1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. MHP ve HDP niye uzlaşmasınlar ki ?
MHP ve HDP niye uzlaşmasınlar ki ?

MHP ve HDP niye uzlaşmasınlar ki ?

*Ülkeyi bekleyen çok önemli sorunlar var*Ülkenin önemli meselelerinde MHP ve HDP'nin uzlaşabileceği kanaatindeyim*Çözüm sürecindeki en önemli adım,...

A+A-

*Ülkeyi bekleyen çok önemli sorunlar var

*Ülkenin önemli meselelerinde MHP ve HDP'nin uzlaşabileceği kanaatindeyim

*Çözüm sürecindeki en önemli adım, HDP'nin meclise 80 milletvekili ile girmiş olmasıdır

*Halk HDP'ye Sizi Türkiye partisi olarak görüyoruz dedi

*MHP seçimden başarılı olarak çıkmıştır, fakat giden oylar yüzer gezer oylar

MHP ve Milletvekilleri ne kadar legal ise, HDP'den seçilen vekillerde o kadar legaldir 

*Ak Parti ve CHP teşkilatları koordineli bir şekilde  çalışamadı  

*Ak Parti tekrar başarılı olmak istiyorsa, 2002'deki fabrika ayarlarına yeniden dönmeli

MHP ve HDP niye uzlaşmasınlar ki ?

Gaziantep Kulübü Başkanı Kamil Gereçci, Gazetemize Gaziantep ve Türkiye'de siyasi konjonktürü, koalisyon görüşmelerini ve gündemi değerlendirdi. Türkiye'nin şu anda bir erken seçime tahammülünün olmadığını söyleyen Kamil Gereçci, ilginç bir öneride bulunarak, "Türkiye'nin önünde 3 önemli konu var. Biri ekonomik durum, biri  dış politika, diğeri ise çözüm süreci. Güneyimizde bir savaş sürüyor. Bu aşamada Türkiye'de acilen geniş tabanlı bir restorasyon hükümeti kurulmalıdır" dedi. 

Gereçci çok çarpıcı bir değerlendirmede daha bulundu ve;  "Demokratik bir seçim olmuş ve halkın iradesiyle 80 tane HDP milletvekili meclise girmiştir. 'Biz bunları görmezden geliriz, biz bunları saymayız, tanımayız' demek demokratik bir tavır değildir. Böyle bir tavır HDP'ye oy vermiş Türkiye genelindeki 6 milyon seçmene saygısızlıktır. Siyasi liderlerin tabana oynamaktan çok, ülkenin geleceğini düşünmeleri gerekiyor. Ben ülkenin önemli meselelerinde MHP ve HDP'nin  uzlaşması gerektiği kanaatindeyim. Niye uzlaşmasınlar ki? Sonuçta herkes bu ülkede yaşıyor. Hiçbirimizin bu ülkenin dışında gidebilecek ikinci bir alternatifi yoktur"şeklinde konuştu.

İSTİKRAR SİYASİLERİN ELİNDE

Kamil Gereçci, ülkemizde şu an için siyasi bir istikrarsızlık olmadığını, ancak halkın verdiği mesajı alamayacak politikacıların siyasi bir istikrarsızlık oluşturabileceğini söyledi. Gereçci, "Seçim yapıldı, seçim sonrası yeni bir tablo oluştu.  Bu oluşan tabloya siyasilerin kendi kendilerini uydurması gerekiyor. Seçim oluyorsa, sonucu alınıyorsa, siyasi istikrarsızlıktan bahsetmenin bir anlamı yok. Millet bir istikamet çizmiş, bu istikamet çerçevesinde politikacıların da bunun gereğini yerine getirmeleri gerekiyor. Şu anda ülkede siyasi istikrarın olup olmaması siyasilerin elinde" dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN HALK HDP'NİN ELİNE ÖNEMLİ KOZ VERDİ

