1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Madenleri kim denetliyor
Madenleri kim denetliyor

Madenleri kim denetliyor

CHP Milletvekili Mehmet Şeker, MİGEM’in maden sahalarını denetleyecek eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip yeterli personelinin olup olmadığını sordu. Soma’da...

A+A-

CHP Milletvekili Mehmet Şeker, MİGEM’in maden sahalarını denetleyecek eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip yeterli personelinin olup olmadığını sordu. 

Soma’da meydana gelen ve tüm Türkiye’yi yasa boğan maden faciasından sonra madenlerdeki denetim faaliyetlerinin yeterliliği tartışılmaya devam ediyor, CHP’li Şeker, madenlerdeki denetim faaliyetleri hakkında Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, Yürürlükteki mevzuata göre ülkemizdeki maden sahalarının denetim faaliyetlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM)’in yürüttüğünü kaydederek, yeterli ve eğitimli personel sorununa dikkat çekti.

İDDİALAR DİKKAT ÇEKTİ

MİGEM’de denetimden sorumlu personel sayısının yetersiz olduğu yönündeki iddialara dikkat çeken Şeker, “bu personelden bazılarının maden sahalarını denetleyecek eğitim, bilgi ve tecrübeye sahip olmadığı, dolayısıyla madenlerde gerekli sıklıkta ve olması gereken ciddiyette denetimler yapılamadığı uzmanlar tarafından öne sürülmektedir” dedi.

İŞTE YILDIZ'A SORULAR

Türkiye’de denetlenmesi gereken ruhsatlı maden sayısı ile bu maden sahalarında olması gereken denetim sıklığını ve yapılan denetim sayılarını soran Şeker, Enerji Bakanı Taner Yıldız’a şu soruları yöneltti: MİGEM bünyesinde ruhsatlı maden sahalarını denetleyecek personel sayısı nedir? Bu personelin mezun oldukları okullar itibarıyla sayıları nedir? MİGEM’de denetimden sorumlu personel arasında başka kurumlardan nakil yöntemiyle geçiş yapan ve maden ya da jeoloji mühendisi olmayan kişi sayısı kaçtır? Bu kişilerin mezun oldukları okullar ve bölümleri nedir? Bu personel şimdiye kadar hangi maden sahalarında kaç defa denetime gitmişlerdir? Soma’da maden faciasının yaşandığı ocakta son iki yılda yapılan denetimlerin tarihleri, denetim yapan personelin sayısı ve eğitim durumları nedir? Söz konusu madende yapılan denetimlerin raporların hangi bilgi ve bulgulara yer verilmiştir?" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.