1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Liseliler için flaş karar
Liseliler için flaş karar

Liseliler için flaş karar

MEB, lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için Eylül'de sorumluluk sınavı yapılmasına, başarılı olmasına rağmen devamsızlıktan...

A+A-

MEB, lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için Eylül'de sorumluluk sınavı yapılmasına, başarılı olmasına rağmen devamsızlıktan kalanların ise devamlı öğrenciler gibi değerlendirilmesine karar verildiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı  (MEB), lise son sınıf öğrencilerinden sorumlu dersi bulunanlar için Eylül'de  sorumluluk sınavı yapılmasına, başarılı olmasına rağmen devamsızlıktan kalanların  ise devamlı öğrenciler gibi değerlendirilmesine karar verdi.  Bakanlık tarafından illere gönderilen yazıda, 2013-2014 eğitim öğretim  yılının 13 Haziran'da sona erdiği hatırlatılarak, öğrencilerin devam-devamsızlık  ve başarı durumlarının ilgili yönetmelik hükümleri doğrultusunda  değerlendirilerek başarılı olanların üst sınıfa geçtiği, son sınıfta başarılı  olanların ise mezun oldukları anımsatıldı. 

 DERS SAYISI

Doğrudan sınıf geçemeyen öğrencilerden bir sınıfta başarısız ders  sayısı en fazla 3 ders olanların sorumlu olarak sınıfı geçtikleri, alt sınıflarda  da 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanların sınıf tekrarı yaptıklarının  anlatıldığı yazıda, yönetmelik hükümleri doğrultusunda sorumlu olarak sınıfını  geçen öğrenciler için nisan ve kasımda sorumluluk sınavları yapıldığı belirtildi. 

45 GÜNÜ AŞAN DEVAMSIZLIK

Yazıda, ilgili yönetmelikte, mezun olamayan son sınıf öğrencilerinin  başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavlarından yararlanacağı,  devamsızlık süresi özürsüz 10 gün toplamda 45 günü, kaynaştırma ve özel eğitim  gerektiren öğrencilerin devamsızlık süresinin ise 60 günü aşması halinde ders  puanları ne olursa olsun başarısız sayılacağı ifade edildi. 

SONUÇLAR DEĞERLENDİRİLECEK

 

Yazıya göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere tüm  örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden ders bitimi itibariyle 2  dönem notu alarak başarılı olmasına rağmen devamsızlık süresini aşanlar, devamlı  öğrenciler gibi işleme tabii tutulacak.  Sorumlu dersi bulunan öğrenciler için de eylül ayının üçüncü  haftasında sorumluluk sınavı yapılacak. Bu sınavda başarısız tek dersi kalanlar,  valiliklerce eylül ayında belirlenecek bir tarihte sorumluluk sınav esaslarına  göre bir sınav hakkından daha yararlandırılacak.  Bu sınavlar sonrası öğrencilerin yıl sonu başarı durumları sınav  sonuçlarına göre yeniden değerlendirilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.