1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Maliyede denetim hazırlığı
Maliyede denetim hazırlığı

Maliyede denetim hazırlığı

Vergi Dairesi Başkanlığı, kayıt dışının önüne geçmek için denetimde personel sayısını 2 katına çıkardı. Bazı sektörel denetimlerde 3-4 katına...

A+A-

Vergi Dairesi Başkanlığı, kayıt dışının önüne geçmek için denetimde personel sayısını 2 katına çıkardı. Bazı sektörel denetimlerde 3-4 katına çıkarmayı hedefleyen başkanlık, kayıt dışını bitirmek için agresif denetim yapacak. Vergi Dairesi Başkanı Recep Karapınar, kayıt dışı çalışma bağımlılığını bitirmek istediklerini söyledi. "Artık, vergi ödememeyi kendisine kar sayan bir zihniyetin sona ermesi gerek" diyen Karapınar, Vergi Dairesi Başkanlığının internet sayfasında bir anket uyguladıklarını ifade ederek, "Mükelleflerin gerçek kazançlarını beyan ettiklerini düşünüyor musunuz?" sorusuna ankete katılan mükelleflerin sadece yüzde 7'sinin gerçek kazançların beyan edildiği, yüzde 50'sinin ise gerçek kazançların beyan edilmediği şeklinde oy kullandığına dikkati çekti.

DÜĞÜNLERDEKİ HASSASİYET VERGİLERDE GÖSTERİLMİYOR

Kayıt dışı ekonominin nedenlerinin birer birer ortadan kaldırılmaya başlandığını belirten Karapınar, vergi oranlarındaki indirimin piyasaya çok olumlu yansıdığını, enflasyon olgusunun kalmadığını da kaydetti. Mükelleflerde belge alma ve belge düzenleme bilincini yerleştirmeye çalıştıklarını ifade eden Karapınar, "Gaziantep'te dikkatimi çeken bir konu oldu; düğünlerde gelin ile damadın yanında küçük bir masa, masanın üzerinde bir defter var. Kim takı takıyorsa, deftere not ediliyor. Neden böyle bir şey yaptıklarını sordum; düğün sahibi 'düğünümüze katılan ne taktıysa biz de takalım ki bir hak geçmesin, borçlu kalmayalım' dedi. Bu kadar hassasiyet göstermelerine şaşırdım. Bir düğünde takılan takıyla ilgili hak anlamında bu kadar hassasiyetle duran toplumun, vatandaşlık hakkı olarak ödemesi gereken vergiler konusunda da devlete ve diğer vatandaşlara hakkının geçmemesi için gerekli hassasiyeti göstereceğini düşünüyoruz. Artık, 'belge eşittir vergi' değil de 'belge eşittir hak'' anlamında bakılmasını arzu ediyoruz. Mükelleflerimize öncelikle belgenizi alın, belgenizi düzenleyin diyoruz" dedi.

CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK

Karapınar, katılımcıların yüzde 13'ünün sadece ücretlilerin gerçek kazançlarını beyan ettiği, yüzde 30'unun ise faaliyetleri ile ilgili giderlerini belgelendiremediklerini ifade ettiklerini aktardı. Bakanlığın yeni dönemde, kayıt dışı ekonomiyle mücadelede ciddi bir çalışma yapacağını belirten Karapınar, "Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı olarak 2007 yılının son çeyreğinde, kayıt dışı çalışan iş yerlerinde aktif denetim yapacağız. Amaç sadece belge düzenlemediği için usulsüzlük cezası kesmek değil" dedi.

PARA HAREKETLERİ ÜZERİNDE DURULACAK

"Söz konusu iş yerlerinde stok tespiti, çalışan işçi sayısı, enerji sarfiyatı ve ihtiyaç duyulması durumunda banka ve finans kurumlarındaki para hareketleri üzerinde duracağız" diyen Karapınar, "Öncelikle mükelleflere belge alma ve belge düzenleme alışkanlığı kazandırmak istiyoruz. Bu kapsamda sadece şehir merkezinde değil aynı zamanda üretim yapılan fabrika alanlarında toplu yoklama ve emtia sevkıyatlarında sürekli yol denetimlerine başlıyoruz. Artık, vergi ödememeyi kendisine kar sayan bir zihniyetin sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.