1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Madde artık her şeyden daha yakın! -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Madde artık her şeyden daha yakın! -2-

A+A-

Aileler kendilerini yetiştirmelidirler

Dergide Psikolog Şeyma Zülaloğlu, bireyin madde yahut alkol bağımlısı olmasında ailenin etkisinin büyük olduğunu söylüyor. Zülaloğlu, ailenin bağımlılıkla mücadelesine şu sözlerle vurgu yapıyor: “Ebeveynler sergiledikleri tutumlarla çocuğun kişiliğinin şekillenmesinde etkili olup çocuğu hayattaki zorluklara karşı hazırlamalı ve bağımlılıklara karşı koyabilmeleri için metotlar geliştirmelerinde onlara yardımcı olmalıdırlar.” Madde kullanımının haz alma ihtiyacı doğrultusunda geliştiğini belirten Zülaloğlu, şöyle devam ediyor: “Bu nedenle çocuk ailede bu ihtiyacını karşılarsa bağımlılık riski azalacaktır. Gençler, spor ya da gönüllü kuruluşlarda çalışmak gibi kendilerine ve topluma faydalı hobilere yönlendirilebilirler. Aileler çocuklarını eğitmeye çalışırken kendilerini de eğitmeye devam etmelidirler. Özellikle ergenlik çağındaki çocuklarını anlamak için kendilerini geliştirmeliler ve madde bağımlılığıyla ilgili bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında bu durumla başa çıkma becerisi kazanmalıdırlar.” “Aile, kurallar ve sevginin harmanlandığı, karşılıklı anlayışın hâkim olduğu, aile fertlerinin iletişim içerisinde oldukları bir sistem olmalıdır” diyen Psikolog Şeyma Zülaloğlu, “Bu sistem bozulduğu takdirde bireyin maddeye yönelimi muhtemeldir” diye konuşuyor.

“Toplumu ortak değerler ayakta tutar”

Davranış Bilimleri Uzmanı Süleyman Akay da ortak değerler ne kadar zayıf ise toplumsal bağların da o kadar zayıflayacağını söylüyor. Akay, şunları kaydetti: “Değerler, genetik yollardan geçmez; aile ve okulda, yaşayarak, görerek ve hissederek öğrenilir. Bu yüzden değerler eğitiminin önemi büyüktür. Değer eğitiminde aile en büyük role sahiptir. Özellikle, kültürle ilgili, maneviyatla ilgili değerleri aileden gördüğümüz şekilde işler ve kanıksarız.

Örneğin sigara kullanan bir anne ya da baba çocuğuna sen sigara içme, sağlığa zararlı derse, sizce ne kadar inandırıcı olacaktır. Bu yüzden, söylemek değil uygulamak önemlidir. Şayet değerleri yüksek saygın bireyler yetiştirmek istiyorsak, öncelikle değerleri biz uygulamalıyız. Unutmayın çocuklar çok iyi taklitçilerdir. Her şeyi taklit ederek öğrenir ve hayatlarına geçirirler.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.