Seçimden çıkan tablodan iktidar, muhalefet her siyasi partinin kendine bir ders çıkarması gerektiğini belirten Kamil Gereçci şunları söyledi:"HDP'nin bu seçim sonuçlarını dikkate alarak bundan sonraki politikalarında ona göre davranması gerekiyor. Vatandaş, HDP'ye "Biz sizi Türkiye partisi olarak görüyoruz, bundan sonraki bütün davranışınız ve politikalarınızı da bu yönde değiştirmeniz gerekiyor" dedi.  HDP'nin barajı geçerek parlamentoya 80 milletvekili ile girmiş olması çok önemli mesajdır. HDP'nin de bu mesajı alarak kendi politikalarını buna göre yeniden gözden geçirmesi gerekiyor" dedi. 

CHP KÖTÜ DEĞİLDİ, KONJONKTÜR BUNU GEREKTİRDİ

Bu seçimlerde CHP'nin istediği sonuçları alamadığını söyleyen Gereççi, "Hem Gaziantep, hem Türkiye'de CHP beklediği oyu alamadı. Bunun nedeni CHP'nin çok kötü olması değil. Konjonktür onu gerektirdi. CHP'in bir kısım oylarının HDP'ye kaydığını görüyoruz. CHP'nin esas oyunu yüzde 27-28 diye düşünmek lazım. Ama CHP'nin de kendilerine yeni bakış açısı getirmeleri gerekiyor" dedi.

MHP HALKIN MESAJINI İYİ ANLAMALI

'MHP  bu seçimde oldukça yüksek oy aldı. 60 milletvekilini 80 milletvekiline çıkarttı. Fakat MHP'ye giden oylar yüzer gezer oylar' diyen Gereçci, "MHP'nin de, ben ne oldum havasına girmeden, milletin vermiş olduğu mesajı iyi anlaması gerekiyor. Millet koalisyon istedi" diye konuştu.

AK PARTİ FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNMELİ

Seçmenin Ak Parti'ye önemli mesajlar verdiğini söyleyen Gereççi, şöyle konuştu:"Halk Ak Parti'ye şu mesajı verdi:  Şu anda başkanlık sistemine gerek yok, biz parlamenter sistemden memnunuz. Başkanlık sistemini bir daha gündeme getirmeyin. Sayın Cumhurbaşkanı anayasal sınırlar içerisine çekilsin, mesajının iyi algılanması gerekiyor. Ayrıca vatandaş Ak Parti'ye eleştirilere açık ol dedi. Bütün eleştirileri düşman safında görmemesi gerektiği mesajını verdi. Yani Ak Parti, tekrar başarılı olmak istiyorsa, 2002'deki fabrika ayarlarına yeniden dönmelidir. Ak Parti 2002'de özgürlüklerin genişlemesi, Avrupa Birliği misyonu gibi önemli önemli iddialarla yola çıktı. Bir kere herkesin şunu benimsemesi lazım; ülkede bütün partilere ihtiyaç var. Kimse kimseyi yok etme noktasında değil. Bu yelpaze içerisinde bütün partilere ihtiyaç var. İnşallah bu mesajı alırlar."

TÜRKİYE'NİN ERKEN SEÇİME TAHAMMÜLÜ YOK

Türkiye'nin şu anda bir erken seçime tahammülünün olmadığını söyleyen Kamil Gereçci, "ülkenin önünde acil çözüm gerektiren 3 önemli konu var. Bunlardan , biri ekonomik durum, diğeri dış politika öbürü ise çözüm süreci. Bu üçüne birden el atabilecek bir koalisyon hükümetinin oluşturulması lazım. Şu anda sistem işliyor. Allah'a şükür parlamenter sistemin gerekleri yerine getiriliyor. Endişeye kapılmaya gerek yok. Çok şükür şu anda Türkiye'nin eksikleri de olsa işleyen bir demokrasisi var" diye konuştu. Gereçci, geniş tabanlı bir koalisyon hükümetinin son 3-4 hızla tırmanan toplumsal kutuplaşmanın da önüne geçebileceğini de belirtti.

