1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Mayınlı arazileri bölge halkı kullansın
Mayınlı arazileri bölge halkı kullansın

Mayınlı arazileri bölge halkı kullansın

Mayınlı arazilerin bölge halkına bedelsiz tahsis edilmesi gerektiğini ifade eden Şeker, “Bu araziler zaten vatandaşındı” dedi.CHP Gaziantep Milletvekili...

A+A-

Mayınlı arazilerin bölge halkına bedelsiz tahsis edilmesi gerektiğini ifade eden Şeker, “Bu araziler zaten vatandaşındı” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin, tarımsal amaçlı kullanım için bölge halkına bedelsiz tahsis edilmesi gerektiğini söyledi. Şeker, “Bu araziler zamanında vatandaştan alınarak mayın döşenmişti. Yani bu araziler zaten vatandaşın arazisiydi” diye konuştu. Türkiye-Suriye Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkındaki Kanunda değişiklik öngören Kanun Teklifi hakkında konuşan Şeker, Türkiye sınırındaki mayınlı arazinin 190,5 kilometrekare olduğunu belirterek, “taraf olduğumuz Ottawa Antlaşması gereğince 1 Mart 2014 tarihi itibarıyla ülkemizdeki mayınlı arazilerin temizlenmesi gerekirdi. Ancak iktidar bu işte oldukça yavaş hareket emiş Suriye’deki iç savaşın başlamasıyla da olayı rafa kaldırmış durumda” dedi. 

Kanun teklifinin, mayınlardan temizlenen arazilerin bir aylık geliri net asgari ücretin altında olan bölge halkına tarımsal amaçlı kullanım için bedelsiz olarak tahsis edilmesini, adlarına taşınmaz bulunmayanlara ise 50 dönüm arazi tahsis edilmesini öngördüğünü kaydeden Şeker şunları söyledi:“İktidar partisi bu kanunu yazarken mayınlı arazileri kırk dört yıllığına mayını temizleyen firmanın kullanımına vermeyi istemişti. CHP’nin itirazıyla Anayasa Mahkemesi bu düzenlemeyi iptal etti. Anayasa’nın 44. maddesi ‘Devlet topraksız olan veya yeter toprağı bulunmayan çiftçilikle uğraşan köylüye toprak sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri alır’ diyor. Dolayısıyla bu araziler bölge halkının kullanımına verilmelidir”

ARTIK YABANCILAR PATRON, HALK IRGAT OLMASIN!

Mayınlı araziler konusunda iktidarın yanlış mantaliteyle hareket ettiğini ifade eden Şeker, “Bu mantalite; ‘Yabancılar patron olsun, bölge halkı ırgat olsun’ mantalitesidir. Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı mayınlı arazilerle ilgili tartışmalar sürerken şöyle diyor: ‘Paranın dini, milleti, ırkı olmaz, Ya, kardeşim, bırak George olsun, gelsin yatırım yapsın… Adam burada çalışacak, kimi yanında istihdam edecek? Ahmet'i, Mehmet'i, Fatma'yı, Ayşe'yi’ Yani diyor ki: ‘Yıllardır mayınlar nedeniyle inanılmaz acılar çeken, ekonomik sıkıntılarla boğuşan, ekecek toprak bulamayan bölge halkı ırgat olsun, George da patron olsun.’ Biz de buna karşı çıkıyoruz. Biz de diyoruz ki hayır! Mehmet, Ahmet, Fatma ırgat olmasın, köle olmasın, kendi toprağının efendisi olsun” diye konuştu.

BÖLGE HALKI ÇALIŞACAK İŞ BULAMADI

Gaziantep'te, Kilis'te, Mardin'de, Urfa'da mayınlı arazinin bulunduğu bölgede yaşayan bölge halkının yıllardır acı içinde, mağduriyet içinde yaşadığını ifade eden Şeker, “mayın patlaması sonucu çocuklar babasız, anasız, kardeşsiz; anne babalar evlatsız kaldı, günahsız çocuklar, masum gençler sakatlandı, bölge halkı ekecek toprak, çalışacak iş bulamadı. Ekmek parası için, hayatta kalabilmek için kaçakçılık yapmaya başladı. Dolayısıyla, bu topraklar bu halkın hakkıdır” dedi.

MAYIN TEMİZLEME İŞİ YERLİ FİRMAYA VERİLMELİ 

Mayın temizleme işinde de önceliğin bölgedeki makine üreticilerine verilmesi gerektiğini kaydeden Şeker, Gaziantep'te mayın temizleme için gerekli olan ve siparişle temin edilen teçhizatı yapabilecek pek çok makine üreticisinin olduğunu vurguladı. Gerek mayının temizlenmesi için gerekse de mayını temizlenen arazinin tarımsal amaçlı tahsisinde bölge halkının tercih edilmesinin insanların yıllardır çektiği acıları, verdiği kayıpları telafi etmeyeceğini belirten Şeker, “Ancak bu şekilde davranmak da bu insanlara karşı boynumuzun borcudur” dedi. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.