1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Küçük tedbirler büyük yıkımları önler -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Küçük tedbirler büyük yıkımları önler -1-

A+A-

Günlük yaşamda üzülerek görüyoruz ki, bağımlılık yapıcı maddeleri kullanan ebeveynlerin çocukları hayata 1-0 mağlup başlıyor. Çünkü çocuklar anne ve babalarını model olarak görüyorlar. Madde kullanan ebeveynler istedikleri kadar nasihat etseler de çocuklar gördüklerini uyguluyorlar.

Çoğumuz madde kullanımının ya da bağımlılığının yakınımızda, yakınlarımızda olamayacağını düşünürüz. Oysa madde kullanım problemi hiç de zannedildiği kadar uzağımızda değil.

Uyuşturucular hakkında bilgi sahibi olmak baskıya direnmenizde yardımcı olabilir. Maddeler hakkında bilgi olmakla,güven de artacaktır. Bir başka dert de akran baskısıyla baş etmek. Genç, kimi zaman “hayır” diyecek gücü bulmak zor olabilir. Yine de inandığı toplumsal değerlere bağlı kalmak güzel bir histir!

Ergenlerde grup psikolojisine uymak adına birçok tehlikeye maruz kalıyorlar. Örneğin; madde kullanımını reddedince genci bekleyen klişe durumlar: yağcılık, yalnız bırakma, yalvarma, acındırma,tehdit, ödül vaad etme, aşağılama.

Risk konusunda ise, bağımlılık hakkında bilinç azlığı, zayıf toplumlar ve yalnız bireyler maddenin pençesinden kurtulamıyorlar. Gençlere şu gerçeği hatırlatmakta fayda görüyorum. Kendi sonunuzu hazırlamayın.

Sigara bağımlılık yapıcı maddelere giden merdivenin ilk basamağı, acılara açılan kapının anahtarıdır. Madde kullanıcıları ve bağımlıların %90-95i bu yola ilk sigara ile başlıyorlar. Madde kullanım tehlikesi hafife alınacak bir unsur değildir.

Bugün, Türkiyede, bağımlılık yapıcı maddelerin ticareti suçundan cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunanların sayısı 26.697 kişidir ve bu tür insanların sizinle, ailenizle ve sevdiklerinizle temas etme ihtimali daima vardır.

 

Madde kullanımıyla mücadele konusunda bilgilenin, çevrenizdekileri bilgilendirin. Günümüzün başlıca sorunu olan ve 14-25 yaş arası gençleri hedef alan madde bağımlılığı; başta kullanıcının kendi hayatı ve sonrasında kelebek etkisi gibi çevresindeki diğer tüm insanların hayatını alt üst eder. Çünkü dünyanın her yerinde din, dil, ırk, mezhep gözetmeksizin geleceği temsil eden gençliği hedef almaktadır zehir tacirleri.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.