1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. KRAVATLI DOLANDIRICI -2-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

KRAVATLI DOLANDIRICI -2-

A+A-

Benim bahse konu site üyeliği için yapmış olduğum sözleşmede aylık ücret belirtilmemişti ve bana aylık ücretinin 50 TL olduğu söylenmişti.

Bahse konu site yöneticileri bizimle çocuklarımızın okullarından aradıklarını ve rehber öğretmen olduklarını beyan etmek suretiyle bize güven sağlamışlar, daha sonra evimize gelerek bize yalan beyanlarla site üyeliği açmışlar ve hiç kullanmadığımız bir hizmetten ötürü de bizi borçlu konuma getirmişlerdir. Ben bahse konu site ile ilgili eşimle gündüzleri çalışmış olduğumuz için çocuklarımın okuluna gidip bilgi almadım ancak, bilgilerimi ve telefon numaralarımı çocuklarımın okulundan almış olabileceklerini düşünüyorum. 

Ben kendilerini çocuklarımın okulundan aradıklarını ve rehber öğretmen olduklarını beyan etmek suretiyle bana güven sağlayan ve beni yanlış bilgilendirerek dolandıran ve hiç kullanmadığım bir hizmetten ötürü borçlandıran web sitesinin yöneticileri ve personelinden davacı ve şikâyetçiyim.’Gelen şikayet mektubu bu yönde. Bu yolla binlerce insanı mağdur eden insanlar var. Bunlar eli yüzü düzgün, kültürlü, ağzı iyi laf yapan insanlar. Hedeflerindeki insanları öylesine etkiliyorlar ki, ikna güçleri de yüksek.

 

Kişisel bilgileri bir şekilde bir yerlerden temin ediyorlar. Günümüzde insanların kişisel bilgilerini ele geçirmek o kadar kolaylaşmış ki, anlatamam. İnternette üyesi olduğunuz bir site, dernek ya da sosyal kulüplerden tutun da diğer tüm alanlardaki portallara kadar kişisel bilgilerimizi paylaşıyoruz. Bu şahıslar hiçbir şey yapmasa bile bankalardan kişisel bilgilere erişebiliyorlar. Onlar için kesinlikle zor şeyler değil. Kişinin tutumlarını değiştirmeye ikna edecek kadar güzel giyimli, eğitimli ve donanımlı bu vurguncular, inanırlık, sempatik olma, sevilme duyguları aşılayarak masum insanların evlerine kadar rahat giriyorlar. Mesajı veren, verdiği mesaj konusunda uzman ve güvenilir bir kişiyse ya da mesajı alan tarafından öyle algılanıyorsa tutumların değişmesinde etkili oluyor. Bizim toplumumuzda öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek olarak görülmekte ve öğrenci velileri öğretmenlerin çocukları ile ilgili söyleyeceği her şeyi kabul etme eğilimindedirler. Belirtilen olayda da görüldüğü üzere dolandırıcılar özellikle kendilerini çocukların okuduğu okulda görev yapan Rehber Öğretmen olarak tanıtmaktadırlar. Bu sebeple kendilerini hem konunun uzmanı olarak göstermekte hem de öğretmenlik gibi kutsal bir meslek yaptıklarını ifade ederek, karşı tarafın ikna olmasını sağlamaktadırlar. Okuyucularımızın bu konuda çok dikkatli olmalarında fayda vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.