1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mesleki eğitim işsizliği önler
Mesleki eğitim işsizliği önler

Mesleki eğitim işsizliği önler

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, gençlerin temel eğitimden sonra 5 yıllık mesleki eğitime yönlendirilmesi ile hem işsizliğin önlenmesine...

A+A-

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, gençlerin temel eğitimden sonra 5 yıllık mesleki eğitime yönlendirilmesi ile hem işsizliğin önlenmesine hem de üniversite kapılarında yığılmalara son verilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Erturhan, her yıl artan nüfusumuza ve buna bağlı olarak lise eğitimini tamamlamış genç nüfusumuza yeni iş alanları açılmasının sosyo-ekonomik temel sorunumuz olduğunu belirtti. İşsizliğin toplumsal ve sosyal sorunların kaynağı olduğunu ifade eden Erturhan, işsizliğin önlenmesinin yatırımların artması ile doğru orantılı olduğunu, yatırımların ise sermaye birikimini gerektirdiğini anlattı.

SERMAYE YATIRIMLARI ÖNEM TAŞIYOR

Erturhan, yeterli sermaye birikiminin olmadığı ülkemizde işsizliğin önlenmesinde yabancı sabit sermaye yatırımları son derece büyük önem taşıdığını vurguladı. Bir yandan nüfusun artması diğer yandan üretim alanlarında teknolojik gelişmelerin de istihdamda azalmaya ve işsizliğe sebep olduğunu ifade eden Erturhan, sadece sanayi sektöründe değil tarım sektöründe de üretimin arttırılamaması, modern tarım imkan olanaklarından yararlanılamaması ve tarım sektöründe çok büyük üstünlüklerimize rağmen bu alanda yatırımların geri kalmasının da işsizlik olgusunu desteklediğini belirtti.  

ÖNEMLİ BİR SORUN

İşsizlik sorununun toplumsal barışı etkileyen en önemli parametre olduğuna işaret eden Yaşar Erturhan, "İşsizlik olgusunun bu derece önem taşıdığı ülkemizde iş veren ve iş gören üzerindeki istihdam maliyetleri AB ve batı standartlarının üzerinde dramatik bir görünüm arz etmektedir. Bu durum ülke sanayisinin rekabet gücünü azaltırken kayıt dışı istihdamı özendirmekle ve Türk insanının sosyal güvenlik sisteminden mahrum kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde istihdam maliyetleri içinde prim, vergi ve stopajların süratle AB standartlarına getirilmesi ve düşürülmesi gerekmektedir"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.