AK PARTİ, TEK PARTİNİN KIYMETİNİ BİLEMEDİ

Tek parti hükümetinin her zaman daha iyi olduğunu ancak mevcut tek parti hükümetinin bunun kıymetini bilemediğini söyleyen Gereççi, "Biz yaptık oldu, biz istediğimizi yaparız, bizim mecliste çoğunluğumuz var, biz ne dersek o olur gibi kendinden olanları bir tarafa, kendinden olmayanları öteki gibi görmeye başlarsan, millet buna dur der" şeklinde konuştu.

HDP'NİN İKİ VEKİL ÇIKARTMASI SÜRPRİZ OLMADI

HDP'nin Gaziantep'te önemli bir mesafe katettiğini, bu başarıda Celal Doğan'ın da önemli bir faktör olduğunu dile getiren Gereççi, "Celal Doğan'ın yanısıra, genelinde HDP'nin Gaziantep'te bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Benim için HDP'nin iki milletvekili çıkartması sürpriz olmadı. Beklenmeyen sonuçlar değildi" dedi.

MHP VE HDP ÇOK İYİ ÇALIŞTI

Ak Parti'nin Gaziantep'teki düşüşünün çok önemli olduğunu, Türkiye'de Ak Parti'nin yüzde 8 civarında oy kaybı olurken, Gaziantep'te bu oranın yüzde 14 olmasının ciddi olduğunu söyleyen Gereççi, "Bu oy düşüşünde ben bu oy kaybında büyükşehir belediyesinin çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü henüz 1 yıl oldu. Diğer iki ilçe belediyesi geçmişten beri var. Bana göre Ak Parti'nin teşkilatları kendi içerisinde koordineli bir şekilde çalışamadı. Hem adaylar açısından hem teşkilatların çalışması açsından HDP ve MHP çok iyi çalıştı. CHP il yönetiminin iyi çalışmasına karşın, teşkilatların buna ayak uyduramadığını gözlemledim. Buna bazı adayları da ekleyebilirim" diye konuştu.

SURİYE POLİTİKASININ ETKİSİ OLDU

Ak Parti'nin oy düşüşünde Suriye politikasının da etkili olduğunu dile getiren Gereçci, Suriyelilerin yoğun yaşadığı illere bakıldığında da Ak Parti'nin Suriye ve mülteciler politikasındaki başarısızlığı seçim sonuçları üzerinde etkili olmuştur. Görüldüğü gibi sadece Gaziantep'te değil, Hatay, Kilis ve Şanlıurfa'da da oylar düştü. Yani Suriye politikası seçimler üzerinde etkili olmuştur" diye konuştu.

MHP VE HDP UZLAŞABİLİR

 

MHP ile HDP'yi birbirlerinin alternatifi gibi düşünmemek gerektiğini, bir HDP gerçeği olduğunu ve bunu MHP'nin mutlaka içine sindirmesi gerektiğini dile getiren Gereçci konuşmasını şöyle tamamladı: "Demokratik bir seçim olmuş ve halkın iradesiyle 80 tane HDP millevekili meclise girmiştir. "Biz bunları görmezden geliriz, biz bunları saymayız, tanımayız" demek demokratik bir tavır değildir. Böyle bir tavır HDP'ye oy vermiş türkiye genelindeki 6 milyon seçmene sayfısızlıktır. Siyasi liderlerin tabana oynamaktan çok, ülkenin geleceğini düşünmeleri gerekiyor. Ben ülkenin önemli meselelerinde MHP ve HDP'nin  uzlaşması gerektiği kanaatindeyim. Niye uzlaşmasınlar ki? Sonuçta herkes bu ülkede yaşıyor. Hiçbirimizin bu ülkenin dışında gidebilecek ikinci bir alternatifi yoktur." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.