1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Marka biberimiz Yesemek
Marka biberimiz Yesemek

Marka biberimiz Yesemek

Büyükşehir'den tarıma yönelik büyük hamle geliyor

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yaptığı projelerle tarıma destek vermeye devam ediyor. Yesemek adıyla  3 milyondan fazla biber fidesi üreterek çiftçilere dağıtan Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey, Araban ve Nurdağı'nda kuracağı Tohum Temizleme Tesisleriyle de çiftçileri önemli bir sıkıntıdan kurtarmayı hedefliyor.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, "Biber üretimiyle hedefimiz kaliteli, sağlıklı, rekabet edebilir fiyatta, bizim kendi öz ürünümüz olan bir ürünü hem Gaziantep'te, hem Türkiye'de hem de bütün dünyada tüketicinin hizmetine sunabilmek. Gerek Tohum Temizleme tesislerinde, gerekse biberde hedefimiz çiftçimizin gelirini artırmak" dedi.

TOHUM SIKINTISI BİTİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı ibrahim Yılmaz, yeni proje ve çalışmalarıyla ilgili Gazetemize bilgi verdi. Şu anda tohumluk temizlemeyle ilgili çalışmalarının olduğunu anlatan Yılmaz, "Şehrimizde 1.5 milyon dekar sahada arpa, buğday, mercimek, nohut ekiliyor. Çiftçiler için tohum önemli bir sıkıntı. Herkesin Ceylanpınar'dan veya Polatlı'dan sertifikalı tohumluk alma şansı yok. Çiftçimizin yüzde 60'ının arazisi küçük, dolayısıyla ekeceği buğdayda az. Çiftçi tohumu nereden alacak? Ya gidecek tohum bayisinden sipariş verecek parasını peşin yatıracak, ya da kendi ürettiği buğday arpadan eleyecek seçecek tohumluk olarak kullanacak. Peki çiftçi kendi ürettiği buğdayı ne kadar eleyebilir? Bunun içinden tohumluk vasfı olanı ne kadar çıkarabilir? İmkansız bir olay. Normalde 100 kilo buğdayı tohumluk yapmak üzere tesise soktuğumuz zaman 60 kilo kalıyor. Çörü çöpü taşı gidiyor. Bu da verimi otomatikman düşürüyor. Stoklu satış yapan bayi yok" dedi. 

2 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Büyükşehir Belediyesi çiftçilerin elini rahatlatmak, çiftçiye ve dolayısıyla tarıma destek vermek için tohum temizleme ünitesi kuracağını belirten Yılmaz, "Bu tesisi Şahinbey ilçesine,1500 m2 alana kuruyoruz. 500 bin liralık yatırım olacak. Çiftçi buğdayını getirecek, paketlenmiş veya çuvallanmış olarak alacak. Öncelikle buğday ve arpa işlenecek. Şahinbey ziraat odası ile birlikte yapacağız. Bina kısmını ziyarat odası, makina kısmını biz vereceğiz, işletmeciliğini ziraat odası yapacak. Kar amaçlı bir tesis olmayacak. Bu sene içerisinde tesisi bitireceğiz. Şahinbey'in yanısıra, Araban, Nurdağı'nda da yapacağız. Toplamda 2 Milyon liralık bir yatırım olacak" diye konuştu.

VERİM VE KALİTE ARTACAK

Tarım Dairesi olarak diğer bir çalışmalarının ise baharatta olduğunu dile getiren Yılmaz şunları söyledi:"Gaziantep gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına girdi. Bu kapsamda baharatlar ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan bir tanesi biber. Biber Nurdağı -İslahiye'nin geçim kaynağı. Hedefimiz aflotoksinsiz biber üretmek, belli bir çeşidi, belli bir kaliteyi ortaya koyarak, bunun devamlılığını sağlamak. En önemlisi de çiftçi gelirlerini artırmak. Büyükşehir olarak öncelikli olarak belli miktarda, belli çeşidi almak için 3 yıldan beri ciddi çaba sarfediyoruz. Bir taraftan Kahramanmaraş Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünün geliştirdiği çeşitleri çalışıyoruz, bir taraftanda dışarıdan ıslahçıların getirdiği çeşitleri çalışıyoruz. Yani onların ürettikleri tohumları alıyoruz. Şu anda piyada tohum konusunda standart evet budur diyebileceğimiz ve halkın ortak kullandığı bir tohum yok. Bazı çalışmalar var ancak herkesin üzerinde ittifakla durduğu bunu yapalım dediği bir çeşit yok. Herkes kendince bir çözüm arıyor, çiftçi daha ucuz olsun diye kendi ürettiği biberden, fabrikada çıkan tohumlardan ekmeye çalışıyor, buda verim ve kaliteyi düşürüyor" dedi. 

HEDEF YESEMEK BİBERİNİN YAYGINLAŞMASI

Yıllardır bir çeşit üzerinde çalıştıklarını, bunun da adını Yesemek diye tescil ettirdiklerini belirten Yılmaz, "Biz bu yesemek çeşidini tohum olarak alıyoruz, Adana'da bir fide firmasında bunu fidelettiriyoruz. Oradanda buraya getirip çiftçilerimize veriyoruz. 3 milyondan fazla biber fidesi verdik, yaklaşık 500 bin lira tarım sektörüne bütçe aktardık. 64 çiftçimizle deneme çalışmalarını devam ettiriyoruz. Çiftçiye fideyi nisanda veriyoruz. Yüzde 80 destekleme ile veriyoruz. Hedef Yesemek markasıyla biberin yaygınlaşması. Türkiye biber üretiminin yüzde 28'i Gaziantep'ten karşılanıyor. Baharatta hedefimiz kaliteli, sağlıklı, rekabet edebilir, fiyatta bizim kendi öz ürünümüz olan bir ürünü hem Gaziantep'te hem Türkiye'de hem de bütün dünyada tüketicinin hizmetine sunabilmek. Aynı zamanda çiftçimizin gelirini artırmak" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.