1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli seferberlik için 81 il dolaşıldı
Milli seferberlik için 81 il dolaşıldı

Milli seferberlik için 81 il dolaşıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SGK Gaziantep Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, çalışma hayatında milli seferberlik kapsamında çalışmalara başladıklarını ve oluşturdukları ekiplerle 81 ilin dolaşıldığını söyledi.

A+A-

Bağcı, "Yeniden Yapılandırma Kanunu 67,7 milyarlık borç stokunu kapsıyor. Bunun yaklaşık 43 milyar liralık kısmı için yeniden yapılandırma müracaatı oldu. İlk taksit olarak 3 milyarlık tahsilat da yapıldı" dedi. 

İŞ KAZALARI 

Şu an ikinci turun gerçekleştirildiğini anlatan Bağlı, "Artı istihdamda hedeflediğimiz temel parametrelere yaklaşıldığı, yılın ilk 3-4 aylık döneminde taleplerin çok üstünde bir performans gösterildiği ortaya çıktı." ifadelerini kullandı. İş ve işçi sağlığının önemine işaret eden Bağlı, bu konuda harcanacak paraların aslında birer maliyet olmadığını belirtti. Bağlı, bunların aslında doğabilecek çok daha büyük masrafların ve can kayıpların önüne geçen yatırımlar olduğunu kaydetti. 

YENİDEN YAPILANMAYI HATIRLATTI

Mehmet Selim Bağlı, 31 Mayıs tarihinin yeniden yapılandırmaya başvuranların ilk taksitlerini ödemeleri için son gün olduğunu hatırlatarak, "Daha önce bir uzatma yapıldı. Yeniden yapılandırmaya başvurup da ilk taksitini yatırmayanların yeniden yapılandırmaları bozulacak. Şu anda TBMM'de görüşülmekte olan kanundan da yararlanamayacaklar. Çünkü şu an görüşülmekte olan yeniden yapılandırmayı içeren tasarının içerisinde daha önce yapılandırmaya müracaat etmeyenlerle bu kanun yürürlüğe girdikten sonra borcunu ödeyemeyenleri kapsıyor. Dolayısıyla bizim daha önce yapılandırmaya müracaat edip de taksitini ödeyemeyenler, 'Nasılsa yeni kanun görüşülüyor' demesinler. 31 Mayıs'a kadar ilk taksit ödenmediği takdirde yapılandırma otomatik olarak bozulacak, onlar hakkında icrai işlem yapmak zorunda kalacağız. Biz sigortalılarımızla itilafa düşmek istemiyoruz. Onlar bizim velinimetimiz. Lütfen primlerimizi yatıralım."

İLK TAKSİT öNEMLİ

Bağlı, ilk taksidi yatıran sigortalıların teşvik uygulamaları gibi tüm imkanlardan yararlanabileceğine işaret etti.  "Yeniden Yapılandırma Kanunu 67,7 milyarlık borç stokunu kapsıyor. Bunun yaklaşık 43 milyar liralık kısmı için yeniden yapılandırma müracaatı oldu. İlk taksit olarak 3 milyarlık tahsilat da yapıldı." diyen Bağlı, şunları kaydetti: "Şimdi bu 43 milyarlık taksitlendirme yapanların ilk taksitleri mart ayına kadardı. 31 Mayıs'a kadar uzattık ve onlara 'gelin işleminizi yapın' diyoruz. Şu an TBMM'de görüşülen yasa için 67 milyar liralık borcun 43 milyarını çıkardığımızda kalan kısmı kapsıyor, onlara son 1 hak tanınmak isteniyor. Genel olarak beklediğimizin üzerinde bir tahsilat gerçekleştiğini belirtmek isterim." AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum