1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mahkeme "100. Yıl'da konuta hayır" dedi
Mahkeme

Mahkeme "100. Yıl'da konuta hayır" dedi

Gaziantep’te 100. Yıl parkı içerisinde bulunan ve fuar alanı olarak ayrılan 23 hektar alanın, Büyükşehir Belediye meclis kararıyla Sarıgüllük Kentsel...

A+A-

Gaziantep’te 100. Yıl parkı içerisinde bulunan ve fuar alanı olarak ayrılan 23 hektar alanın, Büyükşehir Belediye meclis kararıyla Sarıgüllük Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi alanı ilan edilmesine ilişkin kararı mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme, Bakanlar kurulu kararıyla yayınlanan ve dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de imzasının bulunduğu kararla 100. Yıl'da yeşil katlimanının önüne geçti. Mahkeme kararı büyükşehir meclisinde görüşülerek plan iptal edilirken, bu karar doğrultusunda planda birtakım değişiklikler yapılarak planlama çalışması yapılmasına karar verildi.

BİLİRKİŞİNİN RAPORUNA YAPILAN İTİRAZ DA REDDEDİLDİ

CHP'li eski il başkan yardımcısı, İnşaat Mühendisi Beyhan Ölçer, 3 yıllık bir uğraştan sonra Büyükşehir Belediyesi'ne karşı yapmış olduğu hukuk mücadelesini kazandı. Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı içerisinde daha önce fuar alanı olan 230 bin metrekarelik alanın, Sarıgüllük Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi alanı ilan edilmesi kararını iptal etti. Yeşil alan katlinin önüne geçen mahkeme, Büyükşehir Belediyesi'nin bilirkişi raporuna yaptığı itirazı da reddetti" dedi. 

GÜNDEM 100. YIL

CHP İl Başkanı Mehmet Gökdağ, CHP eski il başkan yardımcısı İnşaat Mühendisi Mehmet Beyhan Ölçer, CHP Meclis üyeleri Mehmet Sucu ile Mahmut Demirel dün dün 100.Yıl Parkı'nda yapılan plan tadilatlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Gökdağ, şehrimizin yeşilini rant uğruna çarçur ettirmeme, rant uğruna katlettirmeme, çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Gökdağ, "100. Yılın bütünlüğünü bozacak plan tadilatları sık sık gündeme gelmektedir. Bu zamana kadar Ak Partili belediyelerin kentimize yaptığı belediyecilik, kentleşme sosyal belediyecilik, trafik, imarda yeni alan açmaları vb. konularda neler yaptıkları ve nasıl bir kentte ne tür çilelerle, sıkıntılarla yaşadığımız Gazianteplilerce malumunuzdur. Gaziantep yaşanabilir kentler sıralamasında 59. sırada. Arsa sıkıntısı, tramvayın şehrimize getirdiği, trafik keşmekeşliği, 100. Yıl Atatürk Parkı içerisinde ve şehrin diğer alanlarında yapılan yüzlerce imar planı tadilatları ve Kentsel Dönüşüm ve Gelişim adı altında yapılanlar herkesce bilinmektedir" diye konuştu.

GÖREVİMİZ BELEDİYENİN YANLIŞLARINI UYARMAK

Gökdağ, gerek büyükşehir gerekse ilçe belediye meclislerinde Ak Parti'nin rantçı belediye anlayışına karşı çıkan ve bu anlamda muhalefet yapan tek partinin CHP olduğunu belirterek, "Bunun kamuoyunca bilinmesini istiyoruz. Sadece bizim belediye meclis üyeleri yeşilin katledilmesi konusunda mücadele ediyor. Güya Marka Şehir denilen kentimizi daha da yaşanılmaz bir hale getirmek için elinden gelen her türlü ranta ve talana dönük işlem uygulamaları yapan Ak Parti Belediyeleri ve zihniyetine dur demek için CHP Gaziantep İl örgütü ve üyeleriyle her türlü mücadele yapılmaktadır. Belediyenin yanlışlarını uyarmak görevimiz olacak" dedi.

DESTEKLİYORUZ

Gökdağ, Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek verdiklerini de belirterek, "Kendisi uluslarası saygınlığı olan, tüm kesimlere eşit mesafede duran bir diplomat ve bilimadamıdır. Biz Devlet başkanı seçmiyoruz. Biz Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Desteğimizi veriyoruz" dedi.

RED OYU VERDİK

CHP'li Meclis üyesi Mehmet Sucu, Gazetemizin gündeme getirdiği 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı'nın bütünlüğünü bozacak planla ilgili bir soru üzerine, "Hem Şehitkamil, hem büyükşehir meclisinde Osmangazi Mahallesi'ndeki 50 metrelik yol, konut, park tadilatına ret oyu verdik. Bu kentin yeşili ve çıkarları için mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

BURASI FUAR ALANI

Mehmet Beyhan Ölçer ise Şehitkamil İlçesi, Pancarlı mahallesi 20K,21K nazım imar planı paftalarında yer alan 23 hektar (230 bin metrekare) fuar alanının 2011 yılında Büyükşehir Belediyesi Sarıgüllük Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi alanı ilan edildiğini belirterek, "Gaziantep 1. İdare Mahkemesi, 1976 yılı 1/5000 ölçekli nazım ve 1977 yılı 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Fuar Alanı olarak korunmuş olduğunu, alanın güneyinde Alleben deresi boyunca Doğu-Batı yönünde süreklilik gösteren yeşil koridorun değişikliğe uğramadığı, dava konusu alanın Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanı ilan edilmesinin plan bütünlüğüne uygun bir tutum olmadığına karar vermiştir" dedi.

BİLİRKİŞİNİN RAPORU İBRETLİK

Mahkemenin ayrıca burada daha önce yapılan akaryakıt-LPG istasyonunun ve Merkezi iş Alanı (MİA) imar planı tadilat uygulamalarıyla parçacıl müdahalelere açık hale geleceğine, kamu yararına bununda kamu yararına uygun olmayacağına kanaat getirdiğini belirten Ölçer, "Söz konusu fuar alanının, Sarıgüllük Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi Alanı ilan edilmesine ilişkin 18.03.2011 tarih ve 143 sayılı davaya konu belediye meclis kararında hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Dava konusu işlemin iptaline 07.03.2014 tarihinde oy birliği ile karar verildi. İlginçtir,

 

Bilirkişi 29 sayfalık rapor yazmıştır. Bu rapor tam bir ibretlik. Büyükşehire diyor ki senin burada yapacağın, bu kentsel dönüşüm ranta dönük, senin niyetin farklı diyor. Petrol istasyonu var, karşıda Metro var, senin ileride burada çok yoğunluklu konutlar yapacağını anlıyorum diye ifade ediyor. Büyükşehir bilirkişi raporuna itiraz etti, bunuda mahkeme reddetti" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
16 Yorum