1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kriz mi var ?
Kriz mi var ?

Kriz mi var ?

Bugün Gazetesi'nden Perihan Çakıroğlu, fıstığı masaya yatırdığı haberinde dikkat çeken tespitlerde bulundu. Haberde, "Gaziantep bugünlerde Suriyeli...

A+A-

Bugün Gazetesi'nden Perihan Çakıroğlu, fıstığı masaya yatırdığı haberinde dikkat çeken tespitlerde bulundu. Haberde, "Gaziantep bugünlerde Suriyeli mülteci krizinin yanında bir de fıstık krizi yaşıyor. Fıstıktaki fiyat artışları ve rekolte problemi üretici ve sanayicileri yeni politikalara zorluyor" görüşüne yer verildi. 

İŞTE O HABER

Antep fıstığını yeniden keşfediyor. Fıstığın anavatanı Gaziantep’te Suriyeli göçmen krizi yanında ikinci bir kriz daha yaşanıyor. Fıstık fiyatları füze gibi yükselip perakende satışta kilosu neredeyse 100 liraya koşarken baklavacısını da helvacısını da kuruyemişçisini de endişeye sevk etti. Şu sıralar, “fıstık sorunu”nu çözmek için başta Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Ticaret Borsası olmak üzere neredeyse her ekonomiyle ilgili toplantıda bu ürünle ilgili konular ele alınıyor.

İthalat da gündemde

Çok açık söylenmese de fıstıkta “fiyatı düşürmek” için ithalat yolundan da söz ediliyor. İthalatla, fıstık karaborsasına yol açan stokçu spekülatörlere gözdağı verilmek isteniyor. Üreticiden sanayicisine uzanan zincirde Antepliler kendi deyimleriyle bu “güzide yemiş”i yani fıstığı yeniden keşfediyor. Fıstık her şeyiyle masaya yatırılıyor. Baklava üreticisi Faruk Güllü’nün ifadesiyle adeta röntgeni çekiliyor.  Fıstık ekonomisinde neler olup bittiğini anlatmak amacıyla bir grup gazeteci de Gaziantep’e davet edildi ve iki gün boyunca bilgilendirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den de destek istendi.  

Yeni düzene ayak uyduramadık

Geçen yıl yine aşırı fiyatlanan fıstıkta işleme, kayıt dışılık ve endüstriyel sorunların çözümü amacıyla sanayiciler, ilk kez örgütlenmeye gittiler ve Gaziantep Fıstık Sanayicileri Derneği’ni kurdular. 70’e yakın üyesi olan derneğin başkanı İlhan Eralp, şunları söyledi:  “Son yıllarda fiyatlar çok yükseldiği için böyle oldu. 200 binin üzerinde insan fıstıktan ekmek yiyor. Amacımız sektörde koordinatör bir dernek olmak ve üretimden pazara kadar yürüyen zincirde fıstığın envanterini çıkarmak. Tarihi bir yıl yaşıyoruz. Zorunlu olmadıkça ithalat kapısı açılmayacak. Çünkü kendi kalemize gol atarız.”

Bizden fidan götüren ABD’den geri kalamayız

Fıstık üretiminde Türkiye, İran’ın arkasından uzun yıllar ikinciydi. Ancak, ABD’nin ikinciliği almasıyla 3’üncü sıraya geriledik. Bu da Anteplilerce “gurur meselesi” yapılıyor. Baklavacı Faruk Güllü, derneğin geç kurulduğuna değinerek, 40 yıl önce Antep’ten götürülen fidanlarla bugüne kadar çağdaş bir sistem kuran ABD’den Türkiye’nin neden geri kaldığının araştırılması gerektiğini söyledi ve “Bizde 200 bin kişinin yaptığı işi orada 3-5 aile yapıyor. Aynı sistemi bizim de kurmamız gerekiyor. 5-10 karaborsacının piyasayı yönlendirmesine izin vermeyeceğiz. Bir ürünün fiyatı yüzde 100 artar mı? Gelecek sene sorunları ortadan kaldıracağız, çok kararlıyız” dedi.

Tatlıcıya yetmiyor

Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü’nün verilerine göre 27 ilde 1 milyon 290 bin dekar alanda Antep fıstığı yetiştiriliyor. Üretim lideri Gaziantep’te 16 milyon verimli fıstık ağacı var. Ürün vermeyen ağaçlarla rakam 19 milyona ulaşıyor. Verimli ağaç başına 5 kilogram kuru kırmızı kabuklu Antep fıstığı alındığı hesaplan-dığında yıllık rekolte ortalama 80 bin tona ulaşıyor ki tatlı sektörünün büyümesi ve kuruyemiş tüketiminin çok fazla artmasıyla bu miktar yetersiz.

Yabancılar siparişleri geri çekiyor

 

Fındıkta olduğu gibi fıstıkta da bahar aylarında ağaçları “dolu” vurdu. Bu yıl 100 bin ton olarak tahmin edilen fındık üretiminin daha aşağı düşmesi bekleniyor. Normalde kuru kabuklu fıstığın kilosu 15 liradan, boz iç baklavalık fıstığın kilosu da 50 lira civarında seyrederken, bu fiyatlar, stokçuluk sonucu birkaç kat artabiliyor. Fiyatların inişli çıkışlı bir seyir izlemesi nedeniyle dünya devi yabancı çikolata markalarıyla yerli bazı markaların fıstık siparişlerini ya geri çektikleri ya da başka ürünle değiştirdikleri de sık sık vurgulandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum