1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. MAALESEF CHP'DEN SONRA
MAALESEF CHP'DEN SONRA

MAALESEF CHP'DEN SONRA

Gaziantep'te 1973-80 arası iki dönem belediye başkanlığı yapan Esat Kaya Turgay, kentimizin bugün geldiği noktayı değerlendirdi. Turgay, "Kentimiz, yönetimsiz,...

A+A-

Gaziantep'te 1973-80 arası iki dönem belediye başkanlığı yapan Esat Kaya Turgay, kentimizin bugün geldiği noktayı değerlendirdi. Turgay, "Kentimiz, yönetimsiz, imar planlarına uygun gelişmeyen ve sadece gösterişe dönük hizmetler yapılan bir kent haline geldi. Ben bu kentin varoşlarında yol, elektrik, su hizmetleri yaptım, bu kentin imar planını yapmışımdır. Benden sonra kenti pek ileri götürdüklerini zannetmiyorum" dedi.

 

MAALESEF CHP'DEN SONRA

 

Gösterişli hizmet döneminin maalesef  CHP'nin belediyelerinde başladığını dile getiren Esat Kaya Turgay, "Benden sonra gelen belediye başkanlarının hepsi başarısız da değil ancak CHP'nin halkçı ve sosyal demokrat ilkelerine uygun çalışmadılar. Kenar mahallelerdeki, varoşlardaki insanlara hizmet yerine Atatürk bulvarında gösterişli işler yaptılar. Ama bunun yanında Yaşar Ağyüz'ün toplu konutla ilgili Karataş'taki hizmeti çok mühim bir hizmettir. Türkiye'de örnek bir hizmettir" diye konuştu.

 

MECLİS ÜYELERİ RANT ELDE EDİYORLAR

 

Belediye başkanlığı döneminde tek kuruş haram lokmanın boğazından geçmediğini, bir metrekare arsasının olmadığını belirten Esat Kaya Turgay şunları söyledi:"O imkanları kullanmak aklımıza gelmemiştir. Biz partimize laf gelmesini istemeyiz. Çok şükür, bir kuruş haram para geçmedi boğazımdan. Benim partim namuslu bir parti, sosyal adalete uygun bir partidir. Eskiden imar planları belediye meclislerinde yapılır imar ve iskan bakanlığına gönderilir orada tasdik edilirdi. Şimdi kendin pişir, kendin ye. Yani meclis üyeleri kendi aralarında oturuyorlar, kendi mallarını imara sokuyorlar ve rant elde ediyorlar. Kendileri de tasdik ettiği için hiç bir sorun çıkmıyor. Bunu Türkiye geneli için konuşuyorum. Bizim dönemimizde böyle bir şey yoktu." 

 

YESİN DE YAPSIN ANLAYIŞI 80'DEN SONRA YERLEŞTİ

 

1980'den sonra her alanda değişimler yaşandığını, yeni anlayışlar geldiğini dile getiren Turgay, "Örneğin bizden sonra belediye başkanları partiyi tanımadı. Ben belediye başkanıyken belediye başkanının odasına girerken kapıyı tıklatır öyle girerdim, şimdi il başkanı belediyenin kapısını çalıp giriyor. Rahmetli Özal Türk insanının taleplerini çok iyi tesbit eden bir insandır. Hiç bir ülkede 'yesin de yapsın' tabiri yoktur. Hiçbir ülkenin lügatında 'bal tutan parmağını yalar' diye bir şey yoktur. Bu anlayış 80'den sonra geldi" dedi.

 

KAVŞAKLARDA ALT-ÜST GEÇİT YAPILMALI

 

Kentin trafik sorunuyla ilgili de konuşan Turgay, belediye başkanı olsa yol boyu parkları kaldıracağını belirterek şöyle konuştu:"Yol boyu parkların kesinkes kaldırılması lazım. Ayrıca tramvay için kavşaklarda alt veya üst geçit yapılması lazım. Öte yandan belediyeler binalardan otopark parasını alıyor, ancak otopark yaptırmıyorlar. Şehirde çok iyi bir trafik araştırması yapılması lazım."

 

FATMA HANIM'IN UÇAN KUŞTAN HABERİNİN OLMASI LAZIM

 

Fatma Şahin'in bir yılını da değerlendiren Turgay, "Fatma hanım iyi niyetli ama belediye başkanlığı yapılması noktasında kendi yetkisini başkalarına devrediyor. O yetki devri yanlış bir şey. Belediye başkanının her şeyi bilmesi lazım. Uçan kuştan dahi haberi olması lazım. Fatma Hanım herşeyi biliyor ama bazı konularda kendisinin de işine geliyor, kendi dışında eylemler işlemler yapılıyor. Bu yanlış. Benim kanaatim o" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum