1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÜLTÜRÜMÜZ YOK OLUYOR
KÜLTÜRÜMÜZ YOK OLUYOR

KÜLTÜRÜMÜZ YOK OLUYOR

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez, Gaziantep'in en büyük sorununun kültür sorunu olduğunu belirtti.

A+A-

 Güçyetmez, "Kültür olmadığı zaman bugün hiç bir çözümsüzlüğe çözüm getiremezsiniz. Ne trafiğe, ne eğitime, ne yaşam biçimimize ne de güvenliğimize. Kültür seviyemizi, yaşanabilir kalitemizi artırmadığımız sürece, bu tür çözümsüzlükler zaman zaman geçici olarak periyodik olarak çözülme yoluna gidiyor olsa da tekrar şişmiş balon gibi karşımıza çıkar" dedi.

GÖRGÜ AHLAK KURALLARI YENİDEN ÖĞRETİLSİN

Artık gençlerin kendilerini eğitimli ve kültürlü olarak geliştirmektense kolay para kazanma yöntemini tercih ettiklerini dile getiren Güçyetmez, "Bu anlayış silsile halinde ülke genelinde gittikçe artıyor. Bugün tekniğe ve bilime önem verilmiyor. Günlerini kitap okumaktansa son model cep telefonlarıyla geçiştirmeyi yeğleyen kültürsüz bir nesil geliyor. Durum gitgide kötüleşiyor. Eski aile yaşantılarına baktığımızda saygı ve kültür görüyoruz. Bu gündeme de geldi. Okullarda adabı muaşeret (görgü-ahlak) kuralları yeniden öğretilsin diye de genel anlamda bir talep var" diye konuştu.

EĞİTİMDE ÇEVRESEL ŞARTLARDA ÖNEMLİ

Eğitimde çevreninde önemine değinen Güçyetmez şunları dile getirdi:"Bizim esas gayemiz, evet vatan ve millet sevgimiz ön planda olacak ama kendi çocuklarımızı ve yeni neslimizi de mümkün olduğu kadar kitap okumaya, kültürlü olma yönünde sanatsal faaliyetlere yönlendirmek olmalı. Eğitim sadece kitaplarla okutulan bir yöntem de değil. Genel anlamda çevresel etkilerle, teknolojik etkilerle de bağdaşması ve birlikte olması gerekiyor."

YÖNETİCİLER VİZYON ÇALIŞMALAR YAPMALI

Gaziantep'te sanatsal faaliyetlerin azlığından da yakınan Güçyetmez, "Sanatsal faaliyet olarak sayabileceğimiz etkinlik çok az ve komik düzeyde. Zaman zaman yurt dışına çıktığımızda çocukların nasıl eğitim aldığını görüyoruz.  Bizi yöneten yerel belediyedeki teknik yönetici arkadaşların, yönetici danışmanlarınında şehrin vizyonunu geliştirecek çalışmalar yönünde hareket etmeleri gerekiyor" dedi.

BİSİKLET YOLUNDA MOTORSİKLET GİDİYOR

Güçyetmez, insanların kurallara uyarak, birbirine saygılı olması gerektiğini de ifade ederken, "Şehirde ilk defa bisiklet yolu yapılmaya çalışılıyor, bisiklet yolundan motorsiklet gidiyor, yaya yürüyor, yaya yolunda ise motosiklet gidiyor. Maalesef böyle bir toplum olduk" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum