1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mezunlar ve eğitimciler buluştu
Mezunlar ve eğitimciler buluştu

Mezunlar ve eğitimciler buluştu

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Mezunlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cengiz  Gülenler ve üyelerle Tuğcan Otel'de...

A+A-

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, İTÜ Mezunlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Cengiz  Gülenler ve üyelerle Tuğcan Otel'de düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Önemli açıklamalarda bulunan Rektör Karaca, 12 Eylül'den kalma yasa ile yönetildiğimizi belirterek, "En büyük sıkıntı o. 9-5 mantalitesi. Memur mantalitesi ve memur alışkanlıklarıyla üniversiteler dünyanın hiçbir yerinde yönetilmiyor. Diğer üniversiteler 4 saat yaşayan ve çalışan yerlerdir. Biz bunlardan arınırsak Türk eğitim sistemi gelişir" dedi.

İTÜ Tanıtım Koordinatörlüğü’nün 2014-2015 Akademik Yılı'nda başlattığı ‘İTÜ’lü Olmak’ projesi, Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleşiyor. İTÜ Mezunlar Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen proje, İstanbul’da başlayıp İzmir ve Ankara'da devam etti. Proje kapsamındaki dördüncü il ise Gaziantep oldu. Çok sayıda İTÜ mezununun yer aldığı Gaziantep programı, İTÜ Mezunlar Derneği Gaziantep Şubesinin organizasyonuyla gerçekleştirildi. İTÜ mezunu İbrahim Tuğsuz’un ev sahipliğinde yapılan programda, İTÜ yönetimi, İTÜ mezunları ve Gaziantep’teki eğitimciler bir araya geldi. Toplantıya İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca'nın yanısıra, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Telem Gök Sadıkoğlu, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şebnem Burnaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Tayfun Kindap, Genel Sekreter Yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Mustafa Sait Yazgan ve Aylin Elbay, Dış İlişkiler Müdürü Didem Yücel, Tanıtım Kooordinatörü Seda Güler, İTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş, Başkan Vekili Hüseyin Cevahiroğlu da katıldı. 

Rektör Karaca, önemli açıklamalarda bulundu. Karaca, “En büyük sorun şu anda sistem problemidir. Daha 12 Eylül’den kalma bir yasa ile yönetiliyoruz. En büyük sıkıntı o. 9-5 mantalitesi. Memur mantalitesi ve memur alışkanlıklarıyla üniversiteler dünyanın hiçbir yerinde yönetilmiyor. Diğer üniversiteler 4 saat yaşayan ve çalışan yerlerdir. Biz bunlardan arınırsak Türk eğitim sistemi gelişir. Tabii temelde de problemler var" dedi.

BİLİM OTOBÜSÜ PROJESİ

Kahvaltıda İTÜ Mezunları Derneği'nin eğitim üzerine çalışmalarıyla ilgili bilgi veren  Karaca, "İTÜ mezunları olarak biz öğrencilerin hepsinin bilimle tanışması için projeler yapıyoruz. Şuanda bir bilim otobüsü projemiz var bu projeyle imkanı olmayan uzak yerlerdeki, köylerdeki çocuklara gidip onları bilimle tanıştırmak istiyoruz " dedi.

YABANCI DİL ÇOK ÖNEMLİ 

Gaziantep'e gelen Suriyelilerin Türk halkından daha iyi yabancı dil konuşmasına da değinen Karaca, "Yabancı dil çok önemli. Sistemde belirli sıkıntılar var. Dil öğreniminde bu sorun yoğun olarak görünüyor" dedi.  Haluk ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.