1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. MB yeşilin zirvesinde
MB yeşilin zirvesinde

MB yeşilin zirvesinde

6. Yeşil İş Konferansının “Gaziantep Sürdürülebilir Büyümeyi Nasıl Başarıyor” oturumuna konuşmacı olarak katılan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı...

A+A-

6. Yeşil İş Konferansının “Gaziantep Sürdürülebilir Büyümeyi Nasıl Başarıyor” oturumuna konuşmacı olarak katılan MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Gaziantep’in bir dünya markası olduğunu ve Gazianteplinin bu markayı en üst noktaya taşıyacak cesareti olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en güçlü sürdürülebilir iş platformlarından biri olarak kabul edilen Yeşil İş Konferansının 6.sı bu sene, Raffles Zorlu Center’da gerçekleşti. Konferansın “Gaziantep Sürdürülebilir Büyümeyi Nasıl Başarıyor” konu başlığı altındaki oturumunda Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Moderatörlüğünde; Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı ve MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Balat, Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık ve İpekyolu Kalkınma Ajansından Dr. Bülent Özkan konuşmacı olarak yer aldılar.

YATIRIMLARA DİKKAT EDİN

Türkiye’nin ilk özel jeotermal santrali kurucusu ve Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı Muharrem Balat konuşmasında jeotermal yatırımlarda dikkat edilmesi gereken önemli konulara değindi. Balat, “Jeotermalin yenilenebilir kaynaklar arasında çok önemli bir yeri var. Bütün yenilenebilir enerji kaynaklarının belirli bir süre içerisinde çalışma şansı vardır. Mesela güneşin, gündüz güneş olduğu zaman çalışma şansı var. Rüzgârın, rüzgâr estiği zaman çalışma şansı var. Ama jeotermal baz enerji olduğundan 365 gün, 24 saat sürekli enerji üreten tesislerdir. O zaman ne oluyor jeotermal enerjinin bir petrol kuyusundan farkı kalmıyor. Bu kadar kıymetli bu enerji kaynağımız. Jeotermal enerjiyi çıkartıp bunu kullanmak kadar korumakta önemli. Bu enerji kaynaklarını verimli hale getirmek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak için bazı şartların yerine getirilmesi lazım. Bu yüzden en hayati nokta tesislerde re-enjekte uygulamasının yapılmasıdır. Yani kullandığınız ünite kadar tekrar bir kaynağı yer altında re-enjekte etmeniz gerekli" dedi.

VİZYONUMUZ BÜYÜK

Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı Balat sözlerine şöyle devam etti. “Uluslararası Jeotermal Birliğini dünyadaki tüm jeotermal enerji kaynaklarını araştırmak, dünya örneklerini gözlemlemek ve yapılan hataları tespit etmek için kurduk. Türkiye’de bu hataları yapmamamızı sağlayacak ve bu jeotermal çalışmalarına ışık tutacak çalışmalar yaptık ve devam da ediyoruz. Bunun için sürekli yurtdışı gezilerine çıkıyoruz. Ve görüyoruz ki özel sektör enerji işinde oldukça hassas ve başarılı. Türkiye’de de durum böyle. Bundan 30 sene evvel devletimiz,  Kızıldere bölgesinde İtalyanlar’a  19 MWe’ lık bir jeotermal enerji santrali inşa ettirmiş. 30 sene çalışan santral re-enjekte edilmediği için verimli bir çalışma olmamış heba olmuş kaynak” diye konuştu.

İNŞAAT EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERDEN BİRİ

Gaziantep’in sürekli bir gelişim ve değişim içinde olduğunu belirten Balat, “Gazi şehrimiz de insanlarımız çok çalışkandır. Bu çalışkanlık azimle birleşince kentimiz her geçen gün gelişiyor. Gaziantep bir dünya markası ve Gazianteplinin bu markayı en üst noktaya taşıyacak cesareti var. Ben aynı zamanda Yüksek İnşaat Mühendisiyim ve Müteahhitim. Büyüyen Türkiye’nin büyüyen ekonomisinde inşaat en önemli sektörlerden biri. Daha da ağırlık vermeliyiz. Göreceksiniz birkaç yıl sonra bu sektörde tüm gözler Türkiye’ye yönelecek. Çünkü bizde kalifiyeli eleman çok, üstelik Türklerin yaşam tarzı ve engin tecrübeleri Avrupalılardan daha fazla.  Bu sektörde daha üst mevkilere gelmemiz için yerel yönetimlerin bizleri desteklemesi kaçınılmaz bir durum. Müteahhit derneklerine de bu konuda çok iş düşüyor. Şuan ki durumu iyi yönetebilirlerse dünya devi olmamamız için hiçbir sebep yok” diyerek sözlerine son verdi. HALUK ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.