1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuzey Şehir’de 160 bin kişi yaşayacak
Kuzey Şehir’de 160 bin kişi yaşayacak

Kuzey Şehir’de 160 bin kişi yaşayacak

Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden biri olan Kuzey Şehir'de 2030 yılında ortalama 160 bin kişinin yaşaması planlanıyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden biri olan Kuzey Şehir'de 2030 yılında ortalama 160 bin kişinin yaşaması planlanıyor. 

HERKES FİKRİNİ SÖYLESİN

Kuzey Şehir Projesi düzenlenen bir toplantıyla masaya yatırıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, 20-30 yılın planını yapmak istediklerini söyledi. Köken, “Herkes cebindeki paraya göre bina yapamaz, siyasi gücüne göre de yapamaz. Bizden sonrakinin ne olacağına, hangi fikire, idolojiye inanacağını bilemeyiz ki. Onun için bizden sonrakilerini de görüşleri düşünülmeli ve hesaba katarak şehirler kurmalı. Bugün bunun için burada bulunuyoruz. Yarın kimse demesin ki bizim fikrimiz alınmadı. Herkes gelip fikirlerini burada söylemeli” dedi.

İLK ADIMI ATTIK

TOKİ İmar Planlama ve Kentsel Daire Başkanı Uğur İnal da, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusuna yeni yerleşim yerleri oluşturmak için TOKİ başkanlığında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Gaziantep’te Kuzey Şehir Projesi’yle ilk adımı attıklarını söyledi. Yaklaşık 8,5 milyon metre kare alan üzerinde modern bir kentin yanı sıra geleneksel, mimari, kültürel, yerel bir yapının esas alındığı yaklaşık 50 bin konutluk yerleşim alanın çalışmalarına başladıklarını kaydetti. TOKİ olarak Kuzey Şehir Projesi çalışmalarında yerel aktörlerin paydaş analizi, arama konferansı ve çalıştay ile bir bütünlük içinde bir dizi etkinlikler düzenlendiğini vurgulayan İnal, bu etkinliklerde; yol haritası, eksiler ve artılar, stratejiler, planlar, programlar ve projeler adı altında birçok çalışmalar yapıldığını aktardı.

YENİ BİR KENT

Proje danışmanı ve şehir plancısı Özdemir Sönmez ise, bugüne kadar yapılan arama konferansları ve çalıştaylardan çıkan sonuçları bir sinevizyon eşliğinde sundu. Sönmez projeden, farklı kullanıcıları bir araya getirebilmeli, konut ve donatılarını karşılamalı, teknoloji ve çevreci bir kent modeli olabilmeli, modern teknoloji ile geleneksel yaşam kültürünü birleştiren donatı standardı yüksek, çevreye duyarlı, sosyal donatı alanları yüksek, tüm sosyal donatı alanlarını bünyesinde barındıran, kent ile birleşmiş, yaşanabilen, yaşam imkanı sunan, insan odaklı, geleneksel mahalle kültürüne sahip, kırsal yaşam, ekolojik özellikleri olan, yaya ve bisiklet yolu olan, yaşamsal mekanlar sağlayan, çocuk ve gençleri sanal dünyadan gerçek dünyaya çeken, tekrar sokak kültürüne alıştırabilen, konut sunumu ile fiyatları düşüren, sanayide çalışanların konut ihtiyaçlarının karşılanması ve buna bağlı olarak nüfus yoğunluğunun azaltılmasına imkan sağlayan, teknik ve sosyal açıdan tüm standartlarda bir yaşam oluşturabilen yeni kent oluşturmak gibi sonuçların çıktığını söyledi.

900 RAKIM YÜKSEKLİKTE

TOKİ görevlisi ve şehir plancısı Zinnur Büyükgöz de, son dönemlerde TOKİ’nin bir arayış içinde olduğunu kaydetti. Bu arayıştan yeni şehirler kurmanın ortaya çıktığını açıklayan Büyükgöz, “Amacımız yeni bir şehrin en işi şekilde yapılmasıdır" dedi.

Kuzey Şehir Projesi’nin iki etap halinde gerçekleşeceğini vurgulayan Büyükgöz, Gaziantep kent merkezinin 900 rakım yükseklikte bulunduğunu, Kuzey Şehir Projesi’nin ise kent merkezinden 100-150 metre daha yüksekte olacağını kaydetti. 

KAMU ARAZİSİ

Arazi yapısının yüzde 80’lik kısmının düz olduğunu, verimli tarım topraklarına hiç dokunulmadığını belirten Büyükgöz, arazinin tamamının kamu arazisi olduğunu aktardı. 

TOKİ görevlisi ve mimar Ahmet Yılmaz da, mimari tasarım ve konut tipolojileri ile ilgili bir sunum yaptı. Yılmaz, geleneksel Gaziantep evleri ve sokakları ile mimari Antepevleri hakkında bilgiler aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.