1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. MEGA KENTİM
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

MEGA KENTİM

A+A-

Marka kent olmakla övünüp duralım! Fakat geldiğimiz şu güne baktığımızda ‘Marka Kent miyiz, Mega Şehir miyiz? Yoksa ‘Mega Sorunlu Kent miyiz bilmiyorum.

Gaziantep olarak sorunlarımız o kadar çoğalarak büyüyor ki… Çözüm yolları bulunmaz ise ilerde çözüm yolu bulmak da zorlaşacak .

                Sorunlarımızı zaman zaman Sayın Ökkeş Özekşi dile getiriyor çözüm yolu da öneriyor .Bazen ben de dile getiriyorum ama kenti yönetenler bu sorunlar karşısında yeteri kadar ilgili dersek olmaz çünkü çözümsüzlük başını almış gidiyor.

                Gaziantepe sahip çıkacak siyasetçi yok olanların çözüm konusunda etki oranları az. Bürokrat derseniz dayanmıyor. Kalıcı ve uzun vadede ve de faydalı olma konusu önemli olmasına rağmen bunlara bakılmıyor ama siyasi istek ve ihtiyaçlara göre görev süreleri değişiyor.Yani bürokratın kalıcılığının Gaziantepe faydası hesaplanmadığı gibi faydalı olacaklar fazla kalmıyor.

                 Sorunlara bakılacak olursa şehir içi trafik tamamen tıkanma noktasında, sadece bir yeri örnek verecek olursak tıp fakültesi, üniversite bulvarı-rasafyolu güzergâhı. Buradaki tıkanıklık sürekli mevcut.Bu ara çalışma yapılıyor ancak bu konuda uzman kimle konuştuysak ‘Şu an yapılan çalışma buranın trafiğini rahatlatmayacak der ancak belediye yani UKOME nasıl bir çözüm buldu da bu çalışmayı yapıyor anlamadık ama çözümün uzun vadeli ve kalıcı olmayacağı kesin. Burada yapılması gereken o bölgeye topyekun bir çalışma -köprülü kavşak düzenlemesi - ile kalıcı çözüm bulunmalıdır. Bu arada tramvay konusunda sıkıntılar gittikçe çoğalıyor.Arızalar neredeyse süreklilik arz eder durumda..

                Sanayinin durumu ortada.İşler gittikçe zorlaşıyor ve sıkıntı kapıya dayandı, her ne kadar oda başkanı herhangi bir sıkıntı yok açıklaması yapsa da sorun kapıda.

                Eğitim derseniz ilerleme var ancak istenilen düzeyde mi derseniz hayır. Merkeze alınan Sayın Valimizin çabaları biraz nefes aldırsa da ihtiyaçlar da sürekli artıyor. Arazi sorunu çözümü konusunda Sayın Belediye Başkanlarımız yeteri kadar ilgi göstermiyor tek söylediğimiz okul yapacak yer yok, kentsel dönüşüm yapılıyor ama orada okula yer ayrılmıyor ya da imar tadilatı yapılıyor ,arsalar satışa çıkıyor.Belediyeler vatandaşın arsası imara girdiğinde yarısını okullar,parklar için alıyor.Ama sonuç:Çoğu farklı bir şekilde kullanılıyor.Nereye gitti bu alınan yerler hepsi okul odluda bu na rağmen mi yetişmiyor.

               Son günlerde yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı perişan ettiği gibi kesintilerin son günlerde bazı bölgelerde yoğunlaştığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta neredeyse tüm kentte meydana gelen kesinti vatandaşı sıkıntıya düşürdü.

        Yani saymakla bitmeyecek sorunlarımız ve sürekli artan bir durum var.Burada biz tüm Gaziantepliye yani yönetenlere ,odalar ,partiler ,vekiller herkese sesleniyoruz. Sorunlarımız daha da çoğalmadan çözüm konusunu elbirliğiyle halledelim. Kentimizi yaşanılabilir bir kent haline getirelim yani kentimizi koruyalım.

 

    Son bir yıldır özellikle yerel anlamda turizm konusunda ciddi gelir elde eden kentimiz sorunlarla birlikte bu geliri de kaybetmek üzere.Bu nedenle herkese görev düşüyor başta STKlar olmak üzere…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.