1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Lider sultasına son verilmeli
Lider sultasına son verilmeli

Lider sultasına son verilmeli

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, en son parti meclisinde üyelerle ön seçim yapılması konusunda talebi olduğunu, ayrıca bu konuda daha önce kanun...

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, en son parti meclisinde üyelerle ön seçim yapılması konusunda talebi olduğunu, ayrıca bu konuda daha önce kanun teklifi verdiğini söyledi. Şeker'in bu teklifi CHP Demokratikleşme Paketi'nin ikinci sırasında yer aldı. 

Şeker, kanun teklifinde,  “Adaylar önseçimle belirlensin, kadın kotası yüzde 33 olsun”

“Lider egemenliğine son verilsin” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker milletvekili seçimlerinde adayların ön seçim usulüyle belirlenmesi ve yüzde 33 cinsiyet kotası getirilmesi için kanun teklifi verdi.

Siyasi Partiler Kanunu ve Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunan Şeker, kanun teklifi ile milletvekili genel ve ara seçimlerinde adayların önseçim usulüyle belirlenmesi şartı getirilerek parti içi demokrasinin gelişmesi ve yüzde 33 cinsiyet kotası ile de kadınların siyasetteki etkinliğinin artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Teklife göre siyasi partiler milletvekili genel ve ara seçimlerinde adaylık için müracaat eden ve adaylığı uygun bulunanlar arasında adayların tespitini ilçe seçim kurullarının yönetiminde serbest, eşit, gizli oy açık tasnif esaslarına göre, genel seçim için kabul edilen seçim çevresini esas alarak, tüm üyelerin katılacağı önseçimle belirleyecek. Her durumda aday tespitlerinde her bir cinsiyetin en az yüzde 33 temsil ve katılımı gözetilecek.

LİDER SULTASINA SON VERİLMELİ

Teklifin gerekçesinde, 12 Eylül zihniyetinin ülkemizin demokratik gelişimine vurduğu darbelerden birinin de Siyasi Partiler Yasası olduğu belirten Şeker, söz konusu yasada şimdiye kadar pek çok kez değişiklik yapılmasına rağmen, siyasi partilerde lider egemenliğine son verecek, parti içi demokrasiyi geliştirecek düzenlemeye yer verilmediğine dikkat çekti.

Darbe ürünü olan Siyasi Partiler Yasası’nda ve sonrasında yapılan değişikliklerde önseçimin zorunlu hale getirilmediğini ve aday belirleme yetkisinin halka değil parti liderine bırakıldığını ifade eden Şeker şunları söyledi:

“Siyasi partilerde aday belirleme yetkisine sahip olan partiye de sahip olmaktadır. Dolayısıyla siyasi partileri lider partisi konumundan çıkarıp halkın partisi konumuna getirmek için özellikle genel seçimlerde aday belirlemede tüm üyelerin katılacağı ön seçim yönteminin zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir.

SINIRLI TEMSİL CİNSİYET UÇURUMUNU DERİNLEŞTİRİYOR

Diğer taraftan kadınların siyasetteki temsilinin sınırlı kalması da ülkemiz demokrasisinin gelişmemesinin diğer bir nedenidir. Ülkemizde kadınlara seçilme hakkının verildiği 1935 yılından bugüne kadar seçilen toplam 9.684 milletvekilinden yalnızca 314’ü kadındır. Yani 1935’ten bu yana Meclis’in yalnızca 3,2’si kadın olmuştur. Kadınların siyaset mekanizmasındaki bu sınırlı temsil ve katılımı hayatın her alanına yansımakta ve bu durum ülkemizdeki cinsiyet uçurumunu derinleştirmektedir. 

 

DEMOKRATİKLEŞME PAKATLERİNDE KADININ ADI YOK

Kadınların politik, ekonomik, sosyal ve kültürel alandaki yerlerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu güçlendirmenin siyasi alandan başlatılması ise yayılma etkisi yaratarak hızla diğer alanlara da sıçramasına neden olacaktır. Ancak şimdiye kadar demokratikleşme adına yapılan tüm hamlelerde bu gerçek göz ardı edilmiş, her kesime bir şekilde yer verilmeye çalışılan paketlerde bile kadınlar yok sayılmıştır.

Teklifim; daha demokratik bir Türkiye için, genel seçimlerde adayların halk tarafından belirlenmesine olanak sağlayacak ve cinsiyet kotası uygulamasıyla da kadınların siyasetteki yerlerini güçlendirecek düzenlemelere yer vermektedir” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.