1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Mete'den Suriyeli öğrenci açıklaması
Mete'den Suriyeli öğrenci açıklaması

Mete'den Suriyeli öğrenci açıklaması

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Türkçe konuşamayan, yazamayan Suriyeli çocukların devlet okullarındaki sınıflara yerleştirilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Mete, okul müdürlerine yazı gönderildiğini ve "Okulunuza müracaat eden Suriyeli öğrenciyi Türkçe biliyorsa alın diye talimat verdik. Bunun dışında bir talimatımız yok" dedi. 

Suriye ile kriz başladığında Türkiye'deki Suriyeli öğrencilerin eğitimi ile bir takım tedbirler alındığını ve geçici eğitim merkezlerinin kurulduğunu anlatan Mete, "bu sistem çok sağlıklı işlendi. Çünkü derme çatma ve bodrum katlarında değil, devlet eliyle kurulmuş okullarda eğitim aldılar. Sabah kısmında bizim öğrenciler, öğleden sonra ise Suriyeli öğrenciler eğitim aldı" diye konuştu. 

ENTEGRASYON SORUNU YAŞANDI

Mete, Suriyeli nüfusun uzun süre kentte kalması ve ne zaman gidecekleri konusunda net bir veri olmadığı için toplumda sosyal bir entegrasyon sorunu yaşandığını vurguladı. Mete, "'biz bu çocukları nasıl entegre ederiz diye uğraştık. Eğer bunlar burada ise Türk eğitim sistemine entegre olmak zorundalar. Ne yaptık ? bu öğrencileri Geçici Eğitim Merkezlerinden ağırlıklı olarak liseye aldık. Burada liseye giden öğrenciler Türkçe öğrenmişti. 30 saatlik Türkçe eğitimden geçmişlerdi" dedi. 

23 İLDE UYGULANDI

Türkiye'nin 23 ilinde bu sistemin uygulandığını anlatan Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, " 1-5 ve 9.'ncu sınıfa giden öğrencileri kendi sistemimiz içine alıyoruz. Geçici eğitim merkezleri de bu sayede 3-4 yıl içinde kendi misyonlarını tamamlamış olacak.  Suriyeli öğrenciler bizim eğitim sistemine dahil olacak. Eğer bu topraklarda yaşıyorsa aynı eğitimi alacak"

TALİMATIMIZ YOK

Mete, yeni dönemde Türkçe bilmeyen Suriyeli öğrencilerin eğitime dahil edilmesiyle ilgili bir talimatları olmadığını da söyledi. Okullara ara sınıflar için müracaat eden öğrencilerin Türkçe bilmesi halinde alınması konusunda talimat verildiğini belirten Mete, "Bizim bunun dışında bir talimatımız yok. Zaten merkez okullarda değil, Suriyelerin yoğun yaşadığı okullarda ciddi sorun var. 110 bin öğrenci var. Bunların yüzde 70'i Şahinbey'de kalan kısmı ise diğer bölgelerde okullaşacak. 754 Türkçe öğreticisi aldık. Bunların tüm giderleri UNİSEF tarafından karşılandı. 754 öğretici küçümsenecek bir rakam değil. Biz bunları Türk eğitim sistemine entegre etmeye çalışıyoruz. "

ADRES ŞARTI ARANIYOR

Mete devamla şunları söyledi: "Suriyeli bir öğrenci gitmek istediği okulda adres şartı var. Sadece yaşadıkları bölgelerdeki okullara gidecekler. Bizim de talimatımız zaten o yönde. Kimse dil bilmeyen bir öğrenciyi okuluna almak istemez. Bu konuda gerekli uyarıyı yapalım" dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum