1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Memurlar bu habere dikkat
Memurlar bu habere dikkat

Memurlar bu habere dikkat

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kamuda fazla çalışma genelgesine göre, kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu...

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kamuda fazla çalışma genelgesine göre, kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma yaptırılmayacak.

Resmi Gazetede yayımlanan genelgeye göre, Kamu Görevlilerinin Geneline  ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını  Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme'de varılan mutabakat çerçevesinde, fazla çalışma  uygulamalarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları bu genelgede belirtilen konulara  özenle riayet edecek. 

Kamu görevlilerine, belli bir sürede bitirilmesi gereken, zorunlu ve  istisnai haller bulunmadığı sürece, günlük çalışma saatleri dışında fazla çalışma  yaptırılmayacak. Fazla çalışma yaptırılmasının gerektiği zorunlu ve istisnai  hallerde, fazladan çalışılan süreye ilişkin ücret, ilgili mevzuatı çerçevesinde  ödenecek. 

İlgili mevzuatı gereği fazla çalışma karşılığı ücret ödenememesi  durumunda ise söz konusu kamu görevlilerine, başta 657 sayılı Devlet Memurları  Kanunu'nun ilgili maddesi ile 2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi'nin ilgili  maddesi olmak üzere tabi oldukları mevzuat hükümleri çerçevesinde, yaptırılacak  fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verilecek. Ancak bu  suretle verilecek iznin en çok on günlük kısmı yıllık izinle birleştirilerek yılı  içinde kullandırılabilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.