1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurbanlıkta T uyarısı
Kurbanlıkta T uyarısı

Kurbanlıkta T uyarısı

Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan harekete geçti.

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, kurbanlık olamayacak hayvanların satışını engellemek için düğmeye bastı. 57 veteriner hekimi sahaya sürdüklerini belirten İl Müdürü Mehmet Karayılan, iki yaşını doldurmamış veya gebe olan hayvanların kurban olarak kesilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Karayılan hayvanların gebe olup olmadığını tespit için veteriner hekimlerin hayvan pazarlarında görev yaptığını, ultrason cihazıyla bakarak hayvanların gebe olup olmadığını tespit ettiklerini belirterek, kurbanlık olamayacak hayvanların T harfi ile işaretlendiğini söyledi.

HAYVAN SAYIMIZ YETERLİ

2015 yılında yaklaşık 58 Bin küçükbaş, 5 bin 500 adet büyükbaş hayvan kesildiğini söyleyen Karayılan, "Şu anda 80 bin küçükbaş,13 bin adette büyükbaş hayvanımız mevcuttur. Bu rakamlar  ışığında kurbanlık sayılarımızın çok rahat bir şekilde yeteceğini ifade etmek isterim" dedi.

VATANDAŞ BİLMİYOR

Hayvanların yaşı, sağlığı veya gebe olup olmadığını çoğu vatandaşın anlayamayacağını, bunun önüne geçilmesi için kurbanlık şartlarını taşımayan büyükbaş veya küçükbaş hayvanların pazarlarda satılmaması için çalışma başlattıklarını dile getiren Karayılan, "57 veteriner hekimimiz sahada. Bayramdan önce başladık, bayram sonuna kadar tespitlerimiz devam edecek. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Hayvanın üzerinde T harfi varsa o hayvanı kurbanlık olarak almayın" dedi.

GEÇTİĞİMİZ YIL BAŞARILI OLDUK

Bu uygulamaya geçen yıl başladıklarını, çok sayıda hayvanın gebe olduğunu tespit ettiklerini dile getiren Karayılan, "Hayvan pazarında yaşı uymayan, kurbanlığa uygun olmayan çok sayıda hayvan tespit ettik. Zaten uygun olmayan hayvanlar elenince, pazarlarda uygun hayvanlar kalıyor. Böylece vatandaşlarımızın işlerini de kolaylaştırıyoruz. Vatandaşlarımız aldıkları hayvanın küpeli ve belgeli olmasına dikkat etmeli" dedi.

KURBAN ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Kurbanlık hayvanların seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Karayılan şu bilgileri verdi: "Hayvanların; gözleri,derisi,kılları parlak ve canlı olmalıdır.Nefes ve solunum güçlüğü olan,sık öksüren,anormal kokulu ishali olan,tüyleri karışık mat,çevreye karşı anormal tepkili veya çok duyarsız,kısmi veya tam felçli hayvanlar olmamalı, kurbanlık hayvan, kesim yerine kadar kendi yürüyerek gidebilmelidir. Bir veya iki gözü kör, kulakları kopuk, bir veya iki boynuzu kökünden kırık, kuyruğunun yarısı kopuk veya doğuştan kuyruksuz, dişlerinin çoğu dökük,meme başları kopuk, gebe ve belirgin olarak hasta ve çok zayıf hayvanlar kurban olmazlar.    Yaş konusu da çok ihmal edilen noktalardan olup sığırda 2 yaş, keçide 1 yaş, devede 5 yaş doldurulmuş olmalı,koyunda 6 aylık da olsa anası gibi görünen hayvanlar kurban edilebilir."

CEZA UYARISI

Kurban Hizmetleri Komisyonunca alınan kararlara aykırı hareket edenlere ; idari cezalar verileceğini belirten Karayılan, belirlenen yerler dışında kurban kesenlere 2872 sayılı kanuna göre 186 TL idari ceza kesileceğini belirtti. Karayılan, "Kesimlerde dini kuralların gerektirdiği özel koşulları yerine getirmeyenler, en az acı verecek şekilde hijyen kurallarına uyarak kesmeyenlere 5199 sayılı kanun gereği 1002 TL.idari ceza verilir. Ayrıca kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunanlara 5199 ‘a göre 499 TL. idari para cezası verilir. Belgesiz hayvan nakli yapan nakliyeciye 1463 TL.,hayvan sahibine b.baş başına 438 TL.k.baş başına ise 70 TL. idari ceza uygulanır." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum