1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kuru Meyve Sektör Kurulu GAİB’de toplandı
Kuru Meyve Sektör Kurulu GAİB’de toplandı

Kuru Meyve Sektör Kurulu GAİB’de toplandı

Kuru Meyve Sektör Kurulu ve Tanıtım Grubu GAİB hizmet binasında toplanarak gündemi değerlendirdi. TİM Tanıtım Grupları Koordinatörü Abdulkadir Çıkmaz...

A+A-

Kuru Meyve Sektör Kurulu ve Tanıtım Grubu GAİB hizmet binasında toplanarak gündemi değerlendirdi. TİM Tanıtım Grupları Koordinatörü Abdulkadir Çıkmaz Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için mevcut üretim kapasitelerinin ve ürünlerin yetersiz olduğunu ifade ederek yeni yatırımlara ihtiyaç olduğunu, yapılacak bu yatırımların teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünler üretmek zorunda olduğunun altını çizdi.

KATILIM YOĞUNDU

 

Osman Öz Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Kuru Meyve Sektör Kurulu ve Tanıtım Grubu yönetim kurulu üyeleri Nejat Almış, Yurtcan Biryol, Muhsin Çakıcı, Şebnem Elmas, Kadir Emin Dindar, Birol Celep, Remzi Kırıcı, Mehmet Ali Kılıç, Özgür Atakan, Tanıtım Grupları Koordinatörü Abdulkadir Çıkmaz ve GAİB Genel Sekreteri Fatih Yumuş katıldı.

 

AR-GE ÖNEM ARZEDİYOR

 

Başkan Çıkmaz yaptığı değerlendirmede “1 Kasım sonrası artık yatırımcılarımız ve iş adamlarımız sağlıklı bir yol haritası çizebilecek noktaya gelmiştir. Güçlü bir siyasi iktidarın yöneteceği Türkiye’nin önümüzdeki dört yıl boyunca hedeflerine ulaşabilmesi için yatırımcılara da önemli imkânlar sağlayacaktır. Türkiye’nin en büyük vizyon projelerinden birisi olan 2023 hedeflerine mevcut ihracat kalemlerimiz ve yatırımlarla ulaşmanın mümkün olmayacağına inanıyorum. Bu hedeflere ulaşabilmek için yüksek teknolojiye dayalı yeni yatırımların gerçekleştirilmesi ve yüksek katma değerli ürünlerin üretilerek dünya pazarlarına sunulması gerekiyor. Bunun içinde elbette markalaşma, AR-GE ve inovasyon ile tasarım çalışmalarına yoğunluk verilmesi başarıya giden yolda olmazsa olmazlarımız arasında yer almaktadır” dedi.

 

ÖZ: TANITIM SÜRECEK

 

Kuru Meyve Sektör Kurulu ve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz’de sektörün önünün açılması yönündeki çalışmaların devam edeceğine ve yurt dışı pazarlarda daha etkin faaliyetler yürütülmeye çalışılacağına dikkat çekerek “Yapılması gereken başlıca çalışmalar, dünya tüketicilerinin tercih ettiği ürünleri, gıda kodeksine uygun şekilde üretmek, ülkemiz coğrafyasının ve ekolojisinin elverdiği ürünlerin (örneğin, kuru kayısı, ceviz, badem, erik kurusu, incir, çam fıstığı, kuru üzüm ve Antep fıstığı) üretimini yükselen global talebe uygun şekilde artırmak, ülkemiz üretiminin yetersiz kaldığı durumlarda ihtiyaç duyulan ürünleri dahilde işleme rejimi kapsamında ithal ederek işledikten sonra talebe göre kendi ürünlerimizle karışık halde dış piyasalara sunmak ve hepsinde de önemlisi Türk Kuru Meyveleri imajını dünya piyasalarına yerleştirmektir.” dedi. BÜLTEN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.