1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MECLİS'TE HUMANIZLI TARTIŞMASI
MECLİS'TE HUMANIZLI TARTIŞMASI

MECLİS'TE HUMANIZLI TARTIŞMASI

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı başkan vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

56 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında planda yeşil alan olarak görülen Humanızlı bölgesinin imara açılarak konut alanına çevrilmesine CHP ret oyu verdi. Osman Toprak, bölgenin 100. Yılın devamında olduğunu, burada 18 uygulaması yapacaklarını ayrıca havaalanı geliş güzergahına 250 bin m2'lik devasa bir park yapacaklarını söyledi. Meclis toplantısında ayrıca eski Vali Konağı'nın yerine benzin istasyonu yapılmasıyla ilgili mimarlar odasının itirazı da görüşüldü. Yapılan itiraz CHP'lilerin evet oyuna karşılık oy çokluğu ile reddedildi. 

DEVASA PARK

Gündemin 20. maddesi olan İncilikaya Mahallesi N38-C3, N38c-19c imar paftalarında konut alanı nazım imar plan değişikliği görüşüldü. Gündem maddesiyle ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Burada emsal gösteriyor musunuz? Bir alanı imara açıyorsunuz, yeşil alanı konuta çeviriyorsunuz. Yeşil alanları korumamız gerek. Yapılan işlem yanlış" dedi.

Osman Toprak ise, "Bu bölge 100. Yıl Atatürk Kültür Parkının devamı, yeşil alan olarak gözüküyor. Burada 18 uygulaması yapacağız. Ardından havalanı geliş güzergahında 250 bin m2'lik alanı Gaziantep'in imajına yakışır bir park yapacağız" dedi.

KEŞKE MİMARLAR ODASINI DİNLESEYDİNİZ

Mecliste gündemin 36. maddesi olan, Konak Mahallesi ada 2169 parsel 245'de kayıtlı taşınmazın ticaret alanı uygulama imar plan değişikliğine yapılan itiraz da görüşüldü. Bu maddeyle ilgili söz alan CHP'li meclis üyesi Mehmet Sucu, "Eski Vali Konağı'nın yerine benzin istasyonu yapılmasına mimarlar odası itiraz ediyor. Meclis dinlemiyor. Benzin istasyonu canlı bomba gibi duracak. Üstelik yapılaşma geliyor. Sosyal donatı alanları eksik. Bu konuda karar verecek meclis. Yapılan planlama doğru değil. Keşke mimarlar odasını dinleseydiniz plana karşıyız itirazı kabul ediyoruz" dedi. Osman Toprak ise, "Vakıflarla takas yapıldı. Bizden önce bitmiş olan bir plan" dedi. 

YETER ARTIK PLANLA OYNAMAYIN

Gündemin 35. maddesi olan Kızılhisar ve Bağlarbaşı Mahalleleri Kilis Yolu ve çevresi ekolojik tabanlı reizyon uygulama imar planı ile ilgili de söz alan Sucu, "Bu planı yaz boz tahtasına çevirdiniz. Bu plan Avrupa'dan ödül almış bir plan. Plan üzerinde o kadar oynandıki, ekolojik tabanlı plan hüviyetini kaybetti. Yeter artık bu planla oynamayın. Sürekli emsal arttırıyorsunuz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.