurulu üyemiz de var. Çeşitli gerekçelerle projenin uygulamalarının ve detaylarının farklı gruplarla çalışılmak istendiğini öğrendik. Burada çeşitli çalışmalar devam ediyor. Burada bir plan tadilatı karşımıza çıktı. Burası son derece önemli bir alan Gaziantep Kalesi gibi kentin en önemli kültür varlığı burada. Bölgede yapılaşmanın izni 12,50 metre yüksekliğinde sınırlı iken şu an 20 metreye çıkarılıyor. Böylesine önemli bir kararın belediye meclisinden oy birliği kararı ile çıkmış olması bizleri üzdü. Bu konuya da itirazımızı gerçekleştirdik. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, bunun opsiyon kazanmak amaçlı yapıldığını söylüyor. Gaziantep Kalesi’nin etkileneceği bir alanda Mimarlar Odası olarak böyle bir opsiyona göz yumma durumumuz olamaz”

MİMARLAR HAFTASI KUTLANACAK

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, “2016 Dünya Mimarlık Haftası”nda yapacağı etkinlikleri planladı. 1996 yılında bu yana Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)'nın Genel Kurul kararıyla tüm Dünyada kutlanan ve bu yıl “Daha İyi Bir Dünya Tasarla” temasıyla kutlanacak olan “Dünya Mimarlık Haftası”nı, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi de düzenleyeceği bir dizi etkinlikle kutlayacak. İlk olarak 5 Ekim Çarşamba günü Şehitkamil Kültür Merkezi’nde kokteyl düzenlenecek. Daha sonra “İnşaata Dayalı Ekonomik Büyüme Pratiğinin Ekonomik ve Sosyal Etkinlikleri” paneli yer alacak. Birçok etkinliği yer alacağı “2016 Dünya Mimarlık Haftası” 15 Ekim’de son bulacak. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum