1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meclis üyesinden trafiğe çözüm
Meclis üyesinden trafiğe çözüm

Meclis üyesinden trafiğe çözüm

CHP Şahinbey Belediye meclis üyesi Hasan Türk, kentin sorunlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

A+A-

 Gaziantep'in en büyük sorunlarının başında trafiğin geldiğini belirten Türk, Büyükşehir Belediyesi’ne bir öneride bulundu. Türk, "Şehir merkezinde kamu binaları var. Şahinbey Tabu Müdürlüğü’nü Karataş’a, Şehitkamil Tapu Müdürlüğünü de Şehitkamil’e atarsak, Emniyet Müdürlüğünü ve Vergi Dairesini şehir merkezinden kaldırırsak trafiğin daha çok rahatlayacağına inanıyorum. Bu arkadaşlarımızın trafiği her zaman rahatlatmak için harcadıkları parayla 4 tane bina yapsalardı bu sorun çoktan çözülecekti" dedi.

CHP Şahinbey İlçe Başkanlığında, Gaziantep'in sorunlarını konu alan basın toplantısı yapan Hasan Türk, şehri yönetenlere, uyarı niteliğinde önerilerinin olduğunu söyledi.

GAZİANTEP’İN TRAFİK SORUNU VAR

Türk, şehrin en önemli sorununun trafik olduğunu belirterek şunları dile getirdi:"Trafik yoğunluğu bakımından dünyada 113. sırada, Türkiye’de ise 6.sıradayız. Şehir merkezine ulaşmak işkence haline dönüştü. Bir mahalleden şehir merkezine gelmek 45 dakikadır. Büyükşehir Belediyesi’ne önerilerde bulundum. Tabi arkadaşlarımız bunları dinliyor ama icraat alanında yoklar biz buradan basın ve partilerin önünde tekrar bu arkadaşlarımızı uyarıyoruz. Bizim şehir merkezinde kamu binaları var. Şahinbey Tabu Müdürlüğü’nü Karataş’a, Şehitkamil Tapu Müdürlüğünü de Şehitkamil’e atarsak, Emniyet Müdürlüğünü ve Vergi Dairesini şehir merkezinden kaldırırsak trafiğin daha çok rahatlayacağına inanıyorum. Bu arkadaşlarımızın trafiği her zaman rahatlatmak için harcadıkları parayla 4 tane bina yapsalardı bu sorun çoktan çözülecekti. Büyükşehire, Belediye Başkanı geldiğinden beri bu durum yılan hikayesine ve yapboz tahtasına döndü. Tek şeritli  yollarla birlikte sola dönüşler yasak.”

GAZİANTEP, EN KİRLİ HAVAYA SAHİP ŞEHİRLER ARASINDA

Gaziantep’in bir diğer sorununun, hava kirliliği olduğunu anlatan Türk, Türkiye’de hava kirliliği sıralamasında, 3 ilin, Avrupa’da ise ilk onun içerisinde olduklarını anımsattı. Türk, “Karataş’ın tepesinden şehir merkezine baktığınız zaman zaten şehiri görüyorsunuz. Doğa kirliliğini hepimiz görüyoruz. Bunlarla ilgili denetimlerin sıklaştırılması lazım ve bir diğer şey ise araç egzoz muayene yerlerinin, zabıtalar tarafından daha aktif bir şekilde denetimlenmesi gerekiyor” dedi.

MECLİSTE GÖRÜŞÜLEN MADDELERE BİR DAKİKA BİLE AYRILMIYOR

Bu ay ki mecliste 110 maddenin olduğunu ve bu maddeler görüşülürken bir dakikanın bile ayrılmadığına vurgu yapan Türk, "110 maddenin, 90 tanesi imar komisyonuyla alakalı. Osmangazi tarafında 42 katlı bir bina var. Arkadaşlar 0.40 emsalden bir plan değişikliği yaparak 1.50 ye getiriyorlar. Düztepe'de varoş mahallesi dediğimiz, kendi büyüdüğüm mahallelerde insanlar yarım kat kaçak çıktı diye, 15-20 milyar cezalar yazılıyor. Ama gel gelelim elin adamı 40 kat fazla yapıyor. Belediyelerin tek yaptıkaları şey imar rantıdır. Yolsuzluk dediğin zaman sadece birilerine rüşvet verilen durum değildir. Yolsuzluğun adı imardır.  Zirve Üniversitesi’sin tahsisini yapan da iptal edende kendileri. Bunlar böyle çelişen kişiler. ‘Bugün için ne lazım diyorlar, ertesi gün ise efendim biz yanlış yaptık.” bir adam kandırılırda bu kadar mı kandırılır? Öğretmen, polis kandırlıyor bir kendisi kandırılmıyor. Olan yine elin fukara çocuğuna oluyor.” dedi.

EĞİTİM TESİSİNİ KONUTA ÇEVİRİYORLAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in derslik açığıyla ilgili yaptığı açıklamayı da değerlendiren Türk, "Bunu söyleyen geçmiş zamanda bakanlık yapan ve aynı zamanda şuanda büyükşehir belediye başkanı. Derslik açığı var diyen kişi eğitim tesisini, konuta çeviriyor. Erdem Koleji ise buna örnek. Mahkeme süreci başlattık, mahkemeyi kazandılar mahkeme şunu dedi: “Burası planda eğitim tesisi gözüküyor erdem koleji yıllardan beri hizmet veriyor bu tesisin aynı şekilde kalmasıyla ilgili karar aldı” diye konuştu.

GAZİANTEP’İN FUTBOL TAKIMI ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR

Gaziantep’in futbol takımı üvey evlat muamelesi görüyor ifadesini kullanan Türk, “Gaziantep’in iki spor takımı var. Biri Gaziantepspor diğeri ise Gazi Şehir. Ama yıllardan beri bu kentin takımı olan Gaziantepspori üvey evlat muamalesi görüyor. Daha önce yönetecilik yapanlar geçtiğimiz zamanlarda Gaziantepspor’un bir maçı olduğunda Roma gibi bir takımı Gaziantep’e getirdiğinde protokolde yer bulamzdınız. Ancak şu anki duruma baktığımızda  üvey evlat muamalesi gösterip selam vermiyorlar.  Hiç bir anlamda şartlar ne olursa olsun her türlü ayrımcılığa ırk, cins, din gibi ayrımcılık yapılmaması içn bütün platformlarda dile getirirken, şehrin yöneticileri ayrımcılık yapmaması gerekiyor” dedi.

FAKİRİN YİYECEK EKMEĞİ YOK

İnsanların yiyecek ekmek bulamadığını söyleyen Türk, "Geçen bir haberde gördüm fıstık festivali yapılmış, fıstıkla ilgili, lahmacunla ilgili tanıtım yapılıyor. Sen bir gel Düztepe gibi fakir semtlere, gelin oraların bir durumunu görün. Adamın evde yiyecek ekmeği yok. Sen fıstıkları almışsın eline tanıtım yapıyorsun" dedi. Sanayi sitesinde iş yerinin olduğunu belirten parti üyesi, “Buraları ihaleye çıkardılar. Bize metresine 850 lira para çıkardılar. Benim alacak gücüm yok?”dedi. Türk ise, "Kentsel dönüşüm kapsamına dahil olan Nuripazarbaşı Mahallesi’ne ilçe başkanımız ve beraberinde ki yönetici arkadaşlarla beraber gidip oradaki evlere tek tek girip, buralara yüksek binaların yapılacağını söyledik. Ama bize güldüler. Ayrıca deprem bölgesi olarak gösterdikleri yere, 15-20 katlı binalar diktiler. Bu nasıl bir çelişki? Bunu bizim halkımızın görmesi gerekiyor. Adamın evine 200 milyar para veriyorlar, mahkemeye giderse bu fiyat 150’ye düşüyor. Resmen adamı boğuyorlar, o da kurtulmak için evini vermek zorunda kalıyor. Ama aynı mahalle ne yapıyor? Evini başına yıkanlara gidip oy veriyor.”  AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum