1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kredi çekin, yine ödeyin
Kredi çekin, yine ödeyin

Kredi çekin, yine ödeyin

SGK İl Müdürü Mehmet Uzun, prim borcu olanları uyardı

A+A-

 Uzun, "Geçen sene 2016 yılı Aralık ayındaki primler 2017 ekim ayı sonuna kadar ertelenmişti. Ekim ayının sonuna kadar ödenmesi gerekiyor, ödenmediği takdirde teşviklerden yararlanamayacaklar. İmkanı olanlar zaten öder, ama parası olmayanlara kredi çekip ödemelerini bile tavsiye ederim" dedi.

ALACAĞIMIZ 284 MİLYON TL

SGK İl Müdürü  Mehmet Uzun, 2016 yılında asgari ücretin 1.273,50.-TL'den 1.647,00.-TL'ye çıkması nedeniyle işverenlerin üzerindeki işçilik maliyetini azaltmak gayesiyle 2016 yılında asgari ücret desteği getirildiğini söyledi. 2017 yılında da bunun devam ettirildiğini belirten Uzun, "Buna ilave olarak asgari ücret desteğinden yararlanan işverenlerimizin 2016 yılı Aralık ve 2017 yılı Ocak Şubat aylarına ait sigorta primlerinin ödenmesi ise kanun ile 2017 Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelenmişti. İlimizde ertelenen sigorta primlerinden; 2016 Aralık ayından 71.553.346,99-TL, 2017 Ocak ayından  73.690.995,19-TL,  2017 Şubat ayından 73.602.809,82-TL kalan alacağımız bulunmaktadır. Gaziantep'te 3 ayın toplam ertelenen prim toplamı 284 Milyon TL. Büyük bir rakam. Devlet bu konuda işverenlerimize gerçekten büyük kolaylık sağladı. Sıkıntı yaşamamaları için bunu 9 ay gibi bir süre erteledi primlerini. Bu ay bu primlerin ödenmesi gerekiyor. Ertelenen sigorta primlerinin ilkinin ödeme süresi gelmiştir. Bu nedenle, 2016 yılı Aralık ayına ait ertelenen sigorta primlerinin 2017 yılı Ekim ayinin sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, 2017 yılı Ocak ayına ait sigorta primlerinin 2017 yılı Kasım ayı sonuna ve 2017 yılı Şubat ayına ait ertelenen sigorta primlerinin ise 26 Aralık 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir" diye konuştu.

ÖDEMEDİKLERİ TAKDİRDE TEŞVİKLERDE GİDECEK

'İşverenlerin başta asgari ücret desteği olmak üzere beş puanlık sigorta prim indirimi ve diğer sigorta prim teşviklerinden yararlanmaları, prim borçlarının bulunmaması ve süresinde ödemesine bağlıdır' diyen Uzun, "Ayrıca süresinde ödenmeyen primler sebebiyle gecikme zammı ve cezası ile karşılaşmamak, işverenlerimizin hâlihazırda yararlandıkları ve yararlanacakları asgari ücret desteği ve prim teşviklerinden mahrum kalmamaları ve bu hakların devamı için ertelenen ve vadesi gelen prim borçları ile birlikte cari ay ve yapılandırılmış eski borçlarının taksitlerinin de ödemesi süresi gelmiştir. Vatandaşlarımızın ertelenen sigorta primlerini zamanında ödemesi, hatta son günü beklemeden ödemelerini yapmaları önem arz etmektedir. Biz işverenlere gerekli duyuruları yaptık. Esnaf odasına, mali müşavirler odasına, ticaret ve sanayi odasına pankart yapıp gönderdik. İşverenlerin buna azami dikkat etmesi gerekir. Primlerini ödemediği zaman teşviklerde gidecek. İşverenlerin ne edip edip ertelenen borçlarını ödemeleri gerekiyor. İmkanı olanlar zaten öder olmayanlara kredi çekip ödemelerini bile tavsiye ederim" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.