1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Memurlar Gaziantep'e gelmek istemiyor
Memurlar Gaziantep'e gelmek istemiyor

Memurlar Gaziantep'e gelmek istemiyor

*Gazişehir'in yönetimi Barselona'da yok

A+A-

*OSB ve AVM'lerden ciddi şikayet var

*Memurlar Gaziantep'e gelmek istemiyor

MHP Gaziantep İl Başkanı Yard.Doç.Dr. A.Muhittin Taşdoğan, düzenlediği basın toplantısında, dövizle kiraya verilen işletmelerden, konut fiyatlarının yüksekliğine, Antepfıstığı fiyatlarından baklava zammına, Suriyeli nüfusun artış hızından Gaziantepspor'un durumuna varıncaya kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

KİRALAR TL İLE ALINSIN

MHP Gaziantep İl Başkanı Yard.Doç.Dr. A.Muhittin Taşdoğan döviz fiyatlarının yükselmesiyle birlikte Organize Sanayi Bölgesi’nde ve Alışveriş Merkezlerindeki dövizle kira ödeyen işletmecilerden ciddi şikâyetler aldıklarını söyledi.  TL’nin değer kazanması için Türkiye genelinde kiraların TL bazında alınması gerektiğini belirten Taşdoğan, "Döviz kurları son aylarda rekor üzerine rekor kırmaktadır. Bu artış ise Dolar ya da Euro ile kira ödeyen sanayicimizi ve AVM esnafımızı olumsuz etkilemektedir. Kamu kurumlarında sözleşmelerin TL ile yapılacak olması doğru bir karar. Özel sektördede, perakendeden akaryakıta kadar birçok sektörde dolar ve euro ile yapılmış sözleşmeler var. Dövizdeki yükseliş nedeniyle mağdur olan taraflar sözleşmelerin TL’ye dönmelerini talep ediyorlar. Döviz TL karşısında öngörülenin üzerinde değer kazandı. Son 3 yılda döviz kurlarındaki artış TL’ye yüzde 40 değer kaybettirdi. Ayrıca; Kur artışları firmaların maliyetlerini arttırdığı için tüketiciler bir maliyet enflasyonu yaşamaktadır." dedi.

TL DEĞER KAZANMALI

Gaziantep’te çok sayıda sanayicinin kiraların döviz ile alınmasından muzdarip olduğunu belirten Taşdoğan, "Çoğu en az 20-30 yıllık emeğin ürünü olan markalarımızın karşı karşıya bulunduğu sorun, istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bugün markalarımızın yaşadığı sürecin yakın gelecekte imalatçılara da yansımaları olabilir. Bu duruma yetkililerden daha özenli bir yaklaşım bekliyoruz. Hala birçok bölgede kiralar dövizle ödenmektedir. Bu duruma çözüm bulup TL’nin değer kazanmasını sağlamak gerekmektedir. Bugün sadece Gaziantep’te metrekaresi ortalama 1-1.5 dolar ve hatta organize sanayi bölgemizin  bazı yerlerinde de  2 dolar olan kiralama sistemleri vardır. Örneğin 30.000 metrekare bir işletmesi olan sanayicimiz ortalama 45.000 dolar vergiler hariç kira vermesi gerekiyor. Şayet bu sanayicimiz halıcı ise yaklaşık 5.000 metre yada başka bir deyişle 5km halı üretmeli ki kirasını verebilsin" dedi.

PİYAYASA MÜDAHALE EDİLMELİ

AVM’lerde de durumun bundan farklı olmadığını, hatta esnafın daha dramatik bir kira tablosuyla karşı karşıya olduğunu anlatan Taşdoğan şunları söyledi:"AVM esnafı da bu sorundan kurtarılmalıdır. Hükümete önerimiz şudur: Kira artışlar enflasyona endeksli ve TL ile olmalıdır. Enflasyon %9 iken kur farkı %40 olduğunda firmaların kapanması kaçınılmazdır. Konutlarda yapılan enflasyona endeksli kira artışı iş yerleri içinde geçerli olmalıdır. Bunun yasal zemini vardır. Sadece hükümetin küçük bir yasal değişiklik ile buna müdahalesi yeterli olacaktır. Devlet piyasaya düzenleyici bir rol alarak müdahale etmelidir. Gaziantep’den yetkililere MHP olarak sesleniyoruz; Biran önce bu konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmalı ve çözümler keskin bir şekilde ortaya konulmalıdır."

BAKLAVACILAR YÜZDE 50'YE YAKIN ZAM YAPTI

Toplantıda Antepfıstığı ve baklava fiyatlarının yüksekliğine de değinen Taşdoğan, "Fıstık üreticisi maalesef  bir çok sorunla yüzyüze kalmıştır. Birincisi artan hırsızlık olayları. Geçen yıl ölümlere dahi neden olan fıstık hırsızlığı;  inşaalah jandarma kolluk kuvvetlerimizin çabaları ile  bu sene daha az olacaktır. Fıstığın  kg fiyatındaki artış bazı tüccarları rahatsız etmektedir. Bunun yansıması olarak özellikle baklava fiyatlarında yüzde 50'ye yakın baklavacılar zam yapmıştır. 2016 yılında kırmızı kabuklu fıstığın fiyatı 21-22 TL iken 2017 yılında 26-28 TL, baklavalık fıstık ise  2016 yılında 62-65 arası iken 2017 yılında 95 – 98 tl arasındadır. Fıstığın bir yıl bol, bir yıl az ürün verdiği göz önüne alındığında,  bu yıl mahsulün az olması bekleniyor. Bu durumun fiyatlara yansıması da  gayet doğaldır. Antepfıstığının daha kolay üretimi olan, ay çekirdeği , karpuz çekirdeği, kabak çekirdeği ve yer fıstığı ile aynı fiyat beklentisinde olması düşünülemez" dedi.

SÖZÜMÜZ NAMUSLU TÜCCARLARA DEĞİL

Kapatılan Güneydoğu Birlik'in fıstık ticaretine ve fıstığa sahip çıkan, çiftçiyi sahipsiz bırakmayan bir kurum olduğunu hatırlatan Taşdoğan, "Ne olduysa AKP Hükümeti tarafından  1700 ton fıstık ile devir alınmış,  bu fıstığın şu anki parasal değeri en az 56.000 milyon  TL dir. AKP iktidarı döneminde 11 il deki kopoeratif binaları ve arazileri de dahil olmak üzere satılan Güneydoğu birlik yoktur. Şimdi sormak lazım fıstığın fiyatını kim belirleyecek!. Çiftçinin alınteri Serbest piyasa adı altında tüccar ve fırsatçı depoculara mı teslim edilecek? Köylünün bir çocuk gibi emekle şefkatle kazandığı mahsülün değerini stokçular mı belirleyecek? Tabii ki sözümüz namuslu tüccarlara değildir. Fırsatçılaradır, borsa simsarlarınadır. Yeni Gıda ve Tarım bakanının bölgemiz insanı olması nedeniyle bu konuya eğilmesini bekliyoruz. Yapmazlarsa da MHP olarak görevi aldığımızda Fıstık, mercimek, buğday, pamuk , fındık üreticilerinin  kısacası tüm köylünün sesi olacağız" şeklinde konuştu. 

MEMURLAR GELMEK İSTEMİYOR

Suriyeli misafirler gelmeden önce Gaziantep'in 47 bin konut ihtiyacı olduğunu söyleyen Taşdoğan, şu anda Gaziantep'te hissedilen Suriyeli sayısının 500 bin olduğunu, dolayısıyla bunun yaklaşık 90 bin konutluk bir ihtiyacı ortaya çıkardığını söyledi. Taşdoğan, "İş misafirliği aşmıştır. Bu elbettiki kira fiyatlarında bir artışa neden oluyor. Gaziantep'e tayin olan memurlar kiralık bina bulmakta zorlanıyorlar, ayrıca buldukları binaların fiyatları maaşları karşısında çok yüksek. Yani bir memur 2500-3000 maaş alırken, yaşayabileceği kaloriferli standart bir dairenin kirası 1300 liradan başlıyor. Dolayısıyla memurlar Gaziantep'e gelmek istemiyor, geldikten sonra gitmek istiyorlar. Gaziantepliye yapılacak kamu hizmetinin kalitesi de bu nedenle düşmeye başladı. Her sektörde, her alanda düşmeye başladı. Bu ihtiyaç ortada iken ve bu şekildede kiralar yüksek ise birtakım tedbirler almak gerekiyor. Yeni inşaat alanlarının açılması gerekiyor, Gaziantep belli bir alana sıkıştırılmamalı, gaziantep genişletilmelidir" dedi.

GÜNDE 250 SURİYELİ BEBEK DOĞUYOR

Günde 250 Suriyeli bebeğin doğduğunu, bunun ciddi bir rakam olduğunu belirten Taşdoğan, "Bizde doğurganlık oranı binde 18. Elimizdeki verilere göre Suriyeli misafirlerin nüfusu daha hızlı büyümektedir. Doğurganlık oranları daha yüksektir. Bu Suriyeli misafirlerin sosyal yapısıyla, dünyaya bakışlarıyla, dünyayı okumalarıyla ilgili aramızdaki ciddi farklılığı göstermektedir. Bu dahi bizim bir Avrupa devleti, onların bir Ortadoğu devleti olduğunu gösterir. Önemli olan onların doğurganlığını kısıtlamak değil, barış sağladıktan sonra vatanlarına geri dönüşleriyle ilgili hükümetin ne çalışma yaptığı. Bildiğimiz kadarıyla hükümet geri dönüşleriyle ilgili bir çalışma içerisinde değil. Bunlar misafir, geri dönüşleriyle ilgili de çalışma yapılmalıdır" dedi.

PASSO LİG ALIN

Gaziantepspor'un durumuyla ilgili bir soru üzerine Taşdoğan, "İlimiz spor konusunda geçen sene sınıfta kaldı. İnşallah geçen yılki kötü sezonu bir daha geçirmeyiz. Büyükşehir düştü düşecekti Kalpar hocayla toparladı. Gaziantepspor maalesef küme düştü. İnşallah o günler geçmişte kalmıştır. Lig başlıyor, maalesef süper ligde Gaziantep'in takımı bu sene yok. Bu bizi derinden incitiyor. Asırlık çınarın son halleri bizi derinden üzüyor. Tüm gazianteplileri çok üzüyor. İnşallah bu sancılı dönem Gaziantepspor'un yeniden doğuşuna, yeniden şahlanışına vesile olur. Eski tabirle ikinci ligde yeni tabirle PTT 1. liginde iki takımımız var. Her ikisinin de süper lige çıkmasını canı gönülden istiyoruz. Gelecek hafta lig başlayacak. İki takımada başarılar diliyoruz. Hemşehrilerime şunu söylemek istiyorum. Uzun süredir Gaziantep halkı maça gitmiyor. Maçta sporseverlerin unuttuğu bazı şeyler var. Artık paso lig olmadan stada almıyorlar. Sevgili hemşehrilerime paso lig almalarını tavsiye ediyorum" dedi. 

GAZİŞEHİR'İN YÖNETİMİ BARSELONA'DA YOK

Gazişehir futbol kulübünün yakalamış olduğu şehrin takımı olma duygusunu, şehrin her bireyinin katkı sağlama arzusunu takdirle karşıladıklarını belirten Taşdoğan, "Gazişehir'in Barselona'da olmayan bir yönetimi var. Maşallah. Çok iyide futbolcular alındı. Fakat seyircisiz olmuyor. Gazişehir'in ve Gaziantepspor'un maçlarında artık şehrimizin takımlarını yanlız bırakmamız gerekiyor. Türkiye'nin en güzel statlarından biri Gaziantep'e yapıldı. Seyirci olarak o stadı doldurarakta, o stadın hakkını vermemiz gerekiyor. Seyirci çok önemli. Seyircisiz futbolun tadı yok. Seyirci olarak bizlerinde katkı sağlaması gerekiyor. Mümkünse bu tür tartışmalardan hemşenrilerimiz çıkmalı ve maçlara gitmelidir. Herkesi maça bekliyoruz" şